Nauka 1

20.11.2024.

7:33

Naučnik tvrdi da je dešifrovao natpis star 2.600 godina FOTO

Profesor istorije i arheologije drevne Grčke na Državnom univerzitetu Pensilvanije tvrdi da je dešifrovao drevni, teško oštećeni natpis uklesan na spomeniku starom 2.600 godina u Turskoj.

Izvor: B92.net/Live.Science

Naučnik tvrdi da je dešifrovao natpis star 2.600 godina FOTO
Shutterstock/daphnusia images

Podeli:

Spomenik na kom su uklesane slike lavova i sfingi, poznat je kao Arslan Kaja, što na turskom znači "lavlji kamen", a kako tvrdi ovaj naučnik, na njemu piše "Materan".

Materan je bila boginja Frigijaca, civilizacije koja je cvetala na teritoriji današnje Turske otprilike od 1200. do 600. pre nove ere. Poznavali su je "jednostavno kao Majku".

Profesor istorije i arheologije drevne Grčke na Državnom univerzitetu Pensilvanije 
Mark Man je napisao rad o natpisu, a preneo je časopis "Live Science".

Druge drevne kulture takođe su poštovale Materan.

"Grci su je poznavali kao Majku bogova. Rimljani su je zvali 'Magna Mater' ili 'Velika majka'. U vreme kada je spomenik izgrađen, kraljevstvo poznato kao Lidija, koje je takođe visoko poštovalo Materan, možda je vladalo tim područjem", istakao je Man u svom radu, koji je objavljen 24. oktobra u časopisu Kadmos.

Spomenik je teško oštećen usled zuba vremena i pljački, zbog čega je natpis izuzetno težak za čitanje.

"Ono što piše bilo je izvor debate od 19. veka", primetio je Man u radu. Da bi rešio misteriju, Man je detaljno fotografisao natpis kada je svetlo bilo dobro i ponovo je pregledao starije fotografije i zapise.

"Mnogo zavisi od svetla kada se snimaju fotografije", a svetlo je bilo posebno dobro ujutru 25. aprila 2024. Logično je da spomenik nosi ime Materan, jer sadrži i sliku boginje", istakao je Man, koji je ispitao različite stilske detalje na spomeniku.

"Svi oni navode na to da je natpis nastao u prvoj polovini ili sredini šestog veka pre nove ere", napisao je Man u studiji.

Međutim, drugi naučnik, predavač na Praktičnoj školi za napredne studije u Francuskoj Rostislav Oreško, koji je sproveo opsežno istraživanje frigijskih natpisa, ali nije bio uključen u ovo istraživanje, rekao je da rad ne nudi novo tumačenje.

"Manov članak u Kadmosu ne predlaže nešto radikalno novo u vezi s natpisom, jer je isti zaključak predložen još u 19. veku", rekao je Oreško, za Live Science.

Inače, rasprava oko natpisa u naučnim krugovima traje više od jednog veka.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: