Nauka 6

09.11.2024.

9:02

Kinezi napravili pravu Zvezdu smrti: Devastiraće neprijateljske satelite?

Kineski naučnici ističu da su stvorili "pravu Zvezdu smrti" koja je navodno sposobna da devastira neprijateljske satelite u orbiti.

Izvor: B92.net

Kinezi napravili pravu Zvezdu smrti: Devastiraće neprijateljske satelite?
Shutterstock/Triff

Podeli:

Oružje inspirisano naučnom fantastikom kombinuje impulse mikrotalasnog zračenja u jedan snažan snop – poput laserskog oružja za uništavanje planeta prikazanog u "Ratovima zvezda".

Da bi se impulsi spojili, elektromagnetni talasi moraju da pogode isti cilj, što zahteva nivoe preciznosti veće nego kod atomskih satova na naprednim GPS satelitima – podvig za koji se ranije mislilo da je nemoguć.

Međutim, oružje je sada prošlo eksperimentalne testove za potencijalne vojne primene zahvaljujući proboju u "sinhronizaciji sa ultra visokom preciznošću vremena".

Ovo bi moglo da se koristi za "postizanje različitih ciljeva poput obuke i treninga, verifikacije nove tehnologije i vojnih vežbi", kažu stručnjaci.

Detalji o Zvezdi čuvaju se u tajnosti

Iako tačni detalji oružja ostaju strogo poverljivi, kineski akademski časopisi sugerišu da se mikrotalasna oružja poput ovog razvijaju za upotrebu u svemiru.

Iako možda nema snagu da raznese planetu, moglo bi da izazove haos u neprijateljskim komunikacijama ili GPS satelitima.

Prema South China Morning Post-u, ovo tajno svemirsko oružje koristi niz od sedam vozila koja emituju mikrotalase. Ta vozila su pozicionirana na širokom području, ali istovremeno pucaju da bi pogodila metu jednim snažnim napadom.

Naučnici koji stoje iza uređaja kažu da većina mikrotalasnih oružja "nije dostigla efikasne borbene kapacitete" zbog ograničenja snage.

Ali, spajanjem nekoliko talasa u jedan puls, rezultujuća snaga može biti dovoljno jaka da savlada neprijateljski satelit.

Ono što ovaj proces čini izazovnim jeste potreba za sinhronizacijom mikrotalasnih impulsa s preciznošću koja ranije nije viđena.

Čak ni atomski sat na kineskoj svemirskoj stanici Tiangong, koji odstupa za samo jednu sekundu na svakih nekoliko milijardi godina, ne može postići potrebne nivoe preciznosti.

Međutim, kineski naučnici tvrde da su sada uspeli da prevaziđu te izazove povezivanjem svakog od vozila optičkim kablovima.

Baš kao Zvezda smrti u "Ratovima zvezda" ovo oružje kombinuje odvojene zrake energije u jedinstveni usmereni puls.

Kako funkcioniše "prava Zvezda smrti"?

Sedam mikrotalasnih "vozila" povezana su optičkim kablovima, a koriste lasere za merenje svoje tačne pozicije. Vozila ispaljuju puls mikrotalasne energije sa izuzetno preciznim tempiranjem.


Svi zraci pogađaju metu tačno u istom trenutku. Da bi osigurali da mikrotalasni impulsi pogode tačno istu tačku, oružje koristi uređaje za lasersko pozicioniranje radi postizanja navigacije na nivou milimetra.

Analizom podataka o vremenu i poziciji, mobilni komandni centar može izdati komandu za napad – aktivirajući svako od sedam vozila da istovremeno ispali.

Ovo možda neće biti jednako razornoj snazi Zvezde smrti, ali rezultujući energetski puls mogao bi biti sasvim dovoljan da onesposobi neprijateljski satelit.

Poslednjih godina, vojske širom sveta rade na razvoju nove generacije "oružja direktne energije".

Za razliku od konvencionalnog oružja koje koristi projektile ili eksplozive, ova oružja koriste snažne impulse elektromagnetnog zračenja kako bi ometala ili uništavala ciljeve.

Već su zabeleženi značajni napreci u oružjima direktne energije koja koriste lasere za spaljivanje oklopa raketa i dronova, piše Dejli Mejl.

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Zbogom rublji"?

Ruska rublja u petak je dostigla najniži nivo od 24. marta 2022, pokazuju zvanični podaci Ruske centralne banke, dan posle eksperimentalnog ispaljivanja hipersonične rakete na Ukrajinu.

17:00

23.11.2024.

1 d

Podeli: