15.10.2024.
12:26
Ova drastična promena može da promeni lanac ishrane
Nevidljiva šuma planktona koji nastanjuju okeane širi se ka dubljim vodama zbog klimatskih promena i mogla bi značajno da utiče na čitav lanac ishrane, pokazala je studija objavljena u časopisu "Klimatske promene u prirodi" koju je predvodio Johanes Viljoen.
Sva mora na svetu nastanjena su ovim sićušnim organizmima koji su u osnovi lanca ishrane, i preko fotosinteze proizvode polovinu organskih supstanci koje koriste sva živa bića na planeti, navodi agencija Ansa.
Analizirajući količinu i distribuciju fitoplanktona u poslednje 33 godine u Sargaskom moru, ogromnom delu Atlantskog okeana između Antila i Azorskih ostrva, istraživači su primetili da ukupna biomasa, odnosno količina mikroorganizama, raste kako se povećavaju temperature.
Možda vas zanima
Udar za udarom: Ljudi sami sebi "došli glave"? VIDEO
Nakon samo dve nedelje od razornog uragana "Helena" teritoriju Floride pogodio je jedan od najjačih uragana, "Milton".
10:34
12.10.2024.
70 d
Poslednji izveštaj je užasan: Podaci su šokantni; Još pet godina i kraj svega...
Izveštaj o stanju planete upozorava da će tokom sledećih pet godina biti potrebni veliki zajednički napori za rešavanje dvostruke krize klimatskih promena i gubitka bioraznolikosti.
12:23
10.10.2024.
72 d
Mikroorganizmi na površini vode imaju stabilno prisustvo, dok dubinski fitoplanktoni reaguju drugačije.
Ova promena mogla bi da ima veliki uticaj na čitav lanac ishrane u okeanu, počev od malih riba do velikih sisara, naveli su naučnici.
Možda vas zanima
Alarmantno: Ledeni delovi Antarktika ozelenjavaju
Naučnici su koristili satelitske snimke kako bi analizirali nivoe vegetacije na Antarktičkom poluostrvu i zapazili da ledeni delovi ozelenjavaju alarmantom brzinom zbog ekstremno visokih temperatura.
17:46
4.10.2024.
77 d
Izdato upozorenje za pojedina ostrva
Porast nivoa Tihog okeana premašuje globalni prosek, što ugrožava pojedine ostrvske države, pokazuje izveštaj Svetske meteorološke organizacije (SMO).
8:56
27.8.2024.
116 d
Pošto su ovi slojevi dubinskih fitoplanktona manje vidljivi, potrebno je uložiti više u mreže podvodnog monitoringa kako ove značajne promene ne bi ostale nevidljive, upozorili su istraživači.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar