28.08.2024.
8:01
Misteriozni talasi mogu biti svuda: "To je neverovatno"
Nova istraživanja su otkrila da misteriozne zone, duboko u zemljinom omotaču gde seizmički talasi zemljotresa usporavaju, mogu zapravo da budu rasprostranjeni svuda.
Naučnici su već znali da zone ultra niske brzine (ULVZ) lebde u blizini žarišta - dela omotača gde se vruće stene pomeraju prema gore, formirajući lance vulkanskih ostrva kao što su Havaji.
Ali misteriozni talasi zemljotresa sugerišu da bi ove karakteristike mogle biti široko rasprostranjene. ULVZ-ovi, koji se nalaze u donjem omotaču blizu granice jezgra, mogu usporiti seizmičke talase do 50%.
"To je neverovatno", rekao je Majkl Torn, geolog i geofizičar sa Univerziteta Juta.
"Evo jedne od najekstremnijih karakteristika koje vidimo bilo gde na planeti. ,A mi ne znamo šta su, odakle dolaze, od čega su napravljeni ili kakvu ulogu igraju unutar Zemlje", rekao je Torn za Live Science.
Torn nije razmišljao o ULVZ-ima kada je pokrenuo novo istraživanje, objavljeno 10. avgusta u časopisu AGU Advances. Umesto toga, zaintrigirala ga je još jedna misterija omotača.
Veoma veliki potresi, poput onih koji se javljaju u zonama subdukcije gde jedna tektonska ploča klizi ispod druge, oslobađaju snažne talase. Neki od ovih takozvanih PKP talasa putuju kroz omotač, tečno spoljašnje jezgro, a zatim ponovo omotač na svom putu ka suprotnoj strani planete odakle su potekli.
- "Čudesni materijal" otkriven na Mesecu
- Da li bi ovo moglo da bude sklonište za ljude na Mesecu? VIDEO
Ovim talasima ponekad prethodi druga čudna vrsta talasa, koja se naziva prekursorski PKP talas. Prekursorski PKP talasi stižu pre glavnog talasa nakon što se rasprše misteriozne karakteristike u donjem omotaču Zemlje. Da bi identifikovali ove karakteristike, Torn i njegove kolege su modelirali PKP talase koji putuju kroz kompjuterski model Zemljinog omotača, u koji su dodali oblasti koje su promenile brzinu talasa.
Pronašli su predvidljive obrasce u tome kako PKP talasi variraju u brzini. Tako je tim lovio slične obrasce u stvarnim podacima o zemljotresima.
Istraživači su koristili podatke od 58 dubokih zemljotresa jačine preko 5,8 u blizini Nove Gvineje koji su se desili između 2008. i 2022. Talasi ovih potresa putovali su kroz jezgro i do Severne Amerike, gde ih je zabeležio EarthScope, projekat koji je postavio prenosne seizmičke monitore širom SAD između 2003. i 2018.
Nalazi sugerišu da nešto dramatično usporava talase zemljotresa kako bi raspršili njihovu energiju, rekao je Torn. Dva verovatna kandidata su bile doline i grebeni duž granice jezgra i plašta gde su talasi putovali, ili ULVZ.
Smatra se da je granica jezgra-omotača ispod zapadnog Pacifika, gde su prolazili talasi, glatka. Ali prethodna istraživanja otkrila su veliki ULVZ ispod zapadnog Pacifika, istočno od Filipina, koji se preklapa sa proučavanim područjem. Istraživači su takođe pronašli potpise ULVZ-a kada su tražili negde drugde.
Studija je otkrila manje delove onoga što izgleda više ULVZ-a ispod Severne Amerike. I druga istraživanja su pronašla znake ULVZ-a ispod severne Afrike, istočne Azije, Papue Nove Gvineje i severozapada Pacifika, rekao je Torn.
Torn sumnja da bi ove zone mogle biti oblasti bazalta vulkanskih stena, formiranih na srednjeokeanskim grebenima gde se morsko dno širi. Kada se ovaj srednjeokeanski bazalt subdukcijom na kraju uvuče u omotač, on se lako topi i može formirati džepove u kojima usporavaju seizmički talasi, piše LiveScience.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar