10.08.2024.
9:36
Neverovatno otkriće u Sibiru FOTO
Rudari su nedavno u Sibiru iskopali mumificirani leš runastog nosoroga koji je imao netaknuti rog i ostatke mekog tkiva.
Rudari u Republici Sakha su na njega naišli dok su iskopavali mesto na kojem će biti novi kamenolom. Fotografije posmrtnih ostataka, pronađenih u okrugu Oymyakon, pojavile su se na Telegramu 2. avgusta piše portal livescience.com.
Nakon otkrića, istraživači sa Severoistočnog saveznog univerziteta (NEFU) u Jakutsku posetili su mesto pronalaska i iskopali nosorogov rog.
Ostali delovi životinje će u potpunosti biti iskopani narednih meseci stoji u saopštenju NEFU-a.
"Ovo je zaista jedinstveno otkriće koje će nam omogućiti dublje proučavanje istorije ove regije, njene drevne faune, klime i geoloških uslova", rekao je Anatolij Nikolaev, rektor NEFU-a.
- Neverovatno očuvan drevni vuk pronađen u najhladnijem regionu Rusije FOTO
- "Kapija pakla" u Rusiji se širi neverovatnom brzinom
- Nova zastrašujuća otkrića o virusu - hoće da ga aktiviraju?
Naime, permafrost, odnosno trajno smrznuto tlo, pruža idealne uslove za očuvanje drevnih stvorenja. Hladni uslovi mumificiraju posmrtne ostatke, dehidrirajući meka tkiva i zaključavajući ih u svojevrsnu smrznutu vremensku kapsulu.
Otkriće mekog tkiva je, uprkos tome, vrlo retko i naučnicima omogućuje daleko bolji uvid u život same pronađene životinje i okolinu u kojem je ona boravila za razliku kada se pronađe samo kostur. Takođe to pruža bolju priliku za izdvajanje drevne DNK iz ostataka.
Maksim Čeprasov, viši istraživač i voditelj laboratorije Muzeja mamuta NEFU, rekao je da je ovo tek peti put u istoriji da su naučnici pronašli Runastog nosoroga s netaknutim mekim tkivom.
"Do danas u zbirci Muzeja mamuta nije bilo ovako retkog nalaza, a u bližoj istoriji muzeja NEFU je ovo prvo otkriće ovakve prirode", rekao je.
Runasti nosorozi su živeli za vreme epohe koja se naziva pleistocen, a trajala je pre odprilike 2,6 pa sve do 12 miliona godina.
Prvi put su se pojavili pre otprilike 300 hiljada godina i to širom severne Evroazije. Kako je ledeno doba postepeno završavalo tako se smanjivao i broj jedinki ovih posebnih životinja sve dok nisu izumrle pre skoro 10 hiljada godina kao rezultat klimatskih promena i ljudskog delovanja.
Istraživači planiraju da, pre nego iskopaju ostatak nosoroga, prvo dobro prouče rog. Otkriće runastog nosoroga jedan je od nekoliko projekata na NEFU-u kojima je cilj da upoznaju drevnu faunu Sibira, a istraživači su u junu sproveli obdukciju mumificiranog vuka starog oko 44 hiljade godina koji je takođe pronađen u Republici Sakha.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar