Nauka 1

22.07.2024.

17:28

Fizičarka dobila doktorat 75 godina nakon revolucionarnog otkrića

Britanska fizičarka Rozmari Fauler, koja je odustala od doktorata pre 75 godina da bi imala porodicu, dobila je počasni doktorat na svom bivšem univerzitetu.

Izvor: Tanjug

Fizičarka dobila doktorat 75 godina nakon revolucionarnog otkrića
Shutterstock/Mareks Perkons

Podeli:

Fauler (98) je poznata po otkriću čestice kaona tokom doktorskog istraživanja kod Sesila Pauela na Univerzitetu u Bristolu 1948. godine, što je doprinelo njegovoj Nobelovoj nagradi za fiziku 1950. godine. Njeno otkriće dovelo je do revolucije u teoriji fizike čestica, koja se i dalje pokazuje tačnom, kao što je predviđanje čestica poput Higsovog bozona, prenosi Gardijan.

Fauler je, međutim, napustila univerzitet bez završenih doktorskih studija da bi se udala za kolegu fizičara Pitera Faulera 1949. godine, a tu odluku je kasnije opisala kao "pragmatičnu" nakon što je rodila troje dece u posleratnom periodu. Sada joj je rektor Univerziteta u Bristolu ser Pol Nurs dodelio titulu počasnog doktora nauka, na privatnoj ceremoniji u blizini njenog doma u Kembridžu.

Fauler je rekla da se oseća "veoma počašćeno", ali je dodala: "Od tada nisam uradila ništa što bi zaslužilo posebno poštovanje".

Nurs je pohvalio njenu "intelektualnu strogost i radoznalost" koja je "utrla put kritičkim otkrićima koja nastavljaju da oblikuju rad današnjih fizičara i naše razumevanje univerzuma".

Kada je imala 22 godine, Fauler je primela česticu koja se raspala na tri delića, vrstu subatomske čestice. "Odmah sam znala da je to novo i da će biti veoma važno. Videli smo stvari koje ranije nisu bile viđene, to su bila istraživanja fizike čestica. Bilo je vrlo uzbudljivo", navela je ona. Trag, kasnije označen kao K, bio je dokaz nepoznate čestice, sada poznate kao kaon ili K mezon. Godinu dana nakon otkrića, Fauler je napustila univerzitet pošto je svoje otkriće objavila u tri akademska rada.

Fauler je rođena u Safolku 1926. godine i kao dete je briljirala u matematici i prirodnim naukama. Bila je jedina devojka u svojoj generaciji koja je išla na univerzitet.

Postala je jedna od prvih žena koja je dobila prvu nagradu iz fizike, a njeno troje dece je takođe studiralo prirodne nauke.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: