Nauka 9

19.07.2024.

10:31

Amerika gubi od Kine u trci za dominaciju nad Mesecom? Otkazana misija vredna 600 miliona dolara

NASA je otkazala značajnu misiju na neistraženoj strani Meseca, stavljajući SAD na drugo mesto u svemirskoj trci sa Kinom.

Izvor: B92.net

Amerika gubi od Kine u trci za dominaciju nad Mesecom? Otkazana misija vredna 600 miliona dolara
Elena11/Shutterstock

Podeli:

Misija vredna 600 miliona dolara bi uključivala slanje rovera na neistraženi južni pol Meseca u potrazi za vrednim prirodnim resursima.

Rover je vozilo koje se koristi za istraživanje svemira konstruisano za kretanje po površini planete ili nekog drugog nebeskog tela.

Lansiranje je bilo zakazano za kraj sledeće godine, ali je NASA otkazala program u sredu, navodeći zastoje u proizvodnji i rastuće troškove, piše Dejli Mejl.


To je najnoviji udarac reputaciji SAD kao dominantne sile u svemiru. Kina je prošlog meseca postala prva nacija koja je vratila uzorke sa tamne strane Meseca.

Niki Foks, NASA-in pomoćnik administratora direkcije za naučne misije, rekao je: "Ovakve odluke nikada nisu lake.
Ali u ovom slučaju, predviđeni preostali troškovi za VIPER bi doveli do toga da se moraju ili otkazati ili prekinuti mnoge druge misije."

Prvobitni plan

Kako piše Dejli Mejl, Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER), rover veličine kolica za golf, prvobitno je trebalo da bude lansiran do decembra 2023.

Plan je bio da VIPER provede 100 dana prikupljajući podatke za mapiranje potencijalnih izvora vode, koji bi bili u obliku  leda.

Naučnici sa Univerziteta Kalifornije u Los Anđelesu objavili su studiju 2019. godine koja sugeriše da je vodeni led možda zaključan duboko unutar površine Meseca, pa čak i dovoljno velik da podrži buduća ljudska naselja.

Otkriće vodenog leda omogućilo bi NASA-i da izgradi stalne baze na Mesecu, koje bi služile kao odmorište za putovanja u svemir.


VIPER je ponovo odložen za ovu godinu, ali je ponovo pomeren za septembar 2025, što bi koštalo NASA skoro 200 miliona dolara dodatnih sredstava.

Rover je bio 'potpuno sastavljen', ali još nije prošao određene testove koji bi potvrdili da može izdržati lansiranje, rekao je Joel Kearns, zamenik pomoćnika administratora za istraživanje u NASA-inoj direkciji za naučne misije.

Ti testovi su uključivali letenje kroz vakuum svemira i doživljavanje ekstremnih temperatura. Ali još uvek je bilo moguće da se rover ponovo koristi u budućim misijama, bilo u celini ili u sastavnim delovima, ako NASA postigne odgovarajući sporazum sa industrijskim partnerima koji bi mogli biti zainteresovani, rekao je on.

Astrobotik, koji je u januaru lansirao lender Peregrine koji nije uspeo da stigne do Meseca, još uvek je na putu za lansiranje krajem 2025. godine, ali će sada nositi "simulator mase" ili veliku težinu umesto NASA rovera.

Veliki deo javnosti je rekao da bi vest o otkazanoj misiji mogla da vrati NASA-u u svemirsku trku protiv Kine, koja je sletela na južni pol Meseca 5. juna 2024.

Međutim, Kerns je insistirao da SAD ne zaostaju u svemirskom rivalstvu sa Kinom.

"Čestitamo kineskoj nacionalnoj svemirskoj agenciji na naizgled veoma uspešnoj misiji Chang'e-6", rekao je on.

Podeli:

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: