20.07.2024.
8:07
Tragovi života na Veneri?
Nova otkrića sugerišu da bi život mogao da postoji na Veneri.
Naučnici su potvrdili tragove amonijaka i fosfina u oblacima planete - dva potencijalna "biomarkera" koja ukazuju na život.
Na Zemlji, oba jedinjenja nastaju tokom raspadanja organske materije, kao što su biljke i životinje. Pošto trenutno ne postoje drugi poznati prirodni procesi za njegovu proizvodnju na Veneri, moglo bi da bude proizvedeno nečim čime naučnici nisu svesni.
Nova otkrića predstavljena su na Nacionalnom astronomskom sastanku 2024. na Univerzitetu Hal u sredu.
Profesorka Džejn Grivs, astronom sa Univerziteta u Kardifu i autorka otkrića, rekla je da je amonijak viđen i ranije u Sunčevom sistemu, ali na Jupiteru i Saturnu.
"Tamo je prirodno jer je njihov gas uglavnom vodonik", rekla je ona za MailOnline.
"Mnogo je ređe na stenovitim planetama poput Zemlje ili Venere", objasnila je.
Možda vas zanima
Kada film postane stvarnost: Nova odela za astronaute će vas šokirati jednom funkcijom
Ideja da pijete sopstveni urin može zvučati kao tehnika preživljavanja koju promoviše Ber Grils. Ali to bi uskoro moglo da postane stvarnost za astronaute, zahvaljujući novom svemirskom odelu inspirisanom filmom Dina.
9:28
12.7.2024.
163 d
Slučaj planete Devet: Novi svetovi čekaju da budu otkriveni
Astronomi pretražuju spoljašnji Sunčev sistem u potrazi za tragovima hipotetičke devete planete skoro deceniju, bez uspeha. Međutim, možda smo konačno na pragu da je pronađemo, kažu stručnjaci.
9:28
17.6.2024.
188 d
Amonijak je bezbojni, otrovni gas koji se javlja u prirodi, prvenstveno proizveden anaerobnim raspadom biljne i životinjske materije.
Profesor Grivs i njegove kolege otkrili su gas u oblacima Venere pomoću teleskopa Green Bank u Zapadnoj Virdžiniji. Džinovska antena od 2,3 hektara detektuje slabe radio talase koji padaju na nas iz objekata u svemiru, piše Dejli Mejl.
U međuvremenu, fosfin je otkrio tim koji su predvodili profesor Grivs i dr Dejv Klements na odeljenju za fiziku Imperijal koledža u Londonu, proučavajući podatke sa teleskopa Džejms Klerk Maksvel na Havajima.
Fosfin, bezbojni gas koji miriše na beli luk ili raspadnutu ribu, prirodno proizvode na Zemlji određeni mikroorganizmi u odsustvu kiseonika.
Možda vas zanima
Naučnici u čudu: "Mislili smo da je nemoguće" FOTO
Mraz je prvi put primećen na ekvatoru Marsa, a ovo novo otkriće je iznenadilo naučnike.
9:57
14.6.2024.
191 d
Ajnštajn je bio u pravu?
Više od 100 godina kasnije naučnici su konačno potvrdili jednu od teorija Alberta Ajnštajna o prirodi crnih rupa.
13:30
16.5.2024.
219 d
Takođe se može osloboditi u malim količinama razgradnjom organske materije ili industrijski sintetizovano u hemijskim postrojenjima.
Dr Klements je naglasio da otkrivanje oba ova gasa na Veneri nije dokaz da tamo postoji život i da je nepoznato koji procesi ih emituju.
"To je najverovatnije neki hemijski proces koji trenutno ne razumemo i za koji ne znamo", rekao je on za MailOnline.
"Ali fosfin je predložen kao biomarker za egzoplanete (planete izvan našeg Sunčevog sistema), a na Zemlji se nalazi samo u vezi sa životom, tako da je život takođe mogućnost. U ovoj fazi jednostavno ne znamo – potrebno je više opservacija i više laboratorijskog i teorijskog rada da bi se razumelo šta se dešava, a možda će i buduće misije na Veneru pomoći", objasnio je.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar