26.03.2025.
12:20
Plaćaju 5.000 evra za 10 dana ležanja u krevetu? Moguće je FOTO
Volonteri treba da leže na vodenom krevetu 10 dana, projekat je deo istraživanja kako svemirski letovi utiču na ljudsko telo.

Evropska svemirska agencija (ESA) plaća volonterima 5.000 evra za 10-dnevni eksperiment u kojem treba samo da leže u krevetu. To je treća faza eksperimenta u svemirskoj klinici Medes u Tuluzu, u Francuskoj.
- ESA šalje letelicu na prvi dvostruki gravitacioni asistencioni manevar u svemiru
- Otkriveno šta su NASA astronauti u svemiru morali da rade baš svako jutro
- Ćerka astronauta nije mogla da izdrži: Otkrila koga krive za fijasko u svemiru
- Izgled astronauta šokirao svet, zabrinuti i lekari FOTO/VIDEO
Od dobrovoljaca je zatraženo da leže na vodenom krevetu 10 dana na vodenom krevetu kako bi se rekonstruisali "neki od efekata svemirskih letova na telo".
"Tokom ekspirimenta 'Vivaldi III', 10 volontera leži u kontejnerima sličnim kadama prekrivenim vodootpornom tkaninom", saopštila je ESA.
"Volonteri su potopljeni iznad torza i drže ruke i glavu iznad vode, što stvara osećaj plutanja bez fizičke podrške - nešto slično onome što astronauti osećaju dok su na Međunarodnoj svemirskoj stanici", pojasnili su.
Za pauze u kupatilu, volonteri se privremeno prebacuju u kolica tako da se njihov opušteni položaj održava u svakom trenutku.
Što se tiče obroka, obezbeđena im je plutajuća daska i jastuk za vrat. Pritom, da se ne bi osećali usamljeno, dozvoljeno im je da koriste svoje telefone.
Nakon 10 dana, volonteri će morati da prođu petodnevno merenje i oporavak nakon simulacije boravka u beztežinskom stanju. Pored toga, moraće da dođu na još jednu kontrolu 10 dana nakon ustajanja.
Reakcija ljudskog tela
Eksperiment je osmišljen tako da razume mehanizam prilagođavanja tela svemirskom okruženju, pripremi se za let u svemir i razvije preventivne mere kako bi se na najbolji način obezbedilo zdravlje i performanse astronauta.
Osim testa "suvog potapanja", naučnici paralelno vode i desetodnevni eksperiment sa glavom nadole u fazi mirovanja u krevetu, u koji je uključuno 10 ispitanika muškog pola.
"Produžujući trajanje 'suvog potapanja' i upoređujući ga sa odmorom u krevetu, poboljšavamo naše razumevanje kako ovi slučajevi simuliraju život u svemiru, različite fiziološke efekte i kako se oni međusobno dopunjuju", rekla je An-Ketrin Vlacil, vođa tima.
Regrutovanje dobrovoljaca za "Vivaldi III" počelo je prošle godine, ispitanici su mogli da budu samo muškarci od 20 do 40 godina, koji su ispunjavali uslove za eksperiment. Takođe, morali su da budu visoki između 1,65 i 1,80 m sa indeksom telesne mase (BMI) između 20 i 26 i bez alergija ili ograničenja u ishrani.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar