Ljubimac 0

16.12.2024.

10:31

Kožne bolesti kod pasa – prepoznajte ih i reagujte na vreme

Psi, kao i ljudi, mogu obolevati od raznih bolesti, pa tako i od kožnih bolesti.

Izvor: B92.net

Kožne bolesti kod pasa – prepoznajte ih i reagujte na vreme
Lourdes Photography/ Shutterstock

Podeli:

Kožne bolesti kod pasa su vrlo česta pojava i mogu biti izazvane različitim faktorima, uključujući alergije, infekcije, parazite i genetske predispozicije.

Kožne bolesti kod pasa su čest problem, koji može u velikoj meri uticati na zdravlje vašeg ljubimca, zato je veoma bitno da ih primetite na vreme, ali i da znate kako da delujete povodom njih. 

Razumevanje uzroka, simptoma i mogućih tretmana može vam pomoći da prepoznate kožna oboljenja kod vašeg psa i reagujete adekvatno i na vreme. 

U nastavku ćemo istražiti najčešće kožne bolesti kod pasa i načine na koje bi ih trebalo lečiti.

Najčešće kožne bolesti kod pasa

Izdvaja se nekoliko najćešćih kožnih oboljenja kod pasa, pa u nastavku pročitajte kako ih možete prepoznati i nakoji način valja reagovati.

Alergijske bolesti kože

Razne alergijske reakcije, poput onih na hranu, polen ili buđ, kod pasa mogu izazvati svrab, crvenilo i iritaciju kože.

Simptomi uključuju češanje, griženje ili lizanje određenih delova tela.

Najčešće alerijske kožne bolesti kod pasa

  • Alergija na ujed buve

  • Atopijski dermatitis

  • Nesezonski pruritus

  • Koprivnjača

Bakterijska i gljivična oboljenja

Bakterijske infekcije kod pasa mogu nastati iz različitih izvora, uključujući povrede, lošu higijenu ili druge zdravstvene probleme. Ove bakterijske infekcije mogu izazvati kožne bolesti kod pasa.

  • Pioderma

Pioderma je bakterijska infekcija koja obično nastaje kada se koža kod pasa povredi ili upali, što omogućava bakterijama (najčešće bakteriji stafilokoka) da uđu pod kožu.

Tada se javljaju simptomi u vidu gnojnih ranica, crvenila, svraba, neprijatnog mirisa i gubitka dlake na zahvaćenim mestima.

Ovakvo oboljenje leči se antibioticima, posebnim šamponima i pravilnom higijenom.

  • Gljivične bolesti

Gljivične infekcije kod pasa mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, ali i probleme sa kožom. 

Dermatofitoza – gljivična infekcija koja može da izazove gubitak dlake kod pasa i iritaciju na njihovoj koži. Javljaju se crvenilo, svrab, oštećenje dlake i stvaranje okruglih, ljuskavih područja na koži.

  • Kandidijaza

Infekcija gljivicama roda kandida (Candida) često se javlja kod pasa sa oslabljenim imunitetom. Tada se takođe na koži javlja crvenilo, svrab i iritacija, ali naročito u vlažnim područjima (npr. između prstiju ili u naborima).

Rak kože, autoimune kožne bolesti kože kod pasa, hormonske bolesti kože (hipotireoidizam, hiperadrenokorticizam, poremećaji rada adrenalnih žlezda), opadanje dlake kod psa ili alopecija takođe izazivaju iritacije na koži pasa.

Kako prepoznati šugu kod pasa?

Šuga je poznata i kao sarcoptes šuga ili šuga od grinja i predstavlja zaraznu kožnu bolest koja nastaje kao rezultat infekcije parazitima poznatim kao grinje. 

Grinje iz roda Sarcoptes izazivaju šugu – bolest kože kod pasa. Ovi mikroskopski organizmi hrane se epidermalnim ćelijama kože i svoj životni ciklus provode kopajući tunele ispod kože psa.

Prepoznavanje šuge kod pasa je ključno za pravilan tretman. Evo kako da prepoznate simptome i znakove šuge kod pasa.

Simptomi šuge kod pasa

Svrab, češkanje i čeprkanje:

Jedan od najuočljivijih simptoma šuge je intenzivan svrab. Pas će se često češati, čeprkati, lizati ili gristi i žvakati delove svog tela, što može dovesti do iritacije kože.

Crvenilo i iritacija kože:

Mesta na koži koja su zahvaćena šugom često će biti crvena i iritirana. To može uključivati upalu i osip.

Gubitak dlake:

Šuga može izazvati opadanje dlake, koje obično počinje na ušima, laktovima, na stomaku i oko očiju.

Pojava krasta ili ranica:

Kožne promene kod pasa kada je šuga u pitanju mogu se pojaviti u obliku kraste, otekline ili otvorenih ranica. 

Neprijatan miris:

Zbog sekundarnih bakterijskih infekcija koje se mogu razviti usled oštećenja kože, vaš pas može imati neprijatan miris.

Povećano lizanje ili žvakanje:

Pored čeprkanja, pas može prekomerno lizati ili žvakati određena mesta na telu kako bi pokušao da ublaži svrab.

Koji su uzroci šetajuće peruti kod pasa i kako se leči?

Psi mogu imati perut po celom delu, kao i šetajuću perut.

Uzroci peruti mogu biti:

alergije, seborejični dermatitis, infekcije, hormonski poremećaj, loša ishrana i paraziti.

Šetajuća perut kod pasa, poznata i kao seboreja, može biti frustrirajući problem za pse. Ova pojava se najčešće manifestuje kao suva ili masna perut koja se može videti na koži i krznu, a može biti praćena svrabom, iritacijom ili neprijatnim mirisom.

Kako se leči šetajuća perut kod pasa

Lečenje šetajuće peruti kod pasa zavisi od uzroka i ozbiljnosti problema, a najbezbednije je da čim primetitite prve simptome, svog ljubimca odvedete kod veterinara.

Veterinar će obaviti  potrebne preglede, a neretko i uraditi razne analize i testove kako bi tačno utvrdio o čemu je reč i pristupio adekvatnom lečenju psa.

Šetajuća perut se najčešće leči promenom ishrane psa, dodaju mu se omega-tri masne kiseline u ishranu, jer poboljšavaju zdravlje kože. Takođe, koriste se i razni šamponi koji pomažu u smanjenju perutanja i iritacije kože. Šamponi sa sastojcima kao što su cink pirition, katran ili sulfidi često se preporučuju.

Ako se utvrdi da je perut uzrokovana bakterijskim ili gljivičnim infekcijama, veterinar može propisati odgovarajuće lekove, često antibiotike, a ponekad su potrebni i lekovi za kontrolu svraba.

Kako prepoznati i tretirati bakterijske infekcije kože kod pasa?

Bakterijske infekcije kože kod pasa mogu nastati iz različitih uzroka, poput alergije, povrede, iritacije, seboreje, homonskog disbalansa i drugih razloga.

Bakterijske infekcije kože kod pasa prepoznaćete jer će se pas u tom slučaju često češati, gricktai i gladiti određena područja. Takođe na koži pasa mogu se javiti crvenilo i gnojne ranice.

Veterinar najpre u tom slučaju uzima uzorak kože ili bris za sve potrebne analize, kako bi se identifikovao uzročnik infekcije.

Bakterijske infekcije kože kod pasa najčešće se leče antibioticima, šamponima ili losionima, lekovima za kontrolu svraba i alergija, ali i lečenjem osnovnog uzroka.

Da li su sve izrasline na koži pasa opasne?

Izrasline na koži pasa se mogu javiti često i iz različitih razloga. Dobro je znati da mnoge izrasline nisu opasne i benigne su, tako da nema uvek razloga za brigu. Ipak, savetuje se da se sve promene na koži ljubimca provere kod veterinara, a on će utvrditi o čemu je tačno reč.

Kod pasa se mogu javiti benigne izrasline poput papiloma ili cista, ali i izrasline koje su nastale kao alergijska reakcija ili od određene infekcije ili upale.

Kako ublažiti svrab kože kod pasa?

Svrab kože kod pasa može biti uzrokovan raznim faktorima, uključujući alergije, parazite, infekcije, ili čak dermatološke bolesti, a bez obzira na uzrok, svrab može znatno uticati na kvalitet života vašeg ljubimca.

Moramo napomenuti da, ukoliko primetite da se vaš pas češe više nego inače, najbolje je da ga odvedete kod izabranog veterinara kako bi on utvrdio tačan uzrok, a onda prepisao i adekvatno lečenje.

Postoji nekoliko načina na koje možete ublažiti svrab i pružiti svom psu olakšanje.

Lekovi antihistaminici mogu pomoći u smanjenju alergijskog svraba kod pasa, a veterinar će vam preporučiti odgovarajući lek i doziranje.

Specijalizovani šamponi i losioni takođe mogu pomoći u smanjenju svraba kod pasa. Šamponi koji sadrže sastojke kao što je aloe vera mogu umiriti iritiranu kožu.

Topički proizvodi sa sastojcima kao što je hidrokortizon mogu pomoći u smanjenju upale i svraba.

Takođe, važno je da vašeg psa redovno i pravilno čistite, kupate i negujete kako ne bi dolazilo do svraba, a topla kupka i četkanje će u ovom slučaju takođe sigurno prijati vašem psu.

Ono što je takođe bitno napomenuti jesu redovne veterinarske kontrole kako bi se smanjila šansa za nastanak ovakvih situacija.

Kada posetiti veterinara?

Ono što mnoge stavlja u dilemu jeste kada je pravo vreme za posetu veterinaru. Ne dozvolite da vaš pas pati već ga pratite i pazite, te ukoliko vam se njegovi simptomi čine učestalim i traju duže od jednog dana, obavezno ga odvedite veterinaru na pregled. 

Takođe, pas može biti umoran, neraspoložen i letargičan, manje aktivan i tužan, kao i agresivan i nervozan, što je takođe alarmantan znak za posetu veterinaru.

 Osim toga, na koži psa mogu biti primetni simptomi koje smo navodili. Čim ih primetite, trebalo bi da svog ljubimca odvedete u ruke stručnjaka. Osim čestog češanja, osipa, izraslina, crvenila, ranica i drugog, pas zbog raznih infekcija može povraćati ili dobiti dijareju, što vam može biti jasan znak da je vreme za odlazak veterinaru.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Pregovarali sa Moskvom: Ponovo dobijaju ruski gas?

Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.

21:31

15.1.2025.

1 d

Podeli: