18.11.2024.
12:08
Tibetanski mastif: Sve o najskupljoj rasi pasa
Tibetanski mastif spada u najskuplje rase pasa na svetu.
Iako nisu preteški za doržavanje, mora se voditi računa o nekoliko stavki, posebno ishrani i načinu fizičke aktivnosti. Rasa Tibetanski mastif spada u zaštitnički nastrojene i psi su pogodni za držanje u dvorištu i kući.
Fizičke karakteristike
Izgled i veličina:
U pitanju su veći psi, teški, sa debelom kožom, krupnim kostima, velikim nogama. Rasu odlikuje i velika njuška, ali manje oči, smeđe boje, mogu biti različite nijanse dok su uši trouglastog oblika, nisu mnogo velike. Padaju na napred, a podižu se kada pas obraća pažnju na nešto.Rep je dug ili srednje dug, uvijen na leđima, sa dosta dlake.
Kada su mere u pitanju, ovi psi mogu biti visoki od 65 pa do 75 centimenata, a teški između 40 i 70 kilograma, što se odnosi na mužjake. Ženke u proseku rastu do visine između 60 i 68 centimetara, a mogu biti teške od 30 do 55 kilograma.
Štenad tibetanskog mastifa u prvim mesecima života rastu veoma brzo i već za pet meseci dostignu polovinu težine odraslog psa ove rase. Pojedini sistemi organa ipak se razvijaju neđto kasnije te između osmog meseca i druge godine dolazi do potpunog sazrevanja te i pas dobija na veličini, koja nije mala.
Tibetanski mastif nema dug životni vek jer spada u džinovske rase koje generalno ne žive dugo, te je prosek trajanja života osam, devet godina.
Boja dlake:
Tibetanski mastif, Kada je reč o boji, može imati dlaku intenzivno crne boje koja je i najčešća. Pored nje mogu imati i riđu ili braon, zlatnu, te sivu ili sivo zlatnu boju dlake. Nijanse braon mogu biti i svetlije i tamnije. Ovi psi imaju i veoma gusto krzno, dok dlaka jeste duža, ali spada u srednje dužine. Oko vrata može imati duže dlake koje mogu biti vrlo bujne i formirati okvir poput grive.
Da li su Tibetanski mastifi dobri čuvari?
Ova rasa spada u zaštitnički nastrojene. Odani su vlasnicima, posebno deci. Neustrašivii su i štite ih. Veoma su odani i verni psi i nepoverljivi su prema strancima. Važno je da psi idu na treninge kako bi se socijalizovali, ali sa ovim psima treba imati posebno strpljenje i dresirati ih bez povišenih tonova jer mogu uzdratiti samo teranjem inata i neće biti napretka.
Da li je Tibetanski mastif pogodan za život u stanu ili kući?
Tibetanski mastif nije rasa pasa koju bi trebalo držati u stanu. Poželjno je dakle da vlasnici imaju kuću, dvorište, odnosno dovoljno veliki prostor za čuvanje ovog psa. Iako je to za nekoga ograničenje, za ovu rasu je bitno da ima više prostora te oni koji planiraju kupovinu o svemu moraju dobro da misle. Tibetanski mastif takođe tokom noći može dosta da laje, pa ko je u mogućnosti može psa držati noću i u kući, ukoliko glasno lajanje smeta okolini. Kada je pas napolju, on može biti u kavezu ili slobodno boraviti u dvorištu. Međutim, ukoliko tibetanskog mastifa držite u kavezu potrebno je da imate dovoljno visoku ogradu, što je negde oko dva metra.
Procena troškova kupovine, nege i održavanja
Tibetanski mastif smatra se najskupljom rasom pasa na svetu. Cene se kreću od 3.000 do 5.000 dolara. Uz to ima i primera kada su psi ove rase prodavani za rekordne milionske sume, pa je poznato da je pas u Kini prodat i za skoro dva miliona dolara 2014. godine, a 2011. godine tibetanski mastiff je prodat za 1,5 miliona. Prodavaca šetnaca tibetanskog mastifa naravno ima i u Srbiji. Veliki je broj oglasa na kojima nema jasno istaknute cene. Mogu se kupiti i za 500 evra, ali naravno i za više, do 1.500 evra.
Naravno cena pasa zavisi od različitih karakteristika, boje, dužine dlake, starost, kao i samo poreklo.
Tibetanski mastif je rasa koja nije teška za održavanje. Psi jedu samo onda kada pokažu da su gladni, što je najščešće jednom do dvaput dnevno i trebalo bi voditi računa koliko često pas jede da ne bi došlo do ekstremnog povećanja težine odnosno gojenja psa.
Kada je reč o održavanju i nezi, bitno je da se održava dlaka, odnosno da se četka. Da mu se redovno održavaju i zubi, a svakako da je za najbolju redovnu negu bitno voditi ga i na preglede kod veterinara.
Važno je da se sa ovim psima vežba, ali je bitno i da su umerene aktivnosti u pitanju jer previše aktivnosti može loše da se odrazi na koštani sistem psa. Dakle preporučuju se umerene šetnje, a ne toliko trčanje.
Preporučena ishrana za Tibetanskog mastifaIshrana je bitan deo kod gajenja i nege psa kao ljubimca, a kada je u pitanju tibetanski mastif, koji spada u džinovske rase, posebno je bitno obratiti pažnju da ne dođe do gojenja, te do drugih zdravstvenih problema. Trebalo bi voditi računa o energetskoj vrednosti hrane koju pas unosi. Nivo se razlikuje od starosti psa, a mlađi psi odnosno štenad imaju više potrebe za hranom veće energetske vrednosti, bogatom proteinima. Takođe, više hrane sa većim energetskim vrednostima trebalo bi davati ženkama kada imaju laktaciju, odnosno posle donošenja štenadi na svet. Kako je pas stariji, trebalo bi povesti računa dodano da se ne prejedaju. Veliki pasi imaju osetljivo srce i povećan je rizik od kardiovaskularnih problema. Žive osam do devet godina I bitno je da se i usklade i Ishrana i fizička aktivnost. Saveti za održavanje optimalne telesne težineKod negovanja tibetanskog mastifa važno je da se povede računa o telesnoj težini psa kako težina ne bi negativno uticala na njegovo zdravlje. Trebalo bi ishranu prilagoditi potrebama samog psa. Bitno je prilagoditi ishranu uzrastu i potrebama psa. U zavisnosti od starosti, te karakteristikama zavisi i nutritivna vrednost hrane koja se daje psu. Koliko fizičke aktivnosti je potrebno Tibetanskom mastifu?Veoma je bitno da se vodi računa i o aktivnosti psa. Tibetanski mastif je rasa koja nije preterano aktivna i iako je važno da imaju određeno kretanje i aktivnosti, bitno je da ona bude umerena. U pitanju su veliki psi, više im prijaju šetnje parkom nego trčanje za lopticama i drugim igračkama. Izlaganje napornim aktivnostima može i naštetiti kostima psa i uticati na zdravlje. Uz pravilnu ishranu i aktivnost ovi psi svakako nisu zahtevna rasa. |
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar