02.08.2024.
20:47
Oprez ako putujete sa ljubimcem: Ovo su pravila za zemlje EU
Sloboda kretanja unutar Evropske unije nije rezervisana samo za građane EU, već važi i za njihove kućne ljubimce.
Sada je, u vreme sezone putovanja, Evropska komisija podsetila na važeća pravila EU po tom pitanju, koja se odnose i na ulazak iz zemalja koje nisu članice bloka.
Psi, mačke, pa čak i tvorovi, uživaju pravo na slobodu kretanja u EU zahvaljujući usvajanju usklađenih pravila EU o putovanju sa kućnim ljubimcima.
"Ako ovog leta putujete po EU sa svojim četvoronožnim prijateljem, postarajte se da je njihov EU pasoš za kućne ljubimce ažuriran", poručuju iz Evropske komisije.
Pasoš EU sadrži opis i detalje o kućnom ljubimcu, uključujući mikročip ili šifru tetovaže, kao i podatke o vakcinaciji protiv besnila i kontakt podatke veterinara koji je izdao pasoš.
Najvažniji uslov, koji se odnosi i na kućne ljubimce koji putuju u EU iz zemlje koja nije članica EU, jeste da je ažurirana vakcinacija ljubimca protiv besnila.
Možda vas zanima
Važne informacije za sve koji planiraju putovanje: Bez ovog sertifikata nikako ne krećite
Na graničnom prelazu uz svakog ljubimca sa kojim se putuje van Srbije vlasnik životinje je u obavezi da priloži zdravstveni sertifikat, kao i zadovoljavajući rezultat testa na titar antitela koji je star najmanje tri meseca.
14:44
7.7.2024.
134 d
Za put sa ljubimcem u zemlje EU biće vam potreban poseban papir
Na graničnom prelazu uz svakog ljubimca sa kojim se putuje van Srbije vlasnik životinje je u obavezi da priloži zdravstveni sertifikat.
10:55
29.6.2024.
142 d
Čak i u slučaju putovanja na mesta oslobođena od pantljičare multilokularni ehinokok, kao što su Finska, Irska, Malta, Norveška i Severna Irska, važno je da je ljubimac primio tretman protiv te vrste pantljičare.
Postoji i nekoliko izuzetaka, pa tako od 2021. godine EU pasoši za kućne ljubimce, koji su izdati građanima Velike Britanije, više ne važe za putovanja sa kućnim ljubimcima iz Velike Britanije u zemlju EU ili Severnu Irsku.
Inače, pasoš EU za kućne ljubimce važi samo za mačke, pse i tvorove.
U slučaju odlaska na put sa drugom vrstom ljubimca, kao što su ptice, gmizavci, glodari ili zečevi, treba proveriti nacionalna pravila o uslovima ulaska zemlje koju vlasnici planiraju da posete sa svojim životinjama.
Ukoliko, pak, vlasnik putuje sa ljubimcem iz zemlje koja nije članica EU, u EU, potrebno je da pokaže sertifikat EU o zdravlju životinje.
Možda vas zanima
Avio-kompanija će dopustiti mačkama i psima da lete u kabinama uz svoje vlasnike
Avio-kompanija Virgin Airlines planira da omogući putnicima da sa sobom u avion povedu svoje krznene ljubimce.
8:02
14.3.2024.
249 d
Čovek naručio kafu u kafiću, pa platio 500 dinara više: Evo šta su sada počeli da naplaćuju FOTO
U jednom lokalu u Novoj Varoši počeli su da naplaćuju i prisustvo kućnog ljubimca.
17:55
22.7.2024.
118 d
Ovaj dokument, slično kao i pasoš EU za ljubimce, sadrži podatke o zdravlju, identitetu i vakcinaciji protiv besnila i trebalo bi da ga izda zvaničan državni veterinar ne više od 10 dana pre ulaska ljubimca u EU, a važi do kraja života ljubimca ukoliko se redovno vakciniše.
Takođe, potrebno je da se priloži pisana izjava uz sertifikat EU o zdravstvenom stanju životinje, u kojoj se navodi da se prebacivanje životinje obavlja iz razloga koji nisu komercijalni.
Moguće je putovati sa do pet kućnih ljubimaca, a u slučaju da ih ima više, potrebno je dokazati da životinje učestvuju na nekom takmičenju, izložbi ili sportskom događaju i da su starije od šest meseci.
Ukoliko vlasnik ne planira da prati svog ljubimca na putovanjima, on mora da pisanim putem ovlasti drugu osobu da to čini u njegovo ime.
Iz Evropske komisije napominju da vlasnik mora da se ponovo spoji sa svojim ljubimcem u roku od 5 dana od njegovog premeštanja.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar