26.12.2024.
15:50
Ovaj političar je od lekara dobio recept za neograničenu konzumaciju alkohola
Medicinski stručnjaci su tvrdili da dnevne doze alkohola mogu da spreče, između ostalog, rak, loše varenje i depresiju.
Prohibicija – ono što je počelo kao iskren pokušaj da se obuzda nasilje u porodici i održe "tradicionalne" vrednosti doma, brzo se pretvorilo u najčudniji, čak i najmračniji period od 13 godina u američkoj istoriji.
Međutim, 18. amandman nije mogao dugo zadržati Amerikance, a domišljati muškarci i žene brzo su zaobišli neke od složenijih zakona o umerenosti - što je dovelo do pojave krijumčara i alkohola toliko jakog da bi mogao konja da natera da progovori.
Drugi su krenuli drugim, legalnim, iako pomalo lažnim putem da bi pili - sa receptom lekara.
Tokom ovog perioda, Ministarstvo finansija SAD je ovlastilo lekare da pišu recepte za alkohol u "medicinske" svrhe. Za doktore se ispostavilo da je to bila prilično unosna zarada.
- Na taj dan je Prvi svetski rat stao: Kako je Božić i krvnike pretvarao u ljude
- Kolumbo domorocima odneo smrt, a Evropi doneo – polno prenosivu bolest
- Ovo je selo u srcu Srbije u kom je rođen Karađorđe
- Ovo je selo u srcu Srbije u kom je rođen Karađorđe
- Odlukom jednog čoveka mačka je pretvorena u agenta pakla: Tek onda je usledio horor VIDEO
"Svakih deset dana, pacijenti koji su spremni da plate oko 3 dolara za recept i još 3 ili 4 dolara da bi ga produžili mogli bi dobiti kriglu pića", piše Smitsonian magazin.
Medicinski stručnjaci su tvrdili da dnevne doze alkohola mogu da spreče, između ostalog, rak, loše varenje i depresiju. Očigledno je to bilo 1920-ih godina ekvivalentno marketingu ulja marihuane.
"Verovatno su doktori radili preglede i dijagnoze, ali to je uglavnom bila farsa", rekao je Daniel Okrent, autor knjige "Last Call: The Rise and Fall of Prohibition", za Smitsonian magazin.
"Možda je bilo nekih ljudi kojima su prepisivali jer je postojala uočena medicinska potreba, ali to je zaista bio način da neki lekari i farmaceuti zarade nekoliko dodatnih dolara", nastavio je Okrent.
Godine 1931. Vinston Čerčil, i sam ozloglašeni pijanac, nije rizikovao tokom posete Njujorku.
Kada je stigao kako bi održao seriju predavanja o "Put naroda engleskog govornog područja", Čerčila je udario automobil koji se kretao oko 50 km na sat.
Odbačen nekoliko metara na cestu, Čerčil je zadobio modrice na grudima, uganuće desnog ramena i ogrebotine na čelu i nosu.
Čerčilov američki lekar, Oto K. Pikart, prepisao je britanskom državniku "upotrebu alkoholnih pića, posebno u vreme obroka", dodajući da je "količina prirodno neograničena, ali minimalni zahtevi bi bili 250 kubnih centimetara".
I dok je zabrana trajala još dve godine, zahvaljujući američkim inovacijama i lekarima koji su želeli da brzo zarade, piće je nastavilo da teče širom Amerike.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar