17.12.2024.
14:39
Ovo je selo u srcu Srbije u kom je rođen Karađorđe
Smešteno u srcu Srbije između Kragujevca i Smederevske Palanke selo Viševac poznato je po tome što je upravo tu novembra 1762. godine rođen Đorđe Petrović Karađorđe.
Nekada je u ovom šumadijskom selu živelo skoro 2.000 ljudi a prema poslednjem popisu ostalo je njig 600 meštana. Oni kažu da je velika čast živeti u selu u kom je rođen veliki vođa, i prisećaju se legande koja je vezana upravo za Karađorđevo rođenje a koja se i dan danas prepričava. Tu legendu je zabeležio T. Radivojević i objavio u šabačkom listu "Jedinstvo" 1903. godine.
Selo Viševac
Selo Viševac
Selo Viševac
Selo Viševac
Selo Viševac
Selo Viševac
Selo Viševac
Selo Viševac
"Turčin koji je držao han u Aništu i bio prijatelj sa Petrom Petrovićem, Karađorđevim ocem, usnio je san baš uoči Đorđevog rođenja. Video je sjajnu zvezdu koja se zaustavila baš iznad kolibe u kojoj je živeo Petar sa suprugom Maricom. Prema tom zapisu, vlasnik hana je sutradan čuo da se rodila muška beba baš u kolibi koju je video u snu. Tako je i protumačio san, što je saopštio i Petru i rekao mu da će to će dete biti veliki i slavan čovek, ali će za Turke biti strašan i da se što pre sklanjaju iz sela", prepričava za RINU ovu legendu jedan od meštana.
Karađorđevi roditelji su pobegli sa bebom iz svog doma, ali je vest da se u selu rodilo zdravo muško dete koje će doći glave Turcima uplašila neprijatelje i prema legendi Turci su u selo poslali vojsku da ubiju sve bebe, ne bi li na taj sprečili potencijalnu opasnost.
"Ipak Bog je za Karađorđa namenio drugu sudbinu. Prema legendi njega je majka sakrila u šuplje drvo, kako ga janičari ne bi pronašli. Sve ostalo je istorija", dodaje naš sagovornik.
U rodnom selu velikog vođe danas se nalazi jedinstven etno-kompleks, sa spomen česmom i Petrovim dvorima. Etno-kompleks čine kuća brvnara, kao i vajat, pčelinjak i kačara.
Pre dvadeset godina episkop šumadijski doktor Sava Vuković je izgradio crkvu posvećenu Svetom Georgiju u Viševcu, kao svoju zadužbinu. Crkva pripada Epahiji šumadijskoj Srpske pravoslavne crkve.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar