13.12.2024.
21:52
Šta je "Desetkovanje"? Rimski oficiri su ovako uvodili red
Desetkovanje je oblik vojne discipline koju su koristili oficiri u rimskoj vojsci nad vojnicima zbog neposlušnosti ili dezerterstva.
U antičko doba, malo se koje druge vojske plašilo toliko koliko Rimljana. I rimski generali su nekada morali da primenjuju okrutne kazne kako bi održali svoje vojnike u redu. Jedna od najokrutnijih kazni koju su koristili bila je desetkovanje, što je uključivalo ubistvo svakog desetog vojnika u jedinici.
Decimacija je korišćena retko, ali efikasno u celoj rimskoj vojsci. Često je uključivalo podelu neposlušne legije u grupe od po deset, a zatim izvlačenje vojnika iz svake grupe. Vojnika sa najkraćom slamkom u svom delu ubili bi — ostalih devet članova njegove grupe.
Ali iako se ova vojna kazna čini posebno varvarskom, ona se nije završila padom Rimskog carstva. U stvari, desetkovanje se nastavilo u jednom ili drugom obliku sve do 20. veka.
Kako piše Ancient Origins, "decimacija" na latinskom znači "uklanjanje desetine". I to je u osnovi ono što ova brutalna kazna podrazumeva.
Kako je grčki istoričar Polibije objasnio oko 150. godine pre nove ere, desetkovanje se obično koristilo na vojnicima koji su napustili svoja mesta tokom bitke. Nakon toga, okrivljena jedinica bi bila primorana da izvlači slamku, a desetog sa najkraćom bi surovo pogubili njihovi saborci.
"Tribun okuplja legiju, dovodi krivce za napuštanje redova, oštro ih prekori, i na kraju bira čas pet, nekad osam, nekad dvadeset prestupnika, prilagođavajući izabrani broj tako da se formiraju što bliže moguće deseti deo onih koji su krivi za kukavičluk", napisao je Polibije, prenosi Cambridge Universiti Press. "Oni koji izvuku najkraću slamku bivaju nemilosrdno prebijani do smrti".
- Šta je zajedničko srpskoj i turskoj zastavi?
- Urinom su se lečili, prali odeću, izbeljivali zube: Bio im je toliko koristan da su ga oporezovali
- Istorijska prevara Britanaca: Uvek pregovarajte s ljudima koji su nadrogirani
- Krstaši koji deluju skoro 1.000 godina: Imaju svoju "stolicu" u UN, ali i ambasadu u Srbiji
Iako je bilo dovoljno loše da ubijaju svoje saborce, preživeli muškarci su potom dodatno kažnjeni.
Polibije je pisao da su oni bili prognani iz bezbednog vojnog logora i primorani da prežive nekoliko dana u divljini sa porcijama ječma umesto pšenice.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar