Istorija 11

10.11.2024.

18:09

Cvet feniks: Šta je Natalijina ramonda i zbog čega je simbol Dana primirja?

Nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, cvet Natalijina ramonda je u botanici poznat i kao cvet feniks, a zvanični je simbol Dana primirja.

Izvor: B92.net

Cvet feniks: Šta je Natalijina ramonda i zbog čega je simbol Dana primirja?
Shutterstock/RukiMedia

Podeli:

Kao i sve drugo u vezi s jednodnevnim praznikom koji se u Srbiji već sedam godina obeležava 11. novembra, i cvet Natalijina ramonda još predstavlja nepoznanicu.

Datum svakako nije deo kolektivnog sećanja, pa tokom većeg dela godine malo ko zna kog je tačno datuma novembarski praznik, kao i da se zvanično naziva Dan primirja.

Cvet Natalijina ramonda koji se nosi kao zvanični simbol Dana primirja predstavlja endemsku biljnu vrstu, za koju su do pre par godina znali samo iskusni botaničari i strastveni ljubitelji lokalne flore.

Međutim, njegove biološke osobine su gotovo zapanjujuće. Reč je o ugroženoj i retkoj vrsti koja živi samo na području Centralnog Balkana, u Srbiji, Makedoniji i severnoj Grčkoj. Pri tome, reč je o biljci koja ima zapanjujuću sposobnost da vaskrsava nakon što je potpuno osušena, zbog toga, ovaj cvet ima i naziv "cvet feniks".

Pripada porodici Gesneriaceae i prostire se na nadmorskim visinima od 350 do 2.200 metara. Inače raste na izuzetno nepristupačnim mestima, uglavnom u klisurama, na krečnjačkim stenama, gde je suvo i hladno.

Za nacionalnu epopeju iz Prvog svetskog rata vezuju je upravo takva staništa i oblast prostiranja na kojoj su se odvijale prelomne bitke u završnici rata.

Osim što je drevna i izuzetno izdržljiva, Natalijina ramonda ima osobinu koju među skoro 300.000 poznatih cvetnica ima samo trideset biljnih vrsta. Naime, nakon što se u odsustvu vode sasvim osuši, ova biljka može da ponovo oživi nakon malo kiše ili zalivanja.

Botaničar Pavel Černjavski je, navodno, 1928. godine slučajno prosuo vodu na herbarijum u kome se nalazio uzorak osušene Natalijine ramonde. I ona je nakon toga - oživela.

Istorija otkrića ove zanimljive biljke vezuje za oca srpske botanike Josifa Pančića. Ramonde su, inače, kao biljna vrsta poznate od tridesetih godina 19. veka, kada ih je francuski istraživač po kome nose ime otkrio na području današnje Španije.

Pola veka kasnije, 1874. godine, Pančić je došao do značajnog otkrića kada je otkrio da ramonde postoje i izvan te zemlje. Otkrio ih je na teritoriji južne Srbije, ali je zaključio da je reč o novoj vrsti koju je nazvao ramonda serbika (Ramonda serbica).

Deset godina kasnije, 1884. godine, dvorski lekar Sava Petrović otkriva da na Balkanu postoji još jedna vrsta ramonde s nešto drugačijom krunicom i listovima. Budući da je bio u službi na dvoru kralja Milana, Petrović toj vrsti daje naziv ramonda nathaliae, u čast kraljice Natalije.

Cvet ima poseban značaj za Srbe, koji se krije u istorijskim dešavanjima. Ramonda raste na području Kajmakčalana, gde se odigrala jedna od najvažnijih bitaka u Prvom svetskom ratu, kada je srpska vojska 1916. godine odnela važnu pobedu. 

Dan primirja

Budući da su razni drugi datumi u novijoj, ali i starijoj prošlosti mnogo češće spominjani, sve dok ovaj istorijski datum nije postao državni praznik retko ko je razmišljao o njegovom stvarnom značaju.

Praznik je, naime, posvećen potpisivanju primirja u Prvom svetskom ratu, kada su 11. novembra 1918. godine generali dveju zaraćenih strana u francuskom gradu Kompijenu, u jednom železničkom vagonu potpisali primirje. Mada će stvar biti sasvim završena tek konferencijom u Versaju, tim događajem na železničkom koloseku u praksi se okončao Veliki rat, najkrvaviji sukob u dotadašnjoj ljudskoj istoriji.

Isti vagon će još jednom biti pozornica istorije - Hitler će 1940. godine, u zenitu Drugog rata, insistirati da se nakon Sedana, sloma francuske vojske i poraza britanskog ekspedicionog korpusa, kapitulacija Francuske potpiše u vagonu koji je po nacistima simbolizovao poniženje Nemačke.

Podeli:

11 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nema više nafte za Kinu?

Saudijska Arabija će u decembru smanjiti isporuke nafte Kini zbog slabe potražnje, prenosi Rojters pozivajući se na anonimne upućene izvore.

10:00

12.11.2024.

21 h

Svet

Potpuno rasulo: Vojska se raspada

Ukrajinski generalštab rasporedio je svoje najbolje i dobro opremljene brigade u rejonu Kurska, dok su slabe brigade prinuđene na povlačenje u Donbasu, piše list "Pais".

22:01

11.11.2024.

1 d

Podeli: