Aktuelno 3

25.01.2025.

21:33

Odjeknula eksplozija, opljačkan muzej: Ukradeni vredni zlatni i srebrni artefakti FOTO

U pljački Muzeja Drents u holandskom gradu Asen tokom noći su ukradeni vredni zlatni i srebrni artefakti sa izložbe "Dakija - Kraljevstvo zlata i srebra".

Izvor: Tanjug

Odjeknula eksplozija, opljačkan muzej: Ukradeni vredni zlatni i srebrni artefakti FOTO
Shutterstock/Arjen de Ruiter

Podeli:

Lopovi su koristili eksploziv da provale u muzej u kojem je bilo izloženo više od 600 artefakata, od kojih neki datiraju iz 2000. godine pre nove ere.

"U eksploziji je razbijeno nekoliko prozora, što je omogućilo lopovima da provale u muzej. Policija istražuje sumnjivo vozilo i poziva stanovnike u blizini da podele sve snimke eksplozije koje imaju", rekla je državni tužilac Debi Homans na konferencije za novinare, prenosi NL tajms. 

Ona je navela da policija sumnja da je krađa bila pažljivo planirana operacija i da razmatra više osumnjičenih. 

"Policija  je primila dojavu o automobilu u plamenu oko 4.15 sati na raskrsnici u blizini Roldea. Niko nije pronađen u blizini zapaljenog automobila, a putnici su se možda prebacili u drugo vozilo, verovatno povezano sa pljačkom", navela je Homans i dodala da policija sarađuje sa Interpolom.

Možda vas zanima

Među ukradenim predmetima su tri zlatne narukvice i zlatni šlem, koji je bio centralni deo izložbe o Dačanima, drevnom narodu iz današnje Rumunije i Moldavije.

Direktor muzeja Hari Tupan potvrdio je da je razbijeno nekoliko vitrina u izložbenoj prostoriji. On je napomenuo da je najmanje 15 rumunskih muzeja pozajmilo predmete holandskom muzeju za izložbu. 

"Ovo je neverovatno mračan dan. Duboko smo šokirani i povređeni što su ukradeni predmeti  koji pripadaju našim rumunskim kolegama. Ovo nije samo zlato; ovo je kulturna baština", rekao je direktor muzeja.  

Ukradeni artefakti bili su nezamenljivo arheološko blago koje je predstavljalo dačansku civilizaciju, koja je napredovala u današnjoj Rumuniji pre nego što su je Rimljani osvojili 106. godine nove ere. 

Izložba, koja nikada ranije nije bila prikazana na međunarodnom nivou u ovom obimu, uključivala je predmete poput ceremonijalnog nakita i verskih predmeta koji datiraju iz 20. veka pre nove ere.

Istoričar umetnosti Artur Brend opisao je pljačku kao deo zabrinjavajućeg trenda. 

"Protiv ove vrste provale nijedan muzej ne može da se zaštiti u potpunosti", rekao je on.

Brend je dodao da je Holandija postala centralna tačka za krađe pomoću eksploziva. 

"Lopovi su shvatili da ovaj metod funkcioniše. Nebo je granica; kapije su širom otvorene. Ovo je duboko zabrinjavajuće na svim frontovima. Policija i vlada moraju brzo pronaći odgovore", istakao je on. 

Takođe je izrazio zabrinutost u vezi sa verovatnoćom da se ukradeni artefakti vrate, objašnjavajući da se zlato često topi zbog njegove materijalne vrednosti i navodeći slične slučajeve, uključujući krađu zlatnika od 100 kilograma u Berlinu 2017. i rimsko zlatno blago ukradeno u Minhenu, pri čemu ni jedno ni drugo nije pronađeno.

Možda vas zanima

"Ovo je scenario noćne more za svaki muzej. Slike se često kradu sa namerom da se kasnije prodaju ili vrate. Ali zlato se krade da bi se pretopilo. Za Rumuniju je ovo katastrofa; ova zbirka je bila značajno nacionalno nasleđe", istakao je Brend.

Krađa je deo zabrinjavajućeg talasa pljački muzeja u Holandiji. U novembru 2024. godine eksplozija je omogućila krađu dva dela iz serije sitoštampe Endija Vorhola ''Vladajuće kraljice'' iz galerije u južnoj Holandiji.

U Muzeju Singer u holandskom gradu Larenu 2020. godine ukradena je slika "Prolećni vrt" Vinsenta van Goga, podseća holandski portal.
 

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: