Aktuelno 26

25.11.2024.

16:17

Hrvati pokrenuli debatu o "glupim izrazima": "Zašto ovako govorimo, nema smisla"

Širom našeg podneblja postoje mnoge poslovice, izreke i poštapalice koje se koriste u svakodnevnom govoru i pisanju, ali kada zastanete i bolje ih poslušate ili pročitate, zapitate se šta uopšte znače i zašto se koriste u određenom kontekstu.

Izvor: Večernji.hr

Hrvati pokrenuli debatu o "glupim izrazima": "Zašto ovako govorimo, nema smisla"
Shutterstock/ArtFamily

Podeli:

O tome je pokrenuta rasprava u Hrvatskoj, tačnije na hrvatskom Reditu i nosi naziv: "Izrazi koje koristimo svaki dan, ali nemaju smisla". Zanimljivo je da se u Srbiji korsite isti ovi izrazi.

Autor je ovu debatu otvorio pitanjem: "Zašto kažete 'tri, četiri, sad;  da biste započeli trku, takmičenje, opkladu+... Pokušavam da pronađem smisao toga, ali ne mogu da nađem. Niti je 3 prvi broj, niti je 4 poslednji... Zašto se ne počinje od 0 ili 1? Ili ako već počinje od 3 i ima 3 koraka, zašto ne ide 3, 2, 1?"

Možda vas zanima

Brzo je stigao prvi komentar u kome je korisnik pokušao da objasni. "Jedan, dva, jedan, dva" se koristi za testiranje ozvučenja. Dakle, "tri, četiri, sad", tako da nema zabune". Druga osoba je napisala da se 5 i 6 ne mogu koristiti jer se koriste za izreku tipa: "A on ni pet ni šest nego..."

Druga izreka koja zbunjuje ljude u Hrvatskoj je "spava kao beba" koja se navodno koristi zato što bebe spavaju bezbrižno, uz buku, glasove drugih... Međutim, ima i onih kojima je ovo poređenje nelogično jer se deca, s druge strane, stalno bude, plaču, trzaju i zapravo nemirno spavaju. Morbidno im je, kako dalje pišu, čak i kad neko kaže "spava kao zaklan". "Kad god sam koristio ovaj izraz za naše dete, moja žena bi poludela", prokomentarisao je jedan korisnik.

Jedna od rečenica koju gotovo svakodnevno čujemo i kod nas, a i u Hrvatskoj glasi: "Što se mora nije teško", ali kako kaže jedan korisnik, potpuno je besmisleno jer je "uglavnom najteže uraditi baš ono što se mora uraditi". – "Poenta je da izbora nema, to se mora uraditi", objasnio mu je neko.

Možda vas zanima

Mnogi su se osvrnuli i na neke izraze za koje se postavlja pitanje da li su gramatički tačni.

"Maslinovo ulje. Maslina je ženskog roda, zar onda ne bi trebalo da bude maslinino ulje?"

"Može li mi neko objasniti značenje 'čiča miča i gotova priča' na kraju svake basne, bajke i odakle dolazi?", pisao je neko, a drugi su mu ukratko objasnili:

"To se koristi samo zato što se rimuje..."

Pišite nam u komentarima koji su vama izrazi neshvatljivi i bez logike.

Podeli:

26 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: