25.11.2024.
13:05
Kako prepoznati znakove nasilja i na koji način pomoći žrtvi?
Nasilje nad ženama ne ostavlja uvek očigledne posledice i često ume da bude zbunjujuće i za žrtve i za njihovu okolinu.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, britanska organizacija ''Refjudž" (Refuge, Sklonište) podelila je brošure s uputstvom kako se mogu prepoznati znakovi nasilja i istakla nekoliko načina na koje može da se pomogne ženama u nasilnim situacijama, preneo je danas portal Metro.
"Nasilje u porodici može da stvori osećaj izlovanosti. Nasilje može imati mnogo različitih oblika, ali se svi oni koriste kao način na koji počinilac ima moć i kontrolu'', rekla je Bigejl Ampofo, izvršna direktorka organizacije ''Refjudž''.
Ona je takođe istakla neke od znakova koji mogu ukazati da se žena suočava sa nasiljem, a to uključuje posekotine i modrice, uganule zglobove ili neobjašnjen bol u rebrima, a na sve to može da upozori nošenje dugačkih rukava tokom toplog vremena, piše Metro.
Jeziva statistika femicida: Samo u 2023. godini, jedna žena ubijena na svakih deset minuta
Bigejl Ampofo je istakla da nisu svi znakovi zlostavljanja fizički, pa treba obratiti pažnju i na promene u ponašanju, odnosno na povučenost, anksioznost, depresiju, nisko samopouzdanje i suicidne misli.
Kako navodi organizacija, prvi korak u pružanju pomoći žrtvi je slušanje, bez predrasuda ili pretpostavki, uz izbegavanje fraza kao što su ''Ne mogu da zamislim da je on to uradio" i ''On je tako fin prema meni''.
Bitno je, navodi organizacija, da se žrtvi veruje i treba ih uveriti da ni u jednoj situaciji nisu krive za nasilje, da ga nisu tražile ili izazvale.
Žrtvi se mogu ponuditi resursi, poput brojeva telefona ili sajtova organizacija za pomoć, kao i grupa za podršku.
Organizacija "Refjudž" ističe da, ukoliko je žrtva spremna da napusti nasilnu situaciju, bitno je da joj se pomogne u pravljenju plana na koji način može bezbedno da ostavi nasilnika, uz obezbeđivanje prevoza, torbe sa potrepštinama za hitne slučajeve, kao i "sigurne reči", koja bi mogla biti znak da se žena nalazi u neposrednoj opasnosti.
"Nasilje u porodici nije teško samo za žrtvu, stres zbog brige o voljenoj osobi ili držanja informacija za koje se traži da ne delite, donosi svoje posledice", navodi organizacija i poziva osobe koje pomažu žrtvama nasilja da i same potraže pomoć zbog stresa.
U svetu je prošle godine ubijeno više od 85.000 žena, a 60 odsto femicida počinili su partneri ili članovi porodice žrtava, pokazalo je istraživanje Organizacije Ujedinjenih nacija za ravnopravnost žena (UN Women) i Kancelarija Ujedinjenih nacija za zloupotrebu droga i kriminal (UNODC) povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar