17.11.2024.
19:09
Sve više se zabranjuje pokrivanje lica hidžabom: "Muslimani moraju da se zapitaju o čemu se radi" VIDEO
U Iranu su sve veće kazne za žene koje ne žele da nose hidžab koji je deo njihove vere, tradicije i kulture.
Švajcarska se pak pridružila zemljama koje zabranjuju pokrivanje lica. Oni su ovaj predlog usvojili na referendumu 2021. godine, a u februaru 2025. on stupa na snagu. Međutim, Švajcarska nije prva zemlja koja je zabranila pokrivanje lica. Francuska je takođe još 2011. godine zabranila potpuno pokrivanje lica, a Holandija, Danska, Austrija i Bugarska usvojile su delimične ili potpune zabrane.
Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije Muftija Muhamed Jusufspahić i zamenik predsednika Radikalne strane, Aleksandar Šešelj, diskutovali su o ovoj temi u emisiji Jutro televizije Prva.
"Imamo nekoliko pristupa u razumevanju toga što se desilo u Švajcarskoj, oni žele da zaštite svoje društvo od novih pojava. One su sada učestale. Muslimani moraju da se zapitaju o čemu se ovde radi... Ovde ima mnogo krajnosti", rekao je Jusufspahić dok Šešelj ova dešavanja karakteriše kao islamofobiju.
Možda vas zanima
Jusufspahić: Država Srbija je učinila sve da muslimani mogu da idu na hadžiluk
Predsednik Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije (IZS) muftija Muhamed Jusufspahić izjavio je danas da su odnosi Islamske zajednice sa državom oduvek na visokom nivou.
20:47
15.6.2024.
155 d
Islamofobični incidenti dostigli rekordan nivo u SAD
Podaci Saveta za američko-islamske odnose (CAIR) pokazali su da je islamofobija u SAD u porastu, a diskriminacija i nasilje nad muslimanima, a posebno Palestincima, dostigli su rekordan nivo prethodne godine, podstaknuti sukobom Izraela i Hamasa.
9:15
3.4.2024.
228 d
"Pa ja ovo vidim kao nastavak islamofobije koja je izuzetno prisutna na zapadu i mislim da to nije nekakav religijski sukob već je to borba protiv religije uopšte. Najveći problem sa kojim se mi, Srbi suočavamo jeste što smo mi pogodni za asimilaciju kada odemo negde, recimoo u Francusku, Nemačku itd jer već u drugom, trećem kolenu potomci ne govore srpski jezik ili to čine s poteškoćama. Mislim da zemlje ovo ne rade iz bezbednosnih razloga, već muslimani ne žele da se asimiluju i onda se suočavaju sa takvim zabranama", rekao je Šešelj, a više o ovoj temi pogledajte u video-prilogu koji sledi.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar