Aktuelno 1

13.11.2024.

9:49

Briga o starijim osobama nije jednostavna: Kako odabrati dobar starački dom?

Briga o starijim i zanemoćalim osobama nije jednostavan posao. Zato postoje starački domovi koji su posvećeni cilju da starima život učine što komfornijim.

Izvor: B92.net

Briga o starijim osobama nije jednostavna: Kako odabrati dobar starački dom?
Shutterstock/Julia Zavalishina

Podeli:

Pored zdravlja, koje je na prvom mestu, ne treba zaboraviti i druge važne činioce koji utiču na kvalitet života. Čovek je društveno biće. Iako nam svima prijaju trenuci osame, ipak ne možemo jedni bez drugih i važno nam je da nismo usamljeni.

Upravo je to jedan od problema o kome se ne govori toliko često kada su starije osobe u pitanju, a izuzetno je bitan. Kada razmišljamo o zbrinjavanju ostarelog roditelja, bake, deke ili neke druge drage osobe, uvek prvo pomislimo na to da ta osoba ima komforan smeštaj i da neko brine o njenom zdravlju.

Tek na kraju setimo se i toga da joj je potrebno društvo. To je prednost staračkih domova. Mnogi stariji ljudi koji u gradovima žive sami, većinu vremena veoma su usamljeni. Mlađi članovi porodice, ako ih imaju, obično su prezauzeti svakodnevnim obavezama. Ne treba im zamerati. U takvom vremenu živimo.

Mnogo se radi i malo vremena nam ostaje za sebe, a kamoli za druge. Ipak, ne treba zaboraviti da je porodica na prvom mestu i da uvek treba da se potrudimo da joj posvetimo većinu slobodnog vremena.

Starije osobe nisu više u radnom odnosu i tokom dana imaju vremena na pretek. Ipak, razna zdravstvena ograničenja ih sputavaju da negde idu, putuju, druže se. Obično su same u svojim domovima, što je naročito nezgodno ukoliko ne mogu samostalno da izađu napolje i prošetaju se, već moraju sačekati da sa njima neko od mlađih ukućana pođe. Ovaj problem u staračkim domovima nemamo.

Pored toga što su namenjeni nezi starijih lica, starački domovi su i mesta koja leče samoću. Korisnici se međusobno druže, a tu je i osoblje koje je zaduženo i za to da vodi računa o njihovom raspoloženju i da ih animira razgovorom i raznim društvenim aktivnostima.

Odabir staračkog doma treba da se zasniva na nekoliko faktora. To su kvalitet medicinskih usluga, cena, lokacija, opremljenost, ali i jedan koji je među najvažnijima, a to je društveni život i atmosfera. Druženje u staračkim domovima mnogo je važno pošto utiče na psihofizičko zdravlje korisnika. Prijatna atmosfera svakog može da oraspoloži i odagna mu negativna osećanja.

Vreme u staračkim domovima treba ispuniti raznim sadržajima, koje treba osmisliti i svakodnevno ih sprovoditi. Kada starački dom vodi osoba koja taj posao radi s ljubavlju, ona posvećuju pažnju tome kako se korisnici osećaju. Da li su srećni, tužni, usamljeni, da li ima nešto što ih muči?

Društvene igre su zanimljiv način da se ispuni vreme tokom dana. Treba birati neke jednostavnije zadatke, tako da većina korisnika staračkog doma može da učestvuje. Bitno je da se nešto dešava, a ne samo da se sedi u tišini ili eventualno gleda televizija.

Starije osobe koje su korisnici staračkih domova vole kad im neko dođe u posetu. Pored članova porodice kojima se najviše raduju, zadovoljni su i kad je to neko drugi. Na primer, neki starački domovi povremeno organizuju gostovanja umetnika. To mogu biti glumci, umetnici, književnici. Pored toga su u program uvršćene i razne umetničke radionice, kao što je na primer, škola slikanja.

U staračkim domovima ima korisnika kojima je zdravlje dosta narušeno, pa ne mogu aktivno da učestvuju u društvenim aktivnostima. Ipak, oni osete pozitivnu energiju koja se prenosi kada je atmosfera dobra. Svi ostali itekako uživaju u svemu što se za njih organizuje.

Bolji starački domovi su oni koji se na sve načine trude da poboljšaju kvalitet života starih ljudi, a obavezan deo toga je kvalitetno provedeno vreme u dobrom društvu.

I sami korisnici su ti koji međusobno razgovaraju, prisećaju se raznih priča iz svoje prošlosti i dele ih sa svojim novim prijateljima. Kod kuće često nisu imali s kim da popričaju, dok u domu za stare uvek postoji neko ko će da ih sasluša.  

Kada je reč o usamljenosti u starosti, njena posledica nije samo dosada. Staračku demenciju, koja je kod većine korisnika manje ili više izražena, ponekad prati promena raspoloženja i anksioznost. Tada je starijim osobama potrebna topla reč, koja će da ih umiri. Medicinsko osoblje u staračkom domu ima iskustva s tim, prepoznaje te trenutke i zna na koji način da reaguje.

Ukoliko tražite starački dom u kome je dobra atmosfera kako budući korisnik nikad ne bi bio usamljen i potpuno zbrinut, najbolje je da krenete od mesta gde su svi oni predstavljeni. Sve usluge staračkih domova pronaći ćete na jednom mestu na veb-sajtu Oglasiko gde možete videti fotografije smeštaja, opis načina rada, adrese, telefone i sve ostale informacije koje su vam bitne kada birate najbolje mesto za stariju neku vama blisku stariju osobu.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

2 d

Podeli: