Aktuelno 1

17.09.2024.

10:16

Otkrivena poslednja poruka posade podmornice Titan

Jedna od poslednjih poruka petočlane posade podmornice Titan pre nego što je implodirala, ubivši sve unutra, bila je "ovde je sve u redu", piše BBC.

Izvor: BBC

Otkrivena poslednja poruka posade podmornice Titan
Profimedia

Podeli:

Istražitelji američke Obalske straže rekli su da je poruka bila među poslednjim komunikacijama između Titana i njegovog matičnog broda, pre nego što su zauvek izgubili kontakt.

Na saslušanju je po prvi put prikazana i slika, snimljena vozilom na daljinsko upravljanje, Titanovog repnog konusa koji leži na morskom dnu nakon implozije.

Podmornica je implodirala dok se spuštala prema olupini Titanika manje od dva sata od zarona u junu 2023.

Zvaničnici obalske straže započeli su u ponedeljak dvonedeljnu javnu istragu sa ciljem da otkriju činjenice o incidentu i daju preporuke za sprečavanje sličnih tragedija.

Možda vas zanima


Istražitelji su, između ostalog, predstavili tekstualne poruke između Titana i njegovog matičnog broda Polarnog princa.

Titan je zaronio u 9.17 sati po lokalnom vremenu, a pomoćno osoblje na matičnom brodu je pitalo o dubini i težini podmornice, kao i da li još može da vidi brod na svom displeju.

Komunikacija je bila neujednačena, ali oko sat vremena nakon ronjenja, Titan je poručio "ovde je sve dobro", piše BBC.

Poslednja poruka poslata je u 10.47 po lokalnom vremenu, na dubini od 3.346 metara, nakon čega je komunikacija izgubljena.

Zvaničnici su napomenuli da trup Titana nikada nije bio podvrgnut testiranju treće strane i da je bio izložen vremenskim i drugim elementima dok je bio u skladištu.

Pored toga, obelodanili su ozbiljne probleme sa kojima se podmornica suočavala u ekspedicijama koje su izvedene pre katastrofe. Tokom 2021. i 2022. godine, tokom 13 zarona na Titanik, podmornica je imala 118 problema sa opremom.

Možda vas zanima

OceanGate, proizvođač koji stoji iza ove letelice, ranije se suočavao sa pitanjima u vezi sa izborom dizajna, sigurnosnom evidencijom i poštovanjem propisa.

Toni Nisen, bivši direktor inženjeringa kompanije, rekao je da su dokazi koje je video "uznemirujući, profesionalno i lično".

OceanGate je suspendovao sva istraživanja i komercijalne operacije nakon incidenta.

Kompanija trenutno nema stalno zaposleno osoblje, ali će je u istrazi zastupati advokat, navodi se u saopštenju.

Analiza implozije Titana traje već 15 meseci, a u ponedeljak je počela prva javna faza istrage.

Neodgovorena pitanja o nesrećnom zaronu Titana podstakla su dugotrajnu debatu o bezbednosti i regulisanju privatnog istraživanja morskih dubina.

Očekuje se da će Odbor za istragu Obalske straže marinaca (MBI) saslušati čak 10 bivših zaposlenih u OceanGate-u, uključujući suosnivača Giljerma Sonlajna, i stručnjake za pomorsku bezbednost i istraživanje.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: