Aktuelno 4

21.05.2024.

13:39

"Većina ajkula je bezopasna" VIDEO

Nedavno je ulovljena ajkula u Budvi, a pre toga u Neumu, što je zabrinulo ljude koji će kroz mesec dana pohrliti u poznata letovališta, ali strčnjaci ipak kažu da nema razloga za strah.

Izvor: B92.net

"Većina ajkula je bezopasna" VIDEO
Shutterstock/ Vladimir Turkenich

Podeli:

Ajkulu tešku između  150 i 200 kilograma uhvatio je u Budvi ribolovac Rajko Bojanović. Kako je rekao za TV Prva, on je lovio tehnikom koja se zove plivajući parangal.

"Baca se 30, 40 udica, na oko milja od obale, na 150 do 200 metara dubine  i stoji ceo dan dođemo sutra da pokupimo. Tako se poslednji put tu našla ajkula. Hteli smo da je vratimo u vodu, ali je bila mrtva", rekao je on.

"Osetili smo strah, kad smo shvatili šta je, ali smo onda videli da je mrtva pa se strah smanjio", dodao je.

Đorđe Gajić, istraživač pripravnik na Biološkom fakultetu istakao je da ova vrsta nije opasna.

"U zadnjih 100 godina, sveukupno se desilo 10 napada ajkule koje možemo pripisati ovoj vrsti na ljude, jedan u mediteranu. Ova ajkula živi na otvorneom moru, retko kad prilazi obalama", rekao je on za TV Prva.

Kako je dodao, za ceo Mediteran je ajkula proglašena kritičnom ugroženom vrstom. Kako kaže nema razloga da i u Crnoj Gori ne bude zaštićena vrsta i da je „pitanje vremena“ kada će to postati.

Takođe, Gajić ističe da su zapravo ajkule uglavnom bezopasne.

"Većinom su bezopasne. U Jadranskom moru ima ukupno 60 vrsta hrskavčakih riba, nekih 25 se sreće relativno često. Od toga su neke ajkule recimo takozvana morska lisica, kučina ili atlanski pas koja je malo opasnija jer je veća, pa morske mačke to su baš male ajkule, mekaše i mustelje,  one mogu češće da se sretnu na Jadranskom moru", objasnio je.

On dodaje da nema mesta panici.

Kako kaže, ona se najčešće hvata slučajnim ulovom i ugrožena je vrsta, zato bi je trebalo puštati.

"Lako se raspoznaje ova vrsta, jer ima izrazito modru boju i vrh glave, špic", kazao je biolog Đorđe Gajić.

Opširnije pogledajte u videu:

Izvor: Prva

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Gasprom besan: Evropo, što to radiš?!

Zemlje EU veštački uništavaju potražnju gasa na štetu sopstvenih ekonomija, što će dovesti do daljeg pada potrošnje gasa u Evropi i zatvaranja energetski intenzivnih industrija, saopšteno je iz Gasproma.

19:08

16.11.2024.

1 d

Podeli: