Aktuelno 0

17.05.2024.

8:06

TikTokerka tvrdi da joj je dijagnostikovana psihopatija: Otkrila je o čemu razmišlja VIDEO

Žena koja tvrdi da je dijagnostikovana psihopatija ispričala je kakav je njen unutrašnji monolog i kako zamišlja uspomene i buduće događaje u svom umu.

Izvor: B92.net

TikTokerka tvrdi da joj je dijagnostikovana psihopatija: Otkrila je o čemu razmišlja VIDEO
Shutterstock/Tero Vesalainen

Podeli:

"Zatvaram oči i vidim crno", rekla je TikTokerka, potrpisana kao victhepath, otkrivajući tamnu stranu svojih misli.

"Tako mi je teško da opišem jer je to samo konceptualno. Mogu da zamislim stvari, ali zapravo ne mogu da vidim stvari koje zamišljam", rekla je.

Kada je reč o njenom unutrašnjem govoru, on je takođe lišen živopisnih detalja.

"Glas nije nešto što čujem. To je samo nešto što razumem, kao, razmišljam rečima, ali ne čujem reči", objašnjava TikTokerka.

"Imam unutrašnji glas, ali ne mogu da vam kažem ništa o njemu. Ne mogu vam reĆi kako to zvuči. Ne bih mogla da vam kažem da li je to muškarac ili žena. Ni da li ima ličnost ili stav", kaže ona.

Generalno, ljudi koji se opisuju kao psihopate pokazuju osobine kao što su antisocijalno ponašanje, neodgovornost i nedostatak kajanja ili empatije.

Njeni opisi podsećaju na stanje poznato kao "afantazija" ili "slepilo uma"' - koje psiholozi sa Univerziteta Albany (SUNY) poslednjih godina sve više povezuju sa psihopatskim tendencijama, piše Daily Mail.

"Ispod psihološke haube ljudskog morala leži sofisticirana integracija inputa iz više mentalnih procesa", pisali su psiholog  dr Brendan O'Konor i njegov koautor sa Univerziteta Albany (SUNY) 2022. godine.


Doktor O'Konor ukazuje na istraživanje anatomije mozga koje pokazuje da se stepen psihopatskih sklonosti izgleda prati sa manjim veličinama hipokampusa: dela mozga koji je ključan za pravljenje detaljnih predstava iz seĆanja.

"Nedostatak empatije karakterističan za psihopatologiju može biti povezan sa osiromašenom sposobnošću stvaranja bogatih i živopisnih epizodnih predstava", ističe doktor.

Studija dr O'Konora, objavljena u septembru 2022. u časopisu Personality and Social Psychology Review, zaključila je da "epizodni procesi", poput sposobnosti pamćenja, "mogu biti ključna komponenta koja leži u osnovi ne samo sopstvenih moralnih odluka, već i kako dolazi da procene i suda moralne odluke drugih."

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp zatražio: Obustavite

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp zatražio je danas od sudije da obustavi izricanje kazne u slučaju Stormi Denijels.

16:50

6.1.2025.

1 d

Podeli: