03.03.2025.
11:34
Umro Australijanac čija je krv spasila 2,4 miliona beba
Umro je jedan od najplodnijih svetskih davalaca krvi, australijanac Džejm Harison, čija je plazma spasila živote više od dva miliona beba.

Svetski poznat davalac krvi, Australijanac Džejms Harison, čija je plazma spasila više od dva milina beba, preminuo je u snu u staračkom domu u Novom Južnom Velsu u Australiji 17. februara.
Tužnu vest je saopštila njegova porodica u ponedeljak.
Hariso ne imao je 88 godina, a u Australiji je bio poznat kao "čovek sa zlatnom rukom".
Harisonova krv je sadržala retko antitelo, Anti-D, koje se koristi za pravljenje lekova koji se daju trudnim majkama čija je krv u opasnosti da napadne svoje nerođene bebe.
Zavod za transfuziju krvi australijskog Crvenog krsta, koji je odao počast Harisonu, naveo je detalj iz njegovog života.
"Zakleo se da će postati donor nakon što je primio transfuziju dok je bio podvrgnut velikoj operaciji grudnog koša kada je imao 14 godina".
Počeo je da daje krvnu plazmu kada je imao 18 godina i nastavio da to čini svake dve nedelje sve do 81. Godine 2005. postavio je svetski rekord po broju darovane krvne plazme - titulu koju je držao do 2022. kada ga je pretekao muškarac u SAD.
Harisonova ćerka, Trejsi Meloušip, rekla je da je njen otac "veoma ponosan što je spasao toliko života, bez ikakvih troškova ili bola".
"Uvek je govorio da to ne boli i da bi život koji spasiš mogao da bude tvoj sopstveni", rekla je ona.
Ćerka i dvoje Harisonovih unuka su takođe primaoci anti-D imunizacije.
"Džejmsa je učinilo srećnim što je čuo za mnoge porodice poput naše, koje su postojale zbog njegove dobrote", rekla je ćerka.
Anti-D telo štiti nerođene bebe od smrtonosnog poremećaja krvi koji se zove hemolitička bolest fetusa i novorođenčeta ili HDFN. Stanje se javlja u trudnoći kada su crvena krvna zrnca majke nekompatibilna sa crvenim krvnim zrncima bebe. Imuni sistem majke tada vidi bebina krvna zrnca kao pretnju i proizvodi antitela da ih napadne. Ovo može ozbiljno da naškodi bebi, izazivajući tešku anemiju, srčanu insuficijenciju ili čak smrt.
Pre nego što su razvijene anti-D intervencije sredinom 1960-ih, jedna od dve bebe sa dijagnozom HDFN je umirala.
Nejasno je kako je Harisonova krv postala toliko bogata anti-D telima, ali neki izveštaji kažu da to ima veze sa masivnom transfuzijom krvi koju je dobio sa 14 godina.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar