06.01.2025.
10:37
17 ključnih činjenica koje morate znati kako biste sačuvali zdravlje jetre
Jetra je vitalni organ u ljudskom telu, smešten u gornjem desnom delu trbušne duplje, ispod dijafragme.
To je najveća žlezda u telu i igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja i normalnog funkcionisanja tela
Briga o jetri podrazumeva uravnoteženu ishranu, umerenu konzumaciju alkohola, redovnu fizičku aktivnost i izbegavanje štetnih materija, a u nastavku pročitajte 17 ključnih činjenica o zdravlju jetre – šta joj šteti, a šta pomaže.
1. Čuvajte jetru tokom cele godine – Prestroga ograničenja, poput apstinencije jednom godišnje, mogu da dovedu do preterivanja posle, što poništava pozitivne efekte pauze. Umesto toga, težite umerenoj konzumaciji alkohola tokom cele godine.
2. Značaj jetre – Jetra učestvuje u više od 500 metaboličkih procesa, uključujući preradu hranljivih materija iz hrane i proizvodnju proteina – gradivnih elemenata našeg tela.
3. Alkohol pijte umereno – Umesto da se potpuno odreknete alkohola, što često nije realno, pokušajte da ostanete u zdravim granicama i potražite pomoć ako sumnjate da imate probleme u vezi sa zavisnošću od alkohola. Zdravstvene ustanove opijanje definišu kao konzumiranje šest ili više čaša alkohola za žene i osam ili više za muškarce u jednoj prilici. Takvo ponašanje može trajno oštetiti jetru.
4. Shvatite kako alkohol utiče na organizam – Alkohol se razlaže u jetri stvarajući acetaldehid – supstancu koja izaziva neprijatne simptome kao što je mamurluk. Brzina apsorpcije zavisi od koncentracije pića, prisustva mehurića i stanja želuca.
5. Odmor od alkohola – Kada preterate sa alkoholom, preporučuje se dva do tri uzastopna dana bez alkohola kako bi se jetra oporavila.
6. Kafa ima svoje prednosti – Dve šoljice kafe dnevno nose manji rizik od ožiljaka na jetri.
7. Sigurne preporuke – Maksimalno 14 jedinica alkohola nedeljno (oko šest čaša vina) smatra se sigurnom količinom za većinu ljudi, ali lične razlike, poput telesne mase i genetike, takođe igraju ulogu.
8. Mamurluk se s godinama pogoršava – Kako starimo, i sposobnost jetre da razgrađuje alkohol se smanjuje, što mamurluke čini intenzivnijim.
9. Alkoholno piće uz obrok – Obedovanje uz alkohol usporava apsorpciju alkohola i smanjuje opterećenje jetre.
10. Smršajte – Gojaznost je uzrok nakupljanja masti u jetri, slično alkoholu. Dugoročni cilj gubitka 10% telesne mase može znatno pomoći.
11. Voda pre obroka – Nekada žeđ pomešamo sa glađu, pa je korisno popiti čašu vode pre obroka kako bi se smanjio unos nepotrebnih kalorija.
12. Prestanite da pušite – Pušenje ubrzava stvaranje ožiljaka na jetri, a kombinacija pušenja i pijenja alkohola dodatno povećava rizik od oštećenja.
13. Redovne kontrole – Rani stadijumi bolesti jetre često se ne primećuju. Testovi krvi i fibrosken mogu otkriti probleme pre nego što postanu ozbiljni.
14. Detoksikacija jetre – Jetra prirodno razlaže toksine, ali suplementi nemaju dokazanu efikasnost u zaštiti jetre od oštećenja.
15. Regeneracija jetre – U ranim stadijumima oštećenja jetra ima sposobnost oporavka, pa je važno blagovremeno delovati.
16. Fizička aktivnost je važna – Jednostavne aktivnosti poput brzog hodanja 20 minuta dnevno pomažu u uklanjanju masti iz jetre.
17. Balansirana ishrana – Mediteranska ishrana, sa manje prerađene hrane i šećera i više voća i povrća, pomaže u očuvanju zdravlja jetre.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar