Prevencija 0

27.11.2024.

14:27

Kako izbaciti HPV virus iz organizma

HPV virus jedan je od najčešćih uzročnika karcinoma materice, jednog od najčešćih karcinoma u Srbiji, te je logično zašto se skoro svaka druga žena pita kako izbaciti HPV virus iz organizma.

Izvor: B92.net

Kako izbaciti HPV virus iz organizma
KT Stock photos/ Shutterstock

Podeli:

Čak 70 odsto svetske populacije je došlo u kontakt sa HPV virusom, što je popriličnop alarmantan podatak.

Svakoga dana u Srbiji četiri žene obole, a dve umru od raka grlića materice, oboljenja koje najčešće izaziva humani papiloma virus (HPV), pokazuju zvanični zdravstveni podaci.

Iako je vakcina koja štiti od HPv virusa, a time i raka grlića materice, besplatna od 2022. godine u našoj zemlji, nju je primio mali broj dečaka i devojčica uzrasta od devet do 19 godina, kojima je ova vakcinacija prvenstveno namenjena.

Šta je HPV virus

Pre nego što pređemo detaljnije na to kako izbaciti HPV virus iz organizma, osvrnimo se na to šta je HPV virus.

HPV infekcija je najčešća polno prenosiva bolest u razvijenim zemljama i do danas je to jedina infekcija koja je prepoznata kao suštinski uzrok za nastanak raka grlića materice.

HPV je takođe odgovoran za pojavu drugih vrsta raka kao što su genitalni ili ekstragenitalni tumori.

U zavisnosti od soja virusa, inficiraće se različito mesto, koža ili sluzokoža. Virusni sojevi koji inficiraju kožu smatraju se bezopasnim, dok sojevi koji napadnu sluzokožu mogu izazvati predkancerogene promene.

Kada se pomisli na HPV, on se najčešće vezuje za genitalnu oblast, ali HPV infekcija  može da zarazi i usnu duplju i gornje disajne puteve. R

HPV infekcija izaziva stvaranje benignih lezija koje se zovu bradavice, ako se nalaze na koži i papiloma, ako su se pojavile na sluzokoži.

Kako imuni sistem funkcioniše u borbi protiv HPV-a?

Kao i kod drugih virusnih infekcija, sam HPV nije u stanju samostalno da uzrokuje bolest.

Kod njenog nastanka učestvuju i drugi faktori. Čest uzrok je poremećaj celokupnog ili lokalnog imuniteta, koji doduše može biti urođen ali najčešće je uzrokovan:

  • dugotrajnom upotrebom imunosupresiva zbog dugih bolesti

  • ponavljajućim vaginalnim infekcijama bakterijalnog ili virusnog porekla

  • fizičkim ili psihičkim opterećenjem, stresom

HPV infekcija češće pogađa žene koje koriste hormonalnu antikoncepciju, žene pušače i naravno žene (ili njihove partnere) sa rizičnim seksulanim ponašanjem.

Rizik prenosa sa majke na dete je 90 odsto, čak i za vreme dojenja. Infekcija HPV virusima često nema simptome.

Ukoliko je naš imunitet dovoljno jak, infekcija se završi spontano do 2 godine od inficiranja. Posle 2 godine, ukoliko ne dođe do ozdravljenja – mogu da nastaju kanceroze.

Čovek može da prenosi virus bez da bude svestan toga. Nekada se kao posledica infekcije pojave i druge tegobe.

U slučaju infekcije HPV je bitno jačati slezinu i podržati funkciju jetre ili bubrega. Zavisi od samih manifestacija i naravno stanja organizma.

Koji su simptomi HPV virusa koje treba pratiti i kada posetiti lekara?

U većini slučajeva su muškarci samo prenosioci, dok se kod žena javljaju vidljive promene u vagini i anusu, što ne isključuje mogućnost da se i kod muškaraca pojavi slična promena na polnom organu ili anusu.

U zavisnosti da li je u pitanju muška ili ženska osoba postoji mogućnost da se razlikuje njihova forma.

HPV virus, odnosnmo, znaci infekcije se kod žena mogu javiti unutar ili iznad kože, u vagini ili oko anusa, i karakteriše ih to da nisu uvek u vidu bradavica, već njihove površine mogu biti ravne ili ispupčene, teksturom sličnom karfiolu uglavnom bele ili crvenkaste boje.

Kod muškaraca je situacija nešto drugačija, uglavnom su prenosioci, a u slučaju da su zaraženi  dominira uglavnom crvenkasta boja na predelu polnog organa.

Važno je znati kada je vreme da potražite savet lekara. U sledećim situacijama treba zakazati pregled:

  • Pojava novih izraslina: Ako primetite neobične kvržice, izrasline ili bradavice na genitalijama, anusu ili u ustima, posebno ako su se pojavile naglo ili rastu, važno je obaviti pregled.

  • Nelagodnost ili simptomi: Ako osetite svrab, bol, peckanje ili iritaciju u genitalnom ili analnom predelu, možda je reč o kondilomima ili drugom oboljenju koje zahteva medicinsku procenu.

  • Partner sa dijagnozom HPV-a ili kondiloma: Ako vaš partner ima kondilome ili je dijagnostikovan sa HPV-om, važno je da i vi obavite pregled jer se infekcija lako prenosi seksualnim kontaktom.

  • Povratak simptoma: Ako ste ranije imali kondilome i simptomi se vraćaju, posetite lekara radi dodatnog tretmana i procene stanja.

Kako izbaciti HPV virus iz organizma

Kada govorimo o tome kako izbaciti HPV virus iz organizma, moramo da napomenemo da ne postoji direktan način da se HPV virus izbaci iz organizma, ali da postoje načini da se infekcija kontroliše i da se smanje rizici od komplikacija.

Iako ne postoji lek koji direktno eliminiše HPV, postoje pristupi koji mogu pomoći telu da se izbori sa virusom:

Jačanje imunog sistema – Jak imunitet je ključan za borbu protiv HPV-a. Preporučuje se konzumacija hrane bogate antioksidansima, poput voća i povrća, kao i dodataka ishrani koji podržavaju imunološki sistem na prisustvo HPV-a. Hupavir kesice su odličan izbor – sadrže prirodne sastojke poput Folne kiselina, vitamin A i cink koji su dokazano efikasni u jačanju imunog odgovora. Smanjuju trajanje HPV infekcije i blagotvorno deluju na remisije lezija. Studija iz 2018. godine pokazala je da suplementacija cinkom i vitaminom C može poboljšati otpornost organizma na virusne infekcije, uključujući HPV.

Lokalna terapija – Kod žena, HPV može izazvati promene na grliću materice i dovesti do karcinoma grlića materice koji zahtevaju ciljano lečenje. HPVag vaginalete na bazi prirodnih ulja (kakao, celer, ricinus, koštica kajsije i mirne) formulisane su da pomažu u prevenciji i tretmanu virusnih vaginalnih infekcija izazvanih HPV-om. Ove vaginalete mogu igrati ključnu ulogu kao podrška u prevenciji i terapiji. Studijama je dokazano da lokalna primena specifičnih ulja dovodi do eliminacije HPV virusa.

Promena životnog stila – Redovno vežbanje, smanjenje stresa i izbegavanje štetnih navika poput pušenja pomažu jačanju imunog sistema. Održavanje zdravih partnerskih odnosa i korišćenje zaštite tokom seksualnih odnosa smanjuje rizik od ponovne infekcije.

Prirodni suplementi – Biljni suplementi poput ekstrakta zelenog čaja, kurkume i reishi pečurke pokazuju potencijal u jačanju imunološkog odgovora i smanjenju rizika od HPV infekcija. Kurkuma,poznata po svojim antiinflamatornim svojstvima može imati blagotvoran učinak na imunitet i smanjenje rizika od karcinoma grlića materice.
 

Lečenje HPV virusa

Iako ne postoji konkretan odgovor na pitanje kako izbaciti HPV virus iz organizna, postoji više opcija za lečenje kondiloma, koje zavise od njihove veličine, lokacije, i simptoma koje izazivaju. Cilj tretmana je ukloniti vidljive lezije i sprečiti širenje infekcije.

Medikamentozno lečenje – Za tretiranje kondiloma mogu se koristiti različite vrste krema, gelova i rastvora koji se primenjuju direktno na lezije.

Ovi lekovi uključuju: 

  • Podofilin i podofilotoksin: Ove supstance se koriste za lokalno uklanjanje kondiloma. Podofilin se obično primenjuje u lekarskoj ordinaciji, dok se podofilotoksin može koristiti kod kuće uz savet lekara.

  • Imikvimod (Aldara): Ovo je krema koja se koristi za stimulisanje imunološkog sistema da se bori protiv HPV infekcije i kondiloma. Nanosi se direktno na lezije, obično pre spavanja, i koristi se nekoliko puta nedeljno.

  • Triklorosirćetna kiselina (TCA): Ovaj rastvor se koristi za hemijsku kauterizaciju kondiloma. Nanosi ga lekar direktno na lezije i izaziva njihovo ljuštenje i uklanjanje.

Medikamentozni tretmani su najefikasniji za manje i površinske kondilome, a često se koriste kao prva linija lečenja.

Proceduralni tretmani kod lekara – U slučajevima kada medikamentozni tretmani nisu dovoljni, ili su kondilomi veći i uporniji, lekar može preporučiti sledeće proceduralne tretmane:

  • Krioterapija: Ovaj postupak uključuje zamrzavanje kondiloma tečnim azotom, što dovodi do njihovog uništavanja. Krioterapija je brza i efikasna, ali može izazvati nelagodnost ili privremeni bol tokom zahvata.

  • Lasersko uklanjanje: Laserski tretman koristi intenzivan snop svetlosti za spaljivanje kondiloma. Efikasan je za lezije koje su teško dostupne ili koje se vraćaju nakon drugih tretmana. Laserski tretman može biti skuplji, ali je precizan i efikasan.

  • Elektrokauterizacija: Uklanjanje kondiloma pomoću električne struje koja ih spaljuje. Ova procedura može izazvati osećaj pečenja ili bol, ali je veoma efikasna, posebno za veće kondilome.

  • Hirurško uklanjanje: Uklanjanje kondiloma putem hirurškog zahvata, koji može biti potreban za velike ili tvrdokorne lezije. Obavlja se u lokalnoj anesteziji i može izazvati privremeni bol ili krvarenje.

Prirodne metode i kućni tretmani – Postoje i različiti prirodni lekovi i kućni tretmani za kondilome, ali je važno biti oprezan:

  • Prirodna ulja i biljni preparati: Neka prirodna ulja, poput čajevca ili ricinusovog ulja, koriste se kao kućni lek za tretiranje kondiloma. Ipak, njihova efikasnost nije naučno dokazana, i mogu izazvati iritaciju ili alergijske reakcije kod nekih ljudi.

  • Održavanje higijene: Redovna higijena genitalnog i analnog područja može pomoći u sprečavanju širenja kondiloma i održavanju opšteg zdravlja.

  • Saveti za prirodne tretmane: Ako se odlučite za prirodne ili alternativne metode lečenja, važno je posavetovati se sa lekarom kako biste izbegli komplikacije ili pogoršanje simptoma.

Kućni tretmani nikada ne treba da zamene medicinske tretmane, a najbolje je kombinovati stručni tretman sa merama prevencije i jačanja imunološkog sistema.

HPV vakcina: Kako funkcioniše i zašto se preporučuje kao važan metod prevencije

Vakcine koje se trenutno koriste za zaštitu od HPV infekcija sadrže čestice slične virusu, formirane od određenih komponenti njihove strukture.

Pošto ne sadrže žive viruse, vakcine ne mogu izazvati infekciju. Međutim, kada se ubrizgaju u telo, izazivaju jak imunski odgovor. Imunski sistem vakcinisane osobe proizvodi antitela protiv ovih čestica. Tako, nakon vakcinacije, telo generiše zaštitni sistem koji će se boriti protiv pravog virusa kada se sa njim susretne. Kroz ovaj mehanizam, vakcine obezbeđuju zaštitu od stanja određenih HPV tipovima u njihovom sastavu.

Manje je poznata činjenica da je HPV virus pored karcinoma grlića materice, jedan od glavnih uzročnika karcinoma vagine, vulve ali i anusa, penisa i karcinoma usta i grla. Univerzalna vakcinacija i za devojčice i za dečake protiv HPV je zbog toga efikasnije rešenje za prevenciju na nivou cele populacije i smanjenje incidence karcinoma i drugih stanja (virusnih bradavica, prekanceroznih lezija) koje HPV izaziva.

Pokazalo se da univerzalna vakcinacija ubrzava postizanje “imuniteta” i eliminaciju bolesti izazvanih humanim papiloma virusom čak i u uslovima nižeg nivoa pokrivenosti HPV vakcinom. 

Optimalni interval za vakcinaciju deteta je između 9 i 14 godina. Najbolji imunski odgovor organizma se javlja kada se daje pre početka seksualnog života.

Međutim, dobro je znati da HPV vakcine nude zaštitu čak i ako je starosna dob adolescencije prekoračena. 

Da li su antibiotici efikasni u lečenju HPV-a?

Efikasnost antibiotika u lečenju HPV infekcije se nije pokazala učinkovitom, što jasno govori da odgovor na pitanje kako izbaciti HPV virus iz organizma ljudi neće pronaći u antibiotskoj terapiji.

Da li postoje prirodni načini da se ubrza izbacivanje HPV virusa iz organizma?

Iako svaka osoba koja ima HPV infekciju može i treba da se okrene i prirodnim načinima kako bi se ubrzalo izbacivanje HPV virusa iz organizma, imajte na umu da je najbolje odmah otići kod lekara.

Koliko često treba raditi Papa test kod HPV-a?

Lekari uglavnom preporučuju ponavljanje Papa testa svake godine za žene u životnoj dobi od 21 do 64 godina.

Ako imate određene faktore rizika, vaš lekar može da preporuči da češće radite Papa test.

Ovi faktori rizika uključuju:

  • Dijagnoza raka grlića materice ili Papa testa  koji pokazuje predmaligne promene na ćelijama cerviksa;

  • Prisutna HIV infekcija;

  • Oslabljen imuni sistem usled transplantacije organa, hemoterapije ili hronične upotrebe kortikosteroida.

Sa lekarom možete razgovarati o prednostima i rizicima Papa testa i HPV testa i na osnovu vaših faktora rizika odlučiti šta je za vas najbolji vremenski okvir za kontrolno testiranje.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Oglasio se Fico: Slovačka ide na Ukrajinu

Slovačka će usvojiti oštre recipročne mere protiv Ukrajine ako se ne reše problemi koji su nastali nakon što Kijev nije produžio sporazum sa Moskvom o tranzitu ruskog gasa kroz Ukrajinu, izjavio je slovački premijer Robert Fico.

14:23

10.1.2025.

9 h

Svet

Kanada upozorila Trampa: "Izbiće rat"

Kanadski ministar energetike Džonatan Vilkinson danas je odbacio tvrdnje novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da Americi nije potrebno ništa iz Kanade i upozorio na potencijalne uzvratne trgovinske mere iz Otave, uključujući izvozne takse na naftu.

8:02

10.1.2025.

15 h

Podeli: