Prevencija 0

15.11.2024.

13:43

Imunoterapija može produžiti život obolelih od sitnoćelijskog karcinoma pluća

Od ukupnog broja dijagnostikovanih, svaki peti pacijent oboleo je od sitnoćelijskog karcinoma, za koji je jedina terapija u Srbiji trenutno hemioterapija, dok bi imunoterapija mogla da produži život.

Izvor: Tanjug

Imunoterapija može produžiti život obolelih od sitnoćelijskog karcinoma pluća
Shutterstock/create jobs 51

Podeli:

Načelnik Odeljenja za dijagnostiku i terapiju karcinoma bronha - Instituta za plućne bolesti Vojvodine - Sremska Kamenica Bojan Zarić je, na marginama 61. kancerološke nedelje koja se održava u Beogradu, rekao da smatra da je jedan od najčeščih uzroka dobijanja sitnoćelijskog ili mikroćelijskog karcinoma (SCLC) sve učestalije korišćenje cigareta s filterom.

"Danas su filteri na cigaretama, čak i na onim elektronskim, sofisticirani ali te mikročestice prodiru duboko u pluća izazivajući mnogo ozbiljnije forme raka pluća. A s druge strane, živimo u savremenom svetu u kojem je veliko zagađenje, a i to je jedan od faktora koji može doprineti povećanju broja obolelih", rekao je Zarić i dodao da je i dijagnostika napredovala, pa se i više tumora otkriva nego pre 20 godina.

Sitnoćelijski karicnom pluća je najagresivnija forma raka pluća, a od 1960-ih godina nije bilo pomaka u lečenju ovog tipa karcinoma.

"Od momenta uspostavljanja dijagnoze preživljavanje je iznosilo od devet do 12 meseci. O genetici SCLC znali smo veoma malo. Ono što je poboljšalo situaciju i drastično promenilo način na koji se leči jeste pojava imunoterapije. Danas znamo da imamo četiri podtipa mikrocelularnog karcinoma pluća, ali u Srbiji, na žalost, nemamo tehnologiju da ih tipiziramo, ali ono što možemo da učinimo za pacijente jeste da se imunoterapija stavi na pozitivnu listu RFZO", naveo je Zarić.

Upotrebnom imunoterapije stopa preživljavanja podignuta je za deset, pa i 12 odsto, a podaci o petogodišnjem preživljavanju pacijenata lečenih hemioterapijom u Srbiji su poražavajući - manje od dva odsto obolelih preživi pet godina, dok u proseku ovi pacijenti žive najduže deset meseci. Sitnoćelijski karicnom pluća, osim što predstavlja najagresivniju formu, ubedljivo je i najteži tip karcinoma za lečenje. U prilog tome govori i podatak da skoro 30 godina nije bilo pomaka u lečenju ove teške bolesti.

"Tipova karcinoma pluća ima mnogo, za svaki se određuje posebno lečenje, ali ono što moramo naglasiti jeste, na žalost, da je svaki rak pluća smrtonosna bolest", istakao je dr Zarić. U Beogradu, u Sava Centru, u toku je 61. kancerološka nedelja koja traje do 16. novembra, a u organizaciji Kancerološke sekcije Srpskog lekarskog društva (SLD).

Ovaj događaj okupio je neke od vodećih domaćih i svetskih stručnjaka iz oblasti onkologije, koji će razmeniti znanja i iskustva iz kliničke prakse u ovoj oblasti medicine.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Odluka je pala: Orban ne ide

Mađarski premijer Viktor Orban neće prisustvovati inauguraciji Donalda Trampa u ponedeljak, rekao je premijerov sekretar za štampu.

15:51

17.1.2025.

1 d

Kosovo

Oglasila se Kina; Stali su uz Srbiju

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Guo Đijakun izjavio da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da smatra treba da se zaštite bezbednost i zakonita prava i interesi Srba na AP KiM.

14:19

17.1.2025.

1 d

Podeli: