Prevencija 1

14.11.2024.

17:50

Neželjena dejstva: Ne postoji apsolutno bezbedan lek

Zdravstvenom sistemu treba odgovorno informisan pacijent, iz relevantnih izvora, da prepozna dezinformacije i teorije zavere koje počinju da dominiraju u društvu, kaže mr farmacije Pavle Zelić.

Izvor: Tanjug

Neželjena dejstva: Ne postoji apsolutno bezbedan lek
Shutterstock/Fahroni

Podeli:

On je za Tanjug rekao da se često u javnosti pojavljuju neke zablude koje imaju čak i finansijsku potporu kada treba promovisati neki preparat kao lek i na taj način unižavaju vrednost vakcina, što nas dovodi u situaciju da se vraćaju neke zaboravljene bolesti.

Zelić je dodao da ne postoji apsolutno bezbedan lek, jer svi imaju i neželjena dejstva.
On je istakao da upotrebom leka mi ulazimo u jedan proračunati rizik i da zato korist mora da bude neuporedivo veća.

"Pacijent mora biti osvešćen i da zna kako se primenjuje lek. To mora da stoji u uputstvu, a i farmaceut je tu da pruži 'posljednju ruku' i da uveri pacijenta u važnost da se lek primenjuje na određeni način, u određeno vreme kako bi imao svoj najbolji efekat i da bi se minimizirala neželjena dejstva", objasnio je Zelić.

Međutim, kako dodaje "doktor i magistar farmacije Gugl" često je kod nas zastupljen u procesu odlučivanja kako ćemo pristupiti nekom zdravstvenom stanju.

"I tu se stvara taj jedan informatički mehur u kojem ljudi istomišljenici među sobom razmenjuju i dodatno učvršćuju svoje stavove koji su često u suprotnosti sa naukom i sa svim tekovinama koje smo razvijali decenijama i vekovima, kako bismo došli do ovog, mogu reći, zlatnog doba čovečanstva, gde su iskorenjene mnoge bolesti od koje se masovno nekad umiralo", rekao je on.

Zelić je naglasio i da smo, zahvaljujući farmaciji i lekovima koji su se mukotrpno dugo godina razvijali, pobedili pandemiju i da ćemo sutra pobediti i neku drugu, ali samo ako građani imaju poverenje i ako veruju zdravstvenim stručnjacima i vlastima da rade u njihovom interesu i da se strastveno i požrtvovano bore da spasu, ali i poboljšaju kvalitet života.

Istakao je i da je falsifikovanje lekova kompleksna tvorevina koja nosi ogroman rizik.

"Ozbiljne kriminalne organizacije se bave sistematskim falsifikovanjem i plasmanom bilo kojeg leka koji je u tom trenutku najtraženiji. Ranije su to bili lajfstajl lekovi, ali češće se falsifikuju lekovi za kancere, za najteže imunološke poremećaje. Tu dolazimo do stotina milijardi zarade za falsifikatore", rekao je Zelić.

On je upozorio građane da nikada ne nabavljaju lekove mimo apoteka, jer u njima uvek mogu dobiti stručan savet od farmaceuta.
 

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

20 h

Podeli: