10.11.2024.
21:53
Ako ne uspevate da zaspite, probajte ove četiri proverene metode
Postoje odlični i efikasni saveti za bolji san, a samim tim i lepši sledeći dan.
Brojne studije su pokazale da nemirne misli pre odlaska u krevet mogu izazvati nesanicu.
Teške misli mogu da nam poremete san, ako uopšte i uspemo da zaspimo, i tada najčešće ustanemo iz kreveta umorni, umesto odmorni. Na sreću, postoje odlični i efikasni saveti za bolji san, a samim tim i lepši naredni dan.
Postoje razlozi zašto mnogi ljudi ne mogu da prestanu da razmišljaju o određenim stvarima pre spavanja.
Ponekad smo pod stresom, ponekad uzbuđeni i puni adrenalina, a previše razmišljanja može pokvariti san. Kako to ne bi postalo navika koja neće prestati sama od sebe, primenite sledeću strategiju:
Možda vas zanima
Kofein, slatkiši, alkohol: Ove navike u ishrani remete san
Ishrana je veoma važna za kvalitet i kvantitet sna.
22:21
1.11.2024.
22 d
Koliko sna je previše? Preterivanje može da škodi
Spavanje ima brojne pozitivne učinke na zdravlje, ali bi trebalo da imate na umu da ne treba preterivati.
8:14
11.10.2024.
43 d
Zaboravite na mobilne i druge uređaje
Godinama nam lekari govore da prestanemo da koristimo pametne telefone, laptopove i tablete neposredno pre spavanja, i to sa dobrim razlogom.
Ne samo da svetlost ekrana ometa našu proizvodnju melatonina, već ovi uređaji mogu povećati anksioznost i zabrinutost ako čitamo stresne vesti.
Aplikacije i sajtovi kroz koje se krećemo zapravo su dizajnirani da nas i naš mozak drže angažovanim. Internet je dizajniran da privuče pažnju kako bismo što više vremena provodili na ekranu, što šteti snu.
Zato isključite uređaje najmanje jedan sat pre spavanja. Stručnjaci takođe preporučuju da ove male uređaje držite dalje od spavaće sobe.
Oslobodite se briga pre spavanja
Baš kao što planirate vreme da posetite prijatelje ili masažu, isto možete da uradite i sa svojim brigama. Odvojite 15 do 30 minuta dnevno, najmanje jedan do dva sata pre spavanja, da zapišete ove brige i rešite ih.
Napravite rutinu koja će ojačati vaš mozak. Znajte da ceo dan radi velikom brzinom i da mu treba vremena da se odmori.
Pre spavanja uradite nešto opuštajuće što će vas smiriti, slušajte muziku ili čitajte. Oterajte teške misli koje su vas mučile tokom dana. Budite dosledni i treniraćete svoje telo i mozak za miran san.
Vežbajte disanje metodom 4-7-8
Verovatno ste čuli da duboko disanje može pomoći u borbi protiv stresa, ali takođe može pomoći da zaspite. Pre toga, vaš rad srca treba da se uspori, a za to postoje tehnike disanja.
Jedna od metoda koju preporučuju stručnjaci je 4-7-8. Počnite udisanjem do četiri, zadržavajući dah dok brojite do sedam, a zatim pustite da se izdisaj nastavi dok brojite do osam. Uradite ovo najmanje pet do sedam puta.
Držite se rasporeda
Odlazak u krevet i buđenje u isto vreme znak su dobre higijene sna, što pomaže i umu i telu. Ako pokušate da odete u krevet prerano, kada mozak nije spreman za spavanje, fokusiraće se na druge stvari.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar