Prevencija 1

26.02.2025.

19:45

Genetski modifikovan pirinač smanjuje rizik od srčanih bolesti? FOTO

Kineski naučnici su genetski modifikovali pirinač i pšenicu da bi proizveli koenzim K10 ili CoQ10, odnosno antioksidans koji se koristi za lečenje simptoma srčanih oboljenja.

Izvor: B92.net

Genetski modifikovan pirinač smanjuje rizik od srčanih bolesti? FOTO
Shutterstock/Jaded Art

Podeli:

Kineski naučnici kažu da su stvorili novu vrstu pirinča koja proizvodi molekul koji može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Koenzim K10, poznat i kao CoQ10 ili ubihinon je antioksidant, koji se proizvodi u telu i prirodno se  smanjuje kako starimo. Ćelije ga koriste u procesu za stvaranje energije.


Niži nivoi koenzima su pronađeni kod ljudi sa srčanim oboljenjima ili onih koji uzimaju lekove za snižavanje holesterola, a CoQ10 se često koristi kao dodatak, jer istraživanja pokazuju da može da poboljša simptome srčanih oboljenja.


CoQ10 se prirodno nalazi u hrani poput ribe, mesa i orašastih plodova, dok osnovni usevi poput pirinča, pšenice i ovsa pretežno proizvode drugi oblik koenzima koji se zove CoQ9, koji nema iste prednosti.

"Inženjerska proizvodnja CoQ10 u usevima koristila bi ljudskom zdravlju", rekli su istraživači sa Kineske akademije nauka (CAS) u radu objavljenom u časopisu Cell.


Da bi to postigli, istraživači su prvo proučavali 134 uzorka biljaka iz 67 biljnih porodica kako bi utvrdili genetske varijacije kod onih koje proizvode više CoQ9. Koristeći ove informacije, uspešno su genetski modifikovali pirinač i pšenicu koji pretežno proizvode CoQ10.

Analizom su utvrdili pet ključnih mesta aminokiselina u DNK pirinča i modifikovali ih da bi povećali proizvodnju CoQ10 na 75 odsto u listovima i u žitaricama - bez smanjenja prinosa.

Ova inovacija bi mogla da se proširi na pšenicu, kukuruz i druge osnovne useve, utirući put poboljšanoj globalnoj ishrani i lečenju kardiovaskularnih bolesti, preneo je South China Morning Post.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: