22.01.2025.
20:36
Kako se izboriti sa zimskom depresijom?
Dok su sezonska depresija i sezonski afektivni poremećaj (SAD) uticali na mnoge u prošlosti, stručnjaci za mentalno zdravlje sumnjaju da će efekti biti veći ove sezone.
Ove promene raspoloženja su biohemijski povezane sa cirkadijanskim ritmovima, svetlošću i temperaturom, tako da manipulisanje ovim resursima može pomoći u upravljanju simptomima.
Vežbajte ujutru
Vežbanje ujutru može stimulisati porast kortizola, što može pomoći da se razbudite. I ne, to ne mora da bude dvosatni čas joge (osim ako ne želite da bude). Podjednako efikasne će biti i vežbe s kratkim udarima.
Skakanje na 30 sekundi i 30 sekundi pauze u trajanju od pet minuta će zapravo promeniti nivoe hormona, zajedno sa dodatnim prednostima navale endorfina.
Možda vas zanima
Borite se sa negativnim mislima? Jedna loša navika može biti glavni krivac
Ako se često borite sa negativnim mislima, kriva je jedna loša navika, upozoravaju stručnjaci.
8:05
14.1.2025.
8 d
Zašto se javlja praznična depresija i kako je pobediti?
Usamljenost tokom praznika je osećanje koje može da utiče na vas bez obzira na životne okolnosti, društvenost i način života. Kako se nositi s tim?
15:35
6.1.2025.
16 d
Koristite svetlosnu terapiju
Istraživanja su pokazala da svetlosna terapija, koja imitira sunce tokom mračnih meseci, može pomoći u regulisanju nivoa serotonina i smanjenju depresije čak i tokom najmračnijih večeri.
Kako to funkcioniše? Melatonin (koji reguliše cirkadijalni ritam) se povećava kada sunce zađe, signalizirajući telu da je vreme za spavanje. Naravno, kada sunce zađe u 16 časova, malo ko je u savremenom svetu spreman za spavanje. Ovo zbunjuje telo i može dovesti do brojnih problema sa spavanjem, stvarajući povratnu petlju koja utiče na nivoe serotonina i raspoloženje.
Uključivanjem svetlosne kutije od 10.000 luksa (koja je oko 20 puta svetlija od standardne unutrašnje sijalice), telo može da ostane budnije. Samo ga isključite i koristite naočare sa plavim svetlom kada je zapravo vreme da počnete da radite. Kombinovanje svetlosne kutije sa terapijom crvenim svetlom može biti izuzetno korisno.
Možda vas zanima
Kako bismo mogli da se borimo protiv depresije? VIDEO
O tome kako da prepoznamo da neko nije dobro, ali i na koje načine bismo mogli da se borimo protiv depresije i anksioznosti za TV Prva govorio je psihijatar, primarijus dr Branko Vuković.
15:56
19.11.2024.
64 d
Stres povećava šanse da osedite pre 30. godine: Depresija i anksioznost najveći uzrok
Istraživanje Univerziteta King Saud u Saudijskoj Arabiji pokazalo je da stres povećava šanse da ljudi osede pre 30. godine.
20:59
15.10.2024.
99 d
Obratite pažnju na unos hranljivih materija
Jedna od bitnih stvari na koju treba da obratimo pažnju su naši esencijalni hranljivi sastojci i vitamini. Vitamini i minerali su suštinski faktor u funkcionisanju ćelija, a ako nemamo odgovarajuću količinu vitamina D ili magnezijuma, na primer, imaćemo i promene raspoloženja. Nedostatak ovih vitamina može dovesti do većeg nemira, anksioznosti i poteškoća sa spavanjem.
Nekoliko ključnih hranljivih materija za zimske mesece su vitamin D, magnezijum, folna kiselina i vitamini B.
Ishrana, izlaganje na otvorenom i istorija zdravlja mogu izazvati varijacije u potrebama osobe za hranljivim materijama. Razgovor sa svojim lekarom o personalizovanijem planu suplementacije može biti od pomoći.
Tražite podršku
Pronalaženje nekoga kome možete verovati i kome se možete poveriti može biti dobra odluka, bilo da je u pitanju zdravstveni radnik, lekar, član porodice, prijatelj, partner ili kolega.
Šetajte
Zimi, letargija je jedan od prvih simptoma sezonske depresije koji se pojavljuju. Odvajanje vremena za izlazak napolje i šetnju oko podneva svakog dana, pre nego što postane previše hladno (ili čak i kada jeste), može vam pomoći da povećate nivo vitamina D i izlaganje prirodnoj sunčevoj svetlosti.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar