21.01.2025.
18:29
Zaljubljenost izaziva niz reakcija u organizmu: Zašto često idealizujemo partnera VIDEO
Mnogo puta smo dosad čuli kako zaljubljenost treba razlikovati od ljubavi i da su "leptirići u stomaku" samo kratko. Međutim, da li dolazi do pravih promena u organizmu kada smo zaljubljeni?
"Zaljubljenost je jedno od najlepših osećanja koji možemo da osetimo. Postoji više faza zaljubljenosti. U fazi strasti aktiviraju se polni hormoni kao što su testosteron kod mušaraca i estrogen kod žena. Nakon nje dolazi do faze privlačnosti, a tada se aktiviraju dopamin, koji nam pomaže da što pre osvojimo tu osobu, zatim epinefrin, koji omogućava da nam srce brže kuca, i serotonin, koji izaziva da nekad opsesivno razmišljamo o toj osobi. Kada osobe kliknu, dolazi do nove faze povezivanja, kada se luči oksitocin, hormon bliskosti, ali on može da bude nezgodan jer može da dovede do osećanja ljubomore i zavisnosti od partnera, kao i vazopresina", objašnjava psihijatrica i psihoterapeutkinja Tatjana Vlašković.
- Ginekolog otkriva: "Na ovo je važno obratiti pažnju prilikom ispitivanja neplodnosti" VIDEO
- Ovih sedam znakova ukazuje da se gojite zbog hormonskog disbalansa
- Neraspoloženi ste, umorni i ne spavate kako treba? Možda je u pitanju hormonski disbalans
Doktorka ističe i da je, prema naučnim istraživanjima, potrebno manje od sekunde da se zaljubimo, a faza zaljubljenosti traje oko šest meseci, nakon čega prelazi u fazu ljubavi ili se gasi.
"U fazi zaljubljenosti smo manje racionalni, tada nemamo realnu sliku partnera već smo skloni da fantaziramo i idealizujemo. Kasnije, kada ta faza prođe, onda smo malo racionalniji", objašnjava Tatjana Vlašković.
Detaljnije o ovoj temi pogledajte u videu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar