29.07.2024.
18:09
Kako boravak na moru utiče na naše zdravlje?
More nas čini opuštenijima zbog činjenice da možemo da se opustimo na odmoru, menja i hemiju našeg tela, smatraju naučnici. Nivo hormona se menja, srce usporava, raspoloženje se poboljšava...
Još u 18. veku škotski lekar Vilijam Bukan podsticao je kupanje u moru jer je verovao da ono ima veoma lekovito dejstvo na naš organizam. Nije iznenađujuće što se danas mnoge bolnice nalaze tik uz more.
U ne tako davnoj prošlosti tim naučnika odlučio je da se bavi temom uticaja mora i drugih prirodnih okruženja na ljudski organizam u projektu pod nazivom "Blue Health".
Otkrili su da zvuci mora stimulišu područje mozga – frontalni korteks, koji je odgovoran za naše emocije i ličnu refleksiju. Šum mora širi samosvest i blagotvorno deluje na osećanja.
Možda vas zanima
Boravak na moru i planinama blagotvorno utiče na zdravlje dece: Evo šta se posebno savetuje VIDEO
Boravak na moru ili na planini može blagotvorno da utiče na decu koja imaju respiratorne probleme.
13:22
8.7.2024.
136 d
Kako plivanje u moru utiče na naše zdravlje?
Kupanje u moru može doneti brojne zdravstvene koristi zahvaljujući kombinaciji fizičke aktivnosti, izlaganja suncu i morskoj vodi.
16:57
2.7.2024.
142 d
Kada smo na plaži, naše telo apsorbuje više kiseonika i reguliše nivo serotonina u telu, poznatog kao hormon sreće i supstancu koja kontroliše anksioznost, a to rezultira osećanjem duševnog mira koji je sličan onom posle joge i meditacije.
Stručnjaci kažu da zvuci mora smanjuju nivo hormona stresa kortizola u organizmu. Čak upoređuju zvuk talasa sa zvukom otkucaja srca koji deca čuju u majčinoj utrobi, tako da ih u odraslom dobu podsvesno podseća na sigurnost i zaštitu koju su osećali tokom svog razvoja u materici.
Možda vas zanima
Zašto je temperatura mora naglo opala?
U samom srcu letnjesezone kada se očekuju visoke temperature, kao i visoke temperature mora, meštane i turiste Dubrovnika i okoline iznenadio je nagli pad temperature mora.
19:35
26.7.2024.
118 d
Letovanje na Mediteranu postaje opasno po zdravlje
Sredozemno more može da dočara slike luksuznog odmora na plaži, ukusnih morskih jela i beskrajnih peščanih plaža, ali ova voda je sve toksičnija, upozoravaju stručnjaci.
8:03
22.7.2024.
122 d
"Kada gledamo u more ili smo na obali, zapravo smo u divnom, stabilnom okruženju. Osećamo se bezbedno i daleko od mesta gde smo pod nekom vrstom pretnje, možda od divljih životinja u džungli ili kriminalaca u velikim gradovima. Površina mora koja se spaja sa nebom na horizontu budi u nama osećanja stabilnosti i sigurnosti", objašnjava neuronaučnik Majkl Merzenih s Kalifornijskog univerziteta (UCSF) u San Francisku.
Jedno istraživanje je pokazalo da kada se sunčamo na plaži, toplota utiče na naš endokrini sistem, koji je odgovoran za oslobađanje endorfina – istih hemikalija koje nas čine srećnim svaki put kada uživamo u čokoladi, prenosi Bright Side.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar