Mentalno zdravlje 3

29.07.2024.

18:09

Kako boravak na moru utiče na naše zdravlje?

More nas čini opuštenijima zbog činjenice da možemo da se opustimo na odmoru, menja i hemiju našeg tela, smatraju naučnici. Nivo hormona se menja, srce usporava, raspoloženje se poboljšava...

Izvor: b92.net/24sata.hr

Kako boravak na moru utiče na naše zdravlje?
Ground Picture/Shutterstock

Podeli:

Još u 18. veku škotski lekar Vilijam Bukan podsticao je kupanje u moru jer je verovao da ono ima veoma lekovito dejstvo na naš organizam. Nije iznenađujuće što se danas mnoge bolnice nalaze tik uz more.

U ne tako davnoj prošlosti tim naučnika odlučio je da se bavi temom uticaja mora i drugih prirodnih okruženja na ljudski organizam u projektu pod nazivom "Blue Health".

Otkrili su da zvuci mora stimulišu područje mozga – frontalni korteks, koji je odgovoran za naše emocije i ličnu refleksiju. Šum mora širi samosvest i blagotvorno deluje na osećanja.

Možda vas zanima

Kada smo na plaži, naše telo apsorbuje više kiseonika i reguliše nivo serotonina u telu, poznatog kao hormon sreće i supstancu koja kontroliše anksioznost, a to rezultira osećanjem duševnog mira koji je sličan onom posle joge i meditacije.

Stručnjaci kažu da zvuci mora smanjuju nivo hormona stresa kortizola u organizmu. Čak upoređuju zvuk talasa sa zvukom otkucaja srca koji deca čuju u majčinoj utrobi, tako da ih u odraslom dobu podsvesno podseća na sigurnost i zaštitu koju su osećali tokom svog razvoja u materici.

Možda vas zanima

U Dubrovniku tek 19 stepena

Zašto je temperatura mora naglo opala?

U samom srcu letnjesezone kada se očekuju visoke temperature, kao i visoke temperature mora, meštane i turiste Dubrovnika i okoline iznenadio je nagli pad temperature mora.

19:35

26.7.2024.

118 d

Upozorenje stručnjaka

Letovanje na Mediteranu postaje opasno po zdravlje

Sredozemno more može da dočara slike luksuznog odmora na plaži, ukusnih morskih jela i beskrajnih peščanih plaža, ali ova voda je sve toksičnija, upozoravaju stručnjaci.

8:03

22.7.2024.

122 d

"Kada gledamo u more ili smo na obali, zapravo smo u divnom, stabilnom okruženju. Osećamo se bezbedno i daleko od mesta gde smo pod nekom vrstom pretnje, možda od divljih životinja u džungli ili kriminalaca u velikim gradovima. Površina mora koja se spaja sa nebom na horizontu budi u nama osećanja stabilnosti i sigurnosti", objašnjava neuronaučnik Majkl Merzenih s Kalifornijskog univerziteta (UCSF) u San Francisku.

Jedno istraživanje je pokazalo da kada se sunčamo na plaži, toplota utiče na naš endokrini sistem, koji je odgovoran za oslobađanje endorfina – istih hemikalija koje nas čine srećnim svaki put kada uživamo u čokoladi, prenosi Bright Side.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: