Ishrana 2

03.12.2024.

10:47

Koje bi suplemente trebalo uzimati tokom zime?

Saveti za brigu o zdravlju, posebno o ishrani, ostaju isti i tokom zime.

Izvor: ljepotaizdravlje.hr

Koje bi suplemente trebalo uzimati tokom zime?
Shutterstock/Yuliia Ushakova

Podeli:

Bez obzira na to da li je minus ili ne, sigurno ćemo nositi duge rukave, dan je kraći, a uživanje u hrani počinje već paljenjem prve novogodišnje sveće, pa se često tokom praznika prejedamo.

Da biste se što bolje izborili sa raznim prehladama, virozama, dosadnim kašljanjem ili šmrkljanjem, ali i imali adekvatan nivo energije, ipak je važno da vodite računa o ishrani. Ovo je posebno važno kada je na raspolaganju manje svežeg voća i povrća, manje se krećemo i boravimo na svežem vazduhu, a sa druge strane preterujemo sa unosom masti, šećera i alkohola.

Možda vas zanima

Sve to će se videti na našoj koži koja postaje suva, perutava i sklona iritacijama i zatezanju. Kosa će takođe biti suva, a nokti lomljivi. Drugim rečima, neadekvatna ishrana će uticati na naš izgled, raspoloženje i nivo energije.

Dodaci ishrani tokom zime

Podrazumeva se da se zdravo hranimo tokom cele godine, a to ne podrazumeva potpuno odricanje od prazničnih poslastica, već umerenost. Ipak, zdrava ishrana je osnova, ali je tokom zime poželjno posegnuti za dodacima ishrani, a neke od njih treba da unese svako od nas, jer ne možemo kroz hranu da podmirimo potrebe za ovim hranljivim materijama.

1. Vitamin D

Možda vas zanima

Prvi vitamin na listi dodataka ishrani je svakako vitamin D za podršku imunološkom sistemu, pravilnu apsorpciju kalcijuma, a samim tim i za zdrave kosti. Najpoznatiji i najvažniji izvor vitamina D je sunce, ali ga zimi nema dovoljno i ne izlazimo napolje u kratkim rukavima po danu. Nedostatak vitamina D se utvrđuje testovima krvi. Uzimanje vitamina D treba shvatiti ozbiljno jer njegov nedostatak može biti okidač za brojne autoimune bolesti, ali i druge zdravstvene probleme.

Izaberite vitamin D3 bez recepta, koji ima bolju bioraspoloživost. Ako se analizama krvi utvrdi nedostatak vitamina D, lekar će prepisati vitamin D u terapijskim dozama sa mnogo većim brojem međunarodnih jedinica u poređenju sa vitaminom D koji možemo kupiti u slobodnoj prodaji.

2. Omega-3 masne kiseline

Priznaćemo sebi da ribu ne jedemo dovoljno često, odnosno, prema preporuci, najmanje dva puta nedeljno. Tu se, pre svega, misli na plavu ribu kao što su skuša, losos, sardina i nešto ređe tunjevina. Riblji štapići, pohovana riba i slično i dalje se smatraju prerađenom hranom.

Ako redovno konzumirate ribu, unosite semenke lana, čia ili konoplje i laneno ulje, možda vam neće trebati omega tri masne kiseline kao dodatak ishrani. Omega tri masne kiseline se takođe vezuju za imuni sistem, deluju antiinflamatorno, što je veoma važno kada preteramo sa hranom i alkoholnim pićima. Važni su i za zdravu kožu koja zbog suvog i hladnog vazduha neće biti sklona pucanju i ljuštenju.

Važno je naglasiti da su to esencijalne masne kiseline, pa moramo pronaći način da ih konzumiramo.

Dodatni dodaci za zimu

Oni koji će sebi priznati da se ne hrane baš zdravo, ne vežbaju redovno, preterano uživaju u grickalicama, slatkišima, alkoholu i drugoj hrani i pićima, a često su i bolesni, pomisliće i na druge dodatke ishrani.

Vitamin C

Kada govorimo o virusima i prehladama, prvo što nam padne na pamet je vitamin C, esencijalni vitamin koji svakodnevno treba da unosimo u naše telo. Razlog tome je što se u našem organizmu ne skladišti kao neki drugi vitamini, kao što je vitamin A rastvorljiv u mastima, pa se višak izlučuje urinom. Važan je za imunitet, lepu i zdravu kožu, o čemu svedoče brojni serumi za lice sa vitaminom C koji su se plasirali na tržište nege kože. Iako vitamin C ne može da spreči zarazne bolesti koje dominiraju zimi, njegova normalna količina u organizmu svakako skraćuje trajanje bolesti i ublažava simptome.

Cink

Još jedan esencijalni mineral koji podržava imuni sistem je cink, a simptomi njegovog nedostatka su najčešće lomljivi nokti i kosa, sklonost infekcijama i prehladama, smanjen osećaj ukusa i mirisa, umor, razdražljivost i niz drugih simptoma. Oni koji ne jedu meso, posebno vegani, takođe će razmotriti uzimanje cinka kao dodatka ishrani.

Prekomerni unos alkohola će smanjiti apsorpciju cinka, a ljudi koji uzimaju određene lekove i starija populacija su dobri kandidati za ovaj dodatak.

Probiotici

Probiotici su odlična pomoć kod prazničnog prejedanja i posledica kao što su nadimanje i zatvor, kao i kod lošeg varenja. Važno je odabrati kvalitetne probiotike, kao i druge dodatke ishrani, jer će to uticati na njihovu apsorpciju u organizmu.

Probiotici su odlična podrška imunitetu jer se naš imunitet stvara upravo u crevima. Takođe će pomoći u smanjenju simptoma prehlade, a dobar efekat na creva će olakšati apsorpciju drugih hranljivih materija.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: