22.11.2024.
13:53
Doktor objasnio kako se pravilno praktikuje autofagija
Autofagija je postala planetarno popularna i mnogi su se odlučili na taj proces kako zbog zdravlja, tako i zbog gubljenja kilograma, a doktor je objasnio kako se treba ponašati u vezi sa ovim postom.
Gostujući na RTS Ordinaciji, dr Dragan Ivanov objasnio je na koji način treba praktikovati autofagiju ako želimo da smršamo. On je najpre naglasio da autofagija nije gladovanje.
"Ona je zaista zadivljujuće veličanstvena i dokaz da je ona takva jeste da je 2016. godine Japanac Jošinori Ošumi dobio Nobelovu nagradu, ne zato što je on smislio autofagiju, nego je registrovao autofagiju i pokazao kako ona deluje, šta je pokreće, šta je koči", objasnio je doktor Ivanov za RTS Ordinaciju.
Pod pojmom autofagije podrazumevamo jedan proces koji se sastoji iz dva dela. Kako je kazao prvi deo procesa je prepoznavanje, a drugi reciklaža. U toku procesa autofagije telo prepoznaje ono što je ostarelo, što je nefunkcionalno, prepoznaje mutirane i maligne ćelije, patološke mikroorganizme koji mogu da izazovu određenu bolest, prepoznaje smeće koje se nalazi u našim ćelijama, toksine.
Možda vas zanima
Ugljeni hidrati – "neprijatelji" svih žena
Ugljeni hidrati su jedan od najkomentarisanijih pojmova savremenog doba. Najčešće se pominju u negativnom kontekstu, te ih kroz svet nutricionizma i zdravog života već nekoliko godina prati loš glas.
13:08
14.11.2024.
43 d
Evo kojom namirnicom Đoković započinje dan, a košta samo 50 dinara
Najbolji teniser svih vremena, Novak Đoković, otkrio je svojevremeno da je praktikovao specifičan način ishrane, poznat kao autofagija.
11:26
8.10.2024.
80 d
"Onda se pokrene drugi proces, razgradnje ili reciklaže. Organizam to prepozna, razgradi, reciklira i onda od tog novonastalog recikliranog materijala stvara druge, mlade funkcionalne ćelije. Ili od tog recikliranog materijala organizam dobija novo gorivo, zahvaljujući kojem ima više energije", pojasnio je doktor šta je zapravo autofagija.
Dr Ivanov je gostujući na RTS Ordinaciji kazao da proces autofagije postoji u svakom organizmu, ali mora da se aktivira, a za to postoje tri načina.
"To možemo na nekoliko načina. Najvažniji i nabitniji način je da poštujemo jedan veoma važan, a nažalost zanemaren, princip ishrane. Aktivira se ako 12-16 sati ne jedemo ništa. Ne kažem da je to gladovanje nego ne jedemo 12-16 sati. Kada ističe 12 sati, uključuje se autofagija i ona počinje da donosi značajna, zadivljujuća i veoma korisna stvar", objasnio je.
Dugi način za aktiviranje autofagije je fizička aktivnost, ona koja dovede do zamora, do znojenja, da srce lupa, da se zadišemo i da se znojimo. A još jedan način jeste tuširanje toplom, vrućom, pa onda malo hladnjikavom vodom, pa onda opet toplom, pa hladnjikavom vodom.
Mala deca, trudnice, dojilje i osobe koje su baš mršave i pothranjene ne treba uvoditi u autofagiju. Onaj ko ima dijabetes tipa 1, kada dobiju insulin, oni moraju režim ishrane da usaglase sa insulinom, to treba samo uz konsultaciju sa lekarom.
Možda vas zanima
Ograničen unos šećera u ranom detinjstvu smanjuje rizik od pojave dve hronične bolesti
Količina šećera u ishrani beba i male dece može da predvidi njihove šanse za razvoj dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog pritiska kasnije u životu.
14:40
13.11.2024.
44 d
Ovo povrće je prava zdravstvena bomba: Štiti od raka i smanjuje rizik od srčanih bolesti
Još od svoje pojave u staroj Persiji, spanać (lat. Spinacia oleracea) zasluženo glasi za jednu od najzdravijih vrsta povrća koju možete uvrstiti u svoju ishranu.
10:25
27.10.2024.
61 d
"Osobe koje su mršave, terminalni stadijum malignih bolesti, tu ne bih preporučio autofagiju. Autofagija je značajna za one sa malignim bolestima, ali treba znati kako prilagoditi onome ko ide na radioterapiju, hemioterapiju, njegovom opštem stanju", istakao je doktor gostujući na RTS Ordinaciji .
Oni koji hoće da aktiviraju autofagiju a ne žele da smršaju, treba da, prema njegovom mišljenju, pojedu istu količinu hrane i unesu istu količinu kalorija kao kada jedu tri obroka, samo da ih smeste u dva. Oni koji rade težak fizički posao, koji su u pubertetu, trudnicama, trebaju tri obroka.
"Većini stanovništva, pogotovo savremenom čoveku koji vodi sedeći način života, njima je dovoljno dva. Ali ako neko hoće da večera, ne može da izdrži, treba da jede neko voće koje aktivira autofagiju – bobičasto voće, limun, grejp, kiselkastu jabuku, ili neku svežu salatu. Ako se već uzima, večera treba da bude najlakše varljiva i da ima najmanju količinu kalorija u sebi. Zelena salata se lako vari, kiseli kupus ne preporučuje, slatki da. Ni cveklu ne, koja je teško varljiva. Sveže presno povrće preporučujem, paprika, paradajz mogu da prođu. Večera je dozvoljena negde do 18-19 časova i onda je pauza do sledećeg obroka treba da prođe 12-13 sati da bi se aktivirala autofagija", objasnio je doktor Ivanov.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar