01.11.2024.
22:21
Kofein, slatkiši, alkohol: Ove navike u ishrani remete san
Ishrana je veoma važna za kvalitet i kvantitet sna.
Hronična iscrpljenost i nedostatak sna mogu uticati na endokrini i kardiovaskularni sistem, a vremenom to može dovesti do razvoja promena u metabolizmu glukoze u krvi kao i kardiovaskularnoj funkciji.
Na primer, nedostatak sna je povezan sa povećanim rizikom od razvoja kardiovaskularnih bolesti, kao i moždanog udara - piše portal mindbodigreen.com.
Kako hrana i piće utiču na san
Hrana koja sadrži sastojke koji podstiču san, kao što je triptofan koji se nalazi u jajima, tofuu i ćuretini, pretvara se u serotonin u mozgu radi lakšeg opuštanja.
Možda vas zanima
Ova hrana je otrov za telo: Poslednja namirnica posebno ugrožava zdravlje
Ukoliko ne želite da naškodite svom organizmu, po savetima dr Džesike Kis, u širokom luku izbegavajte ove namirnice.
8:04
24.10.2024.
60 d
Koliko sna je previše? Preterivanje može da škodi
Spavanje ima brojne pozitivne učinke na zdravlje, ali bi trebalo da imate na umu da ne treba preterivati.
8:14
11.10.2024.
73 d
Magnezijum koji se nalazi u orašastim plodovima i semenkama podržava opuštanje glatkih mišića i mirniji san. S druge strane, postoji nekoliko vrsta hrane, pića i načina života koji ga mogu potpuno pokvariti.
Šta sve utiče na kvalitet sna?
Kasna konzumacija kofeina
Kofein je moćan stimulans koji može ostati u telu do šest sati nakon konzumiranja. Zbog toga je najbolje izbegavati pića sa kofeinom, kao što su kafa, energetska pića ili čak čaj posle popodnevnih sati.
Iako neki ljudi kažu da doba dana kada piju kafu ne utiče na njihov san, preporučuje se da svakako izbegavate da pijete ovaj napitak kasno i radije pređete na biljne čajeve bez kofeina.
Možda vas zanima
Ne posežite za tabletama: Ove namirnice podstiču zdrav san
Dobar san je uvek neophodan, a mnogi ljudi, kada ne mogu da zaspe, posežu ka nekoj vrsti pomoći kao što je melatonin, hormon koji se naziva još i "hormon spavanja“.
9:15
13.9.2024.
101 d
Pet navika koje mogu uzrokovati probleme sa srcem
Dobro je poznato da određene navike, poput pušenja ili prekomernog konzumiranja alkohola, s vremenom mogu oštetiti naše srce.
8:16
4.9.2024.
110 d
Obratite pažnju na količinu vode koju pijete pre spavanja
Hidratacija je važna, ali pijenje previše vode neposredno pre spavanja može da vas budi tokom noći zbog potrebe za mokrenjem.
Pokušajte da rasporedite unos tečnosti tokom dana, a pijte minimalne količine tokom večeri.
Alkohol pre spavanja
Iako alkohol može učiniti da se osećate opušteno i da vam pomogne da brže zaspite, on remeti prirodne faze sna. Alkohol može izazvati buđenje usred noći, dehidraciju i smanjiti kvalitet dubokog sna.
Samo to će vas učiniti neispavanim, a postoji mnogo istraživanja koja podržavaju samo jedno alkoholno piće dnevno.
- Zašto pričamo u snu?
- Dokazano: Svetlost telefona ujutru i pred spavanje doprinosi razvoju ozbiljne bolesti
- Koliko sati sna je potrebno da bismo bili zdravi?
- Ne možete da zaspite ni kad ste umorni? Ovo je rešenje
Teški, masni i slatki obroci pre spavanja
Hrana bogata mastima zahteva više vremena za varenje, što može dovesti do neprijatnosti i otežati vam da zaspite. Učinite večernji obrok lakšim, pa birajte salate, povrće, integralne žitarice i nemasne proteine.
S druge strane, konzumiranje šećera neposredno pre spavanja može dovesti do porasta i pada nivoa glukoze u krvi, što može dovesti do nemira i buđenja tokom noći. Umesto slatkiša radije birajte voće ili jogurt.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar