16.03.2024.
8:02
Ovih pet namirnica će vam poboljšati zdravlje bubrega
Naši bubrezi su izvanredni organi. Filtriraju otpadne proizvode iz naše krvi, uravnotežuju elektrolite i proizvode hormone vitalne za celokupno zdravlje.
Međutim, uključivanje određenih namirnica u ishranu može poboljšati naše celokupno zdravlje, pa tako i zdravlje bubrega.
Urolog dr Prakaš Čandra Šeti i nefrologinja Manju Agarval naveli su pet namirnica koje mogu poboljšati zdravlje bubrega ako se češće konzumiraju.
Borovnice
Bogate vitaminima i mineralima, borovnice sadrže antioksidanse poput antocijana koji smanjuju upalu i štite od oksidativnog stresa. Takođe imaju nizak udeo natrijuma, kalijuma i fosfora, što ih čini prikladnima za osobe s problemima s bubrezima.
Uključivanje borovnica u ishranu može pomoći u regulaciji krvnog pritiska i sprečiti razvoj kamenja u bubrezima, navode lekari za Indian Express.
Losos
Ova masna riba, koja obiluje omega-3 masnim kiselinama, poseduje protivupalna svojstva koja podstiču zdrav kardiovaskularni sistem.
Konzumacija lososa može da snizi nivo holesterola, čime se smanjuje rizik od bolesti bubrega, tvrde urolog i nefrologinja.
Osim toga, losos je izvrstan izvor proteina, koji osigurava esencijalne aminokiseline ključne za celokupno zdravlje i funkciju mišića.
Kelj
Zbog niskog udela kalijuma, kelj je pogodan za osobe s bubrežnim bolestima koje treba da ograniče unos kalijuma. Uključivanje kelja u svakodnevnu ihranu može pomoći u regulaciji rada bubrega i poboljšati opštu dobrobit.
Beli luk
Beli luk, vekovima poznat po svojim lekovitim svojstvima, sadrži alicin koji ima antibakterijsko i protivupalno delovanje. Redovna konzumacija belog luka pomaže u snižavanju krvnog pritiska, sprečava srčane bolesti povezane s povišenim nivoima holesterola i štiti bubrege.
Dodavanje belog luka obrocima ne samo da poboljšava ukus, već pruža i dodatnu zaštitu od bolesti bubrega, tvrde dr Šeti i Agarval.
Kinoa
Kao celovita žitarica bez glutena, kvinoa je bogata proteinima, vlaknima, gvožđem i magnezijumom, zajedno s drugim bitnim nutrijentima. Za razliku od mnogih žitarica, kvinoa ima malo kalijuma i fosfora, što je čini prikladnom alternativom za osobe s problemima s bubrezima.
Njen visok sadržaj vlakana pomaže da se stabilizuje nivo šećera u krvi i podstakne zdravlje probavnog sistema.
Ako kinou učinimo svojim primarnim izvorom energije umesto drugih ugljenih hidrata, to može značajno uticati na zdravlje bubrega, kažu urolog i nefrologinja.
Dr Šeti takođe naglašava moć hidratacije za poboljšanje zdravlja bubrega.
"Voda je ključna za ispiranje toksina i otpadnih materija iz vaših bubrega, stoga ciljajte na najmanje osam čaša vode dnevno, zavisno od vašeg nivoa aktivnosti i klime", zaključuje.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar