Bolesti 2

23.01.2025.

8:11

Doktorke poručuju: Ovo nikako ne smete da radite nakon pada

Kada padnete, ma kako da je do toga došlo, možete da osećate priličan bol i nelagodu. Reakcija mnogih ljudi nakon pada je da brzo ustanu i ne pridaju dovoljno pažnje mogućim povredama, ali to je upravo ono što je pogrešno učiniti.

Izvor: Index.hr

Doktorke poručuju: Ovo nikako ne smete da radite nakon pada
Shutterstock/Miriam Doerr Martin Frommherz

Podeli:

Kod padova je potrebno uvek biti oprezan, posebno tokom zime, kada smo skloniji ovakvim nezgodama.

Doktorke hitne medicine za portal "Parade" otkrile su šta ne bi trebalo da zanemarujete nakon što padnete. Lekarke kažu da je jedan od većih izazova kod pada proceniti da li je situacija dovoljno ozbiljna da je neophodno posetiti lekara ili se možete samo pribrati i nastaviti ono što ste radili pre.

Specijalistkinja hitne medicine dr Heder Hinshelvud pojašnjava kako postoje situacije u kojima je važno potražiti medicinsku pomoć nakon pada.

"To uključuje slučajeve kada izgubite svest (bilo pre pada ili kao posledicu pada), ako je bolno disati, bole vas leđa i ne možete da se krećete ili koristiti neki deo tela zbog bola, ili ako osećate da nešto nije u redu, ali niste sigurni šta."

Lekarka dodaje: "Nikako nemojte da pretpostavljate da ste u redu ako se prepoznajete u bilo kojem od ovih scenarija."

Šta još ne bi trebalo da učinite odmah nakon pada?

Isto što i dr Hinshelvud kaže se i vanredna profesorka kliničke hitne medicine, dr Čidinma Nakanma, koja ističe još jednu stvar koju nikada ne biste smeli učiniti nakon pada. To je prebrzo ustajanje. Umesto toga, savetuje polako ustajanje, prenosi "Parade".

"Važno je ostaviti vremena da procenite ima li vidljivih povreda, jakog bola, ograničene pokretljivosti, utrnulosti i povreda glave", tvrdi doktorka. Ona dodaje: "Brzo ustajanje može da poveća rizik od dodatnih povreda i bude dodatni pritisak na telo, što može pogoršati postojeću povredu, posebno ako imate povredu glave, prelom, uganuće ili oštećenje mekih tkiva."

Da biste ustali na siguran i spor način, preporučuje se da se prvo polako postavite u sedeći položaj ili se okrenete na bok, a zatim postupno i pažljivo ustanete, pritom održavajući ravnotežu i vodeći računa o tome možete li podneti težinu svog tela. Smatra se da ne treba ići lekaru u situacijama kada nakon pada osećate blag bol ali se možete kretati bez ograničenja i osećate se kao inače.

Kako pomoći osobi koja je pala?

Šta učiniti ako vidite da je neko drugi pao? Vaš prvi instinkt jeste da mu pomognete da ustane. Međutim, dr Hinshelvud preporučuje da mu prvo priđete i proverite njegovo stanje bez pomeranja s mesta.

"Ako osoba ne može sama da se podigne s tla, pozovite hitnu službu radi pomoći i procene. Čak i padovi s visine nivoa tla mogu uzrokovati povrede opasne po život", tvrdi dr Hinshelvud.

Doktorka Nvakanma dodaje da je procena nivoa svesti, krvarenja i bola dobar prvi korak kada pomažete nekome ko je pao.

"Ako su prisutni bilo koji od ovih simptoma, pozovite hitnu pomoć", ističe. Ona dodaje: "Savetovala bih izbegavanje toga da pomognete osobi da ustane, posebno ako sama ne može da se podigne. Najbolje je pokušati da obezbedite povređenoj osobi što udobniji položaj, bez pomeranja i osigurate da joj bude toplo i suvo kako ne bi bila izložena daljem riziku."

Podeli:

Tagovi

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: