31.12.2024.
13:01
SZO ponovo zahteva podatke o koronavirusu od Kine: Oni ih odbili
Kina je podelila najviše podataka o koronaviursu i rezultata istraživanja u međunarodnoj zajednici, saopštilo je njeno ministarstvo zdravstva nakon što je Svetska zdravstvena organizacija ponovno zatražila više informacija i veći pristup podacima.
Kina je takođe jedina organizovala stručnjake koji s SZO dele podatke o napretku u sledivosti u mnogim prilikama, rekao je Mao Ning, portparol u ministarstvu sopljnih poslova, na redovnoj konferenciji za novinare.
U jučerašnjem saopštenju, SZO je ponovno zatražila od Kine da podeli podatke i omogući pristup u svrhu razumevanja podrekla koronavirusa, čiji su prvi slučajevi otkriveni u središnjoj Kini pre pet godina.
- Zapanjujuće saznanje o poreklu koronavirusa: "Zabranili su nam da kažemo Bajdenu istinu"
- Najnoviji simptomi korone koje možete da primetite tokom jela FOTO
- Ovo je istina kako je nastao koronavirus?
760 miliona slučajeva
Prema SZO, u svetu je zabeleženo preko 760 miliona slučajeva koronavirusa i 6.9 miliona smrtnih slučajeva. Sredinom 2023. proglašen je kraj koronavirusa kao globalne zdravstvene krize, ali je rekla da bi ta bolest trebala da bude trajni podsetnik na potencijal pojave novih virusa s razornim posledicama.
Podatke iz prvih dana pandemije kineski naučnici su preneli u međunarodnu bazu podataka početkom 2023., nekoliko meseci nakon što je Kina ukinula sva svoja ograničenja vezana uz koronavirus i ponovno otvorila svoje granice za ostatak sveta.
DNK više životinjskih vrsta
Podaci su pokazali da je DNK više životinjskih vrsta, uključujući rakune, bio prisutan u uzorcima iz okoline koji su bili pozitivni na SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje kovid, što sugeriše da su oni "najverojatniji prenosioci" bolesti, prema timu međunarodnih istraživača.
U 2021. tim pod vodstvom SZO-a proveo je nedelju u Vuhanu i oko njega, gde su otkriveni prvi slučajevi i rekao je da se virus verovatno preneo sa šišmiša na ljude preko druge životinje, ali su potrebna dalja istraživanja.
"Više poseta nije potrebno"
Kina je rekla da više poseta nije potrebno i da bi se potraga za prvim slučajevima trebala sprovesti u drugim zemljama.
"Što se tiče koronavirusa, Kina je podelila najviše podataka i rezultata istraživanja i dala najveći doprinos globalnom istraživanju ", rekao je Mao.
"Međunarodni stručnjaci SZO više su puta rekli da su tokom svoje posete Kini otišli na sva mesta na koja su hteli i sastali se sa svim ljudima koje su želeli da vide", dodao je.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar