30.12.2024.
8:47
Ova jednostavna aktivnost znatno poboljšava zdravlje mozga
Gubitak pamćenja, demencija ili Alchajmerova bolest su zastrašujuća pomisao. Međutim, dobra je vest da postoje jednostavni koraci kojima možemo da smanjimo rizik od ozbiljnog kognitivnog pada.
Novo istraživanje pokazuje da samo 30 minuta kardio-treninga dnevno može da poboljša pamćenje, što je korisno za sve koji brinu o zdravlju svog mozga.
Studija s Univerzitetskog koledža u Londonu iz decembra ove godine pratila je 76 ispitanika od 50 do 83 godine, bez dijagnoze demencije, tokom osam dana.
- Jedna jednostavna navika može da smanji rizik od demencije
- Konzumiranjem jedne namirnice mogao bi se smanjiti rizik od Alchajmerove bolesti
- Jedan od prvih simptoma demencije može se primetiti tokom penjanja uz stepenice
Ispitanici su nosili uređaje za praćenje aktivnosti i spavanja te su svakodnevno rešavali kognitivne testove.
Rezultati su pokazali da za svakih dodatnih 30 minuta umerene do snažne fizičke aktivnosti dnevno dolazi do poboljšanja od dva do pet odsto u radnom i epizodnom pamćenju.
Međutim, isto istraživanje upozorava da povećanje statičnog načina života može da uzrokuje blagi pad radnog pamćenja.
San je takođe bio ključan za održavanje ovih poboljšanja. Ispitanici koji su spavali barem šest sati noću zadržali su prednosti fizičke aktivnosti.
Vežbanje znatno koristi zdravlju mozga
"Poruka je jasna: fizička aktivnost je dobra za vaš mozak, a kvalitetan san dodatno pojačava te učinke", rekla je autorka studije dr Mikela Blumberg, za "Gardijan" (The Guardian), dodajući kako čak i mala poboljšanja kognitivnih sposobnosti mogu znato uticati na svakodnevni život osoba s blagim kognitivnim oštećenjima.
Stručnjaci smatraju da vežbanje koristi zdravlju mozga.
"Istraživanja pokazuju da najmanje 150 minuta umerenog vežbanja nedeljno poboljšava zdravlje mozga tokom starenja", kaže neuropsihijatrica dr Džesika Koldvel, ističući kako za mlađe osobe ili one koje su redovno aktivne tokom života, čak i 300 minuta ili intenzivniji trening mogu biti još korisniji.
Za kraj, naglasila je važnost ravnoteže između fizičke kondicije i prevencije povreda kako bi se postigle maksimalne koristi za zdravlje mozga i srca.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar