Bolesti 0

20.12.2024.

21:55

Korišćenjem ovih tehnika imaćete bolji i zdraviji san VIDEO

San je ključni faktor u svakodnevnom životu i opštem zdravlju. On igra ključnu ulogu u mnogim stvarima, od kognitivne funkcije i fizičkog zdravlja do emocionalne regulacije.

Izvor: Klix.ba

Korišćenjem ovih tehnika imaćete bolji i zdraviji san VIDEO
shutterstock/Drazen Zigic

Podeli:

Nažalost, mnogi ljudi imaju poteškoća sa postizanjem kvalitetnog i redovnog sna. Dobar san može biti težak, ali postoje koraci koje možete preduzeti da biste to ostvarili.

Doktorka Rejčel Bar objašnjava da kvalitetan san ne zavisi samo od broja sati koje provodimo spavajući. Ona tvrdi da je važno stvoriti okruženje i rutinu koja podržava optimalnu funkciju mozga i opšte zdravlje kako bismo dobili odmor koji zaslužujemo.

U nedavnom TikTok video snimku, podelila je dva naučno zasnovana saveta za poboljšanje sna.

Možda vas zanima

Spavanje u hladnoj sobi nije samo pitanje ličnih preferencija; po njenom mišljenju, to može značajno uticati na kvalitet sna. Ona preporučuje da temperatura u spavaćoj sobi bude između 16 i 19 stepeni.

"Mozak ima osetljive ritmove kroz koje mora da prođe, a za to mu je potrebna niža temperatura", objašnjava ona.

Ako osećate potrebu da se umotate u ćebad i tople pidžame, to je sasvim u redu. Telo može da reguliše svoju temperaturu ako prostorija ostane hladna, tvrdi dr Bar.

Takvo hladno okruženje pomaže mozgu da pređe u san, osiguravajući da svi neophodni procesi, uključujući oslobađanje hormona spavanja kao što je melatonin, funkcionišu optimalno.

Održavanje adekvatnog rasporeda spavanja i buđenja, odlazak u krevet i ustajanje u isto vreme svakog dana, takođe je veoma važno za zdravlje.

Možda vas zanima

"Mozak je kao 'penzionisana osoba' i zaista mu je potrebna predvidljiva rutina da bi funkcionisao", ističe on.

Dosledan raspored signalizira mozgu kada je vreme da se oslobodi melatonin, da se pripremi za spavanje, ili kortizol, da nas probudi.

Ako radite u smenama sa neredovnim rasporedom, dr. Bar preporučuje kreiranje "rasporeda za spavanje" sa različitim rutinama prilagođenim dnevnim i noćnim smenama. Ovo će omogućiti vašem telu da održi barem neki ritam, pružajući mu poznate signale čak i ako se vaši rasporedi razlikuju.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: