06.11.2024.
20:51
"Pacijenti mahom zanemaruju problem sa holesterolom, jer nema simptoma"
Holesterol je značajan faktor rizika za ateroskleroze koje se ispoljavaju kao srčani i moždani udar, ali i promene na karotidnim arterijama.
To je između ostalog izjavila danas načelnica odeljenja za lipidne poremećaje i kardiovaskularne komplikacije u dijabetisu Klinike za endokrinologiju Katarina Lalić na panel diskusiji o retkim bolestima.
"Veliki problem je što holesterol ne boli, ne daje nikakve tegobe, a pacijenti to zanemaruju i kažu da će ga rešiti dijetom. Međutim, veliki procenat ima i genetski holesterol", rekla je Lalićeva.
Možda vas zanima
Ovo voće idealno je za regulisanje holesterola
Povišen holesterol je sve češći zdravstveni problem, a održavanje zdravog kardiovaskularnog sistema izuzetno je važno za kvalitetan život.
7:57
2.11.2024.
19 d
Ovo ukusno voće smanjuje rizik od srčanih bolesti i usporava starenje mozga
Jedna vrsta voća može smanjiti rizik od razvoja srčanih bolesti i usporiti starenje mozga.
22:30
1.11.2024.
20 d
U Srbiji je u toku prošle godine od kardiovaskularnih bolesti umrlo 52.000 ljudi, rečeno je na panel diskusiji posvećenoj metaboličkim oboljenjima uzrokovanim genetskim mutacijama - LAL-D bolesti jetre i kardiovaskularnog sistema i HPP poremećaju mineralizacije koštanog tkiva.
Načelnica odeljenja za ispitivanje lečenja metaboličkih bolesti Maja Đurđević Milošević istakla je da su u pitanju genetičke bolesti ali da je dobro to što za hipofosfataziju (nedostatak alkalne fosfotaze) postoji lek i navela da se određivanjem kalcijuma, fosfora i alkalne fosfataze što se, prema njenim rečima, radi u svakom domu zdravlja, može napraviti jedan korak ka dijagnozi.
Možda vas zanima
Ove vrste hrane i pića mogu da naštete srcu: Mnogi ih vole, ali se savetuje izbegavanje
Različite poslastice, grickalice i napici puni šećera nezaobilazan su deo svakodnevice mnogih.
8:09
27.10.2024.
25 d
Pregledajte svoje ruke: Jedan detalj otkriva preti li vam srčani udar
Zasićene masti u ishrani, kao i gojaznost, podstiču stvaranje holesterola u jetri, a pravilo je, da što je viši nivo holesterola u krvi, to je veći rizik od srčanog i moždanog udara.
14:19
26.9.2024.
56 d
"Ako je alkalna fosfataza povišena, što je češće, onda je u pitanju druga grupa bolesti, najznačajniji je rahitis, koji se dijagnostikuje i leči na drugi način. Ako se više puta ponovi niža vrednost alkalne fosfataze dete onda treba da se uputi na dalje ispitivanje", objasnila je Đurđević Milošević.
Dodala je i da se lečenje vrši enzimskim tipom leka koji se dobija potkožno i da traje ceo život jer je genetski deficit za ceo život i time se poboljšava proces mineralizacije kosti.
Naglasila je da je problem nekada toliko težak da se uvidi odmah na rođenju kada dete ima težak deformitet ili ne može da diše što ukazuje na nedostatak alkalne fosfataze dok je kod velike dece cilj lečenja da se spreči razvoj fibroze, ciroze, jetre i atrasklerotične promene u daljem uzrastu.
- Evo kada visok holesterol dovodi do srčanog udara VIDEO
- Jedan od 250 Srba ima ovu genetsku grešku: Izaziva ozbiljne zdravstvene probleme VIDEO
- Povišen holesterol mnogi zanemaruju, a on može biti koban
- Visoki trigliceridi ili holesterol: Šta je gore?
Vera Zdravković iz dečije klinike Tiršova istakla je značaj niskog rasta kod dece koji takođe ukazuje na probleme i da je važno obratiti pažnju i na nisku vrednost alkalne fosfotaze.
"Kada neko nije gojazan, a ima povišen cholesterol i LDL, to je onda u stvari više znak za uzbunu nego ako je gojazan. Imamo tu sreću kod dece da su oni metabolički zdrave gojazne osobe i da malo naše dece zapravo ima poremećaj koragulacije i poremećaj lipidnog statusa dok su umereno gojazni", rekla je Zdravkovićeva.
Predsednica upravnog odbora Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije Olivera Jovović navela je da je naročito značajan skrining koji podrazumeva primenu nekog pregleda ili testa kod osoba bez simptoma u cilju što ranijeg otkrivanja određene bolesti.
"Prvo moramo da rešimo problem samog iznosa koji se izdvaja za lečenje retkih bolesti jer negde kada je skrining u pitanju tu definitivno zaostajemo u odnosu na druge evropske zemlje", zaključila je Jovovićeva.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar