09.10.2024.
20:48
U Srbiji je od ove bolesti obolelo 70.000 ljudi: Na udaru veliki broj mladih i dece
U Srbiji je oko 70.000 obolelih od različitih oblika hroničnog artritisa, a između 20 i 25.000 pacijenata boluje od reumatoidnog artritisa, rečeno je danas na konferenciji povodom Svetskog dana borbe protiv artritisa koji se obeležava 12. oktobra.
Ove godine Svetki dan se obeležava pod sloganom "Informisani izbori - bolji ishodi" s ciljem da se podigne svest o važnosti ranog postavljanja dijagnoze obolelima od artritisa, kao i da se omogući savremeno lečenje i podrška u borbi protiv te bolesti.
Direktor Instituta za reumatologiju dr Predrag Ostojić, rekao je da su reumatske bolesti u Srbiji na trećem mestu po broju obolelih nakon kardiovaskularnih i respiratornih oboljenja.
"Smatra se da u Srbiji gotovo dva miliona stanovnika ima određene reumatske tegobe, međutim 12. oktobar posvećen je hroničnim artritisima, a to su najteže reumatske bolesti", rekao je Ostojić.
Ukazao je da u Srbiji ima oko 70.000 građana koji boluju od različitih oblika hroničnog artritisa, a između 20 i 25 hiljada od najtežeg oblika - reumatoidnog artritisa.
"Imamo 12 inovativnih lekova, a neki od njih su na našem tržištu duže od 15 godina i zahvaljujući tim inovativnim lekovima mi danas ne viđamo pacijente sa teškim deformitetima i invaliditetom", kaže Ostojić.
Predsednica Udruženja obolelih od reumatskih bolesti (ORS) Mirjana Lapčević rekla je da je važna edukacija obolelih, članova njihovih porodica i javnosti.
"Najvažnije je da pacijenti nauče da aktivno učestvuju u sopstvenom lečenju, jer je ta samopomoć i samozaštita nešto na šta treba obratiti pažnju. Osim toga vrlo je važna dobra komunikacija i izgradnja poverenje između lekara i pacijenta", rekla je Lapčević i dodala da su komunikacija i poverenje između pacijenta i lekara veoma važni, pogotovo što je proces lečenja može da traje dugi niz godina jer je među obolelima i veliki broj dece i mladih.
Lapčević je dodala da je u poslednjih sedam, osam godina došlo do napretka u dobijanju inovativne terapije i da je sada na raspolaganju veći broj bioloških lekova i biosličnih lekova.
Direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova (INOVIE) Bojan Trkulja, rekao je da inovativni lek menja prognozu bolesti, a da je za inovativnu farmaceutsku kompaniju pacijent u centru interesovanja.
"Svedoci smo da se u poslednjih pet do sedam godina glas pacijenata u našoj zemlji pojačao i da danas u odnosu na pre deset godina pacijenti imaju mesta u nešem zdravstvenom sistemu", naveo je Trkulja.
Ukazao je da predstoje zadaci kao što su pitanje rešavanja inovativnih lekova koji čekaju dolazak na listu i da se pitanje dostupnosti reši na sistemski način.
Vesna Vuković iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) rekla je da je prevencija kod svih oboljenja veoma bitna, a pogotovo za reumatske bolesti.
"Početkom ove godine uvedena su tri inovativna leka. Sada se inovativni lekovi za lečenje teške reumatske bolesti mogu dobijati u ukupno 20 zdravstvenih ustanova na teritoriji cele Srbije i sve je urađeno na predlog struke", rekla je Vuković.
Osim Beograda, konferencije i aktivnosti povodom Svetskog dana borbe protiv artritisa biće održane i u Niškoj Banji, Novom Sadu, Kragujevcu i Užicu.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar