26.09.2024.
13:13
Posle 30 godina novi lek za lečenje šizofrenije?
Uprava za hranu i lekove Sjedinjenih Američkih Država (FDA) trebalo bi danas da odluči da li će da odobri prvi novi lek za šizofreniju u poslednjih najmanje 30 godina.
Šizofrenija se trenutno leči antipsihoticima, koji sa sobom nose rizike poput metaboličkih poremećaja, povećanja telesne težine i često uzrokuju to da pacijenti prestanu da uzimaju lekove, piše Aksios.
"Novi lek farmaceutske kompanije "Bristol Majers Skvib" (BMS), KarKST, neće izazivati ozbiljne nuspojave", navode iz kompanije i dodaju da će moći da se koristi za lečenje psihoza povezanih sa Alchajmerovom bolešću i bipolarnim poremećajem".
"Taj lek mogao bi da pomogne ljudima, koji boluju od šizofrenije da imaju kvalitetniji život", rekao je predsednik saveta za istraživanje Američkog psihijatrijskog udruženja Džonatan Alpert.
- Ovi naizgled zdravstveni simptomi zapravo ukazuju na psihički nesklad
- Pet zabluda o depresiji s kojima se mnogi suočavaju
- Naučnici otkrili novu funkciju malog mozga
KarKST je pilula koja se uzima dva puta dnevno i u pitanju je kombinacija dva leka.
Većina učesnika, koja je učestvovala u kliničkom ispitivanju, postigla je poboljšanje simptoma za više od 30 odsto nakon godinu dana uzimanja leka, objavio je BMS u aprilu.
Većina učesnika je izgubila na težini tokom ispitivanja, a pokazalo se da lek izaziva neke neželjene efekte gastrointestinalnog trakta.
Aksios prenosi da čak iako FDA odobri lek, on možda neće biti dostupan svima u delovima SAD.
BMS nije objavio cenu leka.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar