Bolesti 10

21.08.2024.

17:27

Batut se oglasio povodom epidemije majmunskih boginja: Pogledajte kakva je situacija u Srbiji

Svеtsкa zdrаvstvеna оrgаnizаciјa (SZО) је nа sаstаnкu оdržаnоm 14. аvgustа 2024. gоdinе prоglаsilа dа еpidеmiјa MPOX prеdstаvljа јаvnоzdrаvstvеnu prеtnju оd mеđunаrоdnоg znаčаја (PHEC), u sklаdu sа Mеđunаrоdnim zdrаvstvеnim prаvilnikоm (2005).

Izvor: B92.net

Batut se oglasio povodom epidemije majmunskih boginja: Pogledajte kakva je situacija u Srbiji
shutterstock/Fotosr52

Podeli:

MPOX se prijavljuje u Kongu više od jedne decenije, a tokom tog perioda  broj prijavljenih slučajeva se svake godine povećavao.  Prošle godine je broj prijavljenih slučajeva značajno povećan, a u 2024. godini taj broj je do sada već premašio prošlogodišnji, sa više od 15.600 verovatnih i potvrđenih slučajeva i sa ukupno 537 smrtnih ishoda.

U 2023. godini se u Demokratskoj Republici Kongo pojavila nova linija 1b virusa MPOX, koja se prenosi uglavnom seksualnim putem. Ova linija virusa detektovana je i u zemljama susednim sa DR Kongom (Burundi, Kenija, Ruanda i Uganda), gde ranije nije bilo prijavljenih slučajeva, što predstavlja jedan od glavnih razloga za proglašenje epidemije MPOX javnozdravstvenom pretnjom od međunarodnog značaja.

Od početka nadzora 2022. godine do kraja jula 2024. godine  u svetu je potvrđeno 99.176 slučajeva MPOX, uključujući 208 smrtnih ishoda, koje je  prijavilo 116 zemalja.

Glavne epidemiološke karakteristike potvrđenih slučajeva MPOX u svetu na osnovu podataka Globalnog sistema nadzora nad MPOX Svetske zdravstvene organizacije od 1. januara 2022. do 30. juna 2024.

Globalno, 96,4% potvrđenih slučajeva su osobe muškog pola prosečne starosti 34 godine. Distribucija slučajeva po starosti i polu je stabilna tokom vremena, posebno van Afričkog regiona, s obzirom na to da osobe muškog pola starosti od 18 do 44 godine čine 79,4% prijavljenih slučajeva. Osobe starosti od 0 do 17 godina su bile zastupljene u 1,3% slučajeva.

U zemljama u kojima je dominantno zastupljena linija IIb deca su najmanje obolevala. Nasuprot tome, u endemskim  zemljama kao što je Demokratska Republika Kongo, deca mlađa od 15 godina predstavljaju većinu prijavljenih slučajeva MPOX.

Prema načinu prenošenja, dominantan put prenošenja je seksualni kontakt (83,8%).

U Afričkom regionu načini prenosa uključuju i interhumani prenos drugim mehanizmima osim seksualnog kontakta, zatim bliske kontakte i izloženost obolelim životinjama.

Najčešći simptomi MPOX su bili: osip (88,5% slučajeva), zatim groznica (57,9%) i sistemski ili genitalni osip (54,8% i 49,5%, ponaosob). Približno polovina (51,9%) slučajeva, sa dostupnim informacijama o svom HIV statusu, prijavljena je kod osoba koje žive sa HIV-om.

Evropski region

U zemljama EU/EEA, zaključno sa 8. avgustom 2024. godine, potvrđena su 22.662 slučaja MPOX u 29 zemalja. Većina slučajeva (93%) je prijavljena tokom intenzivnog perioda cirkulacije u 2022. godini. Linija IIb je dominantna u globalnoj epidemiji, kao i u zemljama EU/EEA. Dana 15. avgusta 2024. prijavljen je jedan slučaj MPOX linije Ib u EU/EEA. Postoji verovatnoća pojave importovanih slučajeva MPOX linije Ib.

Možda vas zanima

Republika Srbija

Nadzor nad MPOX u Republici Srbiji se sprovodi od 2022. godine, u skladu sa Stručno- metodološkim uputstvom za sprovođenje nadzora nad majmunskim boginjama, sa ciljem da se brzo identifikuju slučajevi, klasteri (grupisanje obolelih) i izvor infekcije kako bi se obezbedilo optimalno lečenje, izolacija slučajeva, identifikovanje kontakata i njihov nadzor, kao i u cilju primene mera za sprečavanja i suzbijanja infekcije.

U 2022. godini u Republici Srbiji su laboratorijski potvrđena 43 slučaja obolevanja od MPOX. Kod tri osobe je sprovedeno bolničko lečenje, dok su ostali lečeni ambulantno. Obolele osobe su bile starosti između 20 i 54 godine. Kod 18 (41,9%) obolelih se radilo o zaražavanju tokom boravka u inostranstvu.

U 2023. i 2024. godini nije prijavljen nijedan slučaj MPOX u Srbiji.

MPOX – ključne informacije

MPOX (majmunske boginje) su virusno oboljenje koje uzrokuje virus majmunskih boginja (MPXV), vrsta iz roda Orthopoxvirus-a. Postoje dve različite podvrste (engl. clade): podvrsta I i podvrsta II.

Simptomi MPOX-a se obično javljaju 6–13 dana (do 21 dan) nakon infekcije. Kliničke manifestacije bolesti uključuju nespecifični infektivni sindrom praćen povišenom temperaturom,  jasno ograničen osip na koži i lezije na sluzokoži, bolove u leđima i mišićima. Osip se može proširiti po celom telu u roku od tri dana od pojave početnih simptoma.

Većina ljudi ima blage do umerene simptome koji obično traju dve do četiri nedelje, nakon čega sledi potpuni oporavak.

Osetljivost je opšta.

Možda vas zanima

Putevi prenošenja

MPOX se može preneti direktnim kontaktom sa zaraženim osobama (kontaktom sa telesnim tečnostima, lezijama na koži ili sluzokoži), kapljičnim putem i indirektno preko kontaminiranih predmeta.

Virus dospeva u organizam kroz lezija na koži, preko sluzokože (npr. oralne, faringealne, očne, genitalne, anorektalne), kao i  putem respiratornog trakta.

Prenošenje MPOX sa životinja na čoveka može nastati ugrizom ili ogrebotinama zaraženih životinja ili tokom aktivnosti kao što su lov, hvatanje životinja u zamke i slično.

Simptomi

Simptomi MPOX obično uključuju: povišenu telesnu temperaturu, intenzivnu glavobolju, bolove u mišićima, bol u leđima, slabost, nedostatak energije, otečene limfne žlezde, najčešće na vratu, u pazuhu i/ili u preponama i kožni osip ili lezije na koži. Osip obično počinje u roku od jednog do tri dana od početka povišene telesne temperature i može biti koncentrisan na licu, dlanovima i tabanima. Mnogi pacijenti imaju atipični osip koji počinje u genitalnoj ili perianalnoj oblasti, na ustima i može se pojaviti u različitim fazama razvoja. Čak i jedna ili dve lezije na koži mogu da ukazuju na infekciju MPOX.

Simptomi mogu nestati sami od sebe za dve do četiri nedelje. Lezije kože mogu biti malobrojne ili se pak pojavljuju u velikom broju, mogu biti veoma bolne ili praćene svrabom. Rane u ustima ili otečene limfne žlezde mogu otežati uzimanje hrane ili pića, što dovodi do dehidracije ili neadekvatne ishrane. U određenim slučajevima potrebna je hospitalizacija da bi se ublažio bol ili sprečile komplikacije (sekundarne bakterijske infekcije, upala pluća, sepsa, zapaljenje mozga i infekcije rožnjače sa mogućim gubitkom vida). Odojčad, deca, trudnice i osobe sa oslabljenim imunitetom imaju veći rizik od teže bolesti i smrtnog ishoda.

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: