22.01.2025.
10:39
Virus koji se širi kao požar puni bolnice u Srbiji: Zakuca vas u krevet i ne popušta
Doktorka Dragana Dimitrijević, nacionalna koordinatorka za epidemiološki nadzor gripa iz Zavoda za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" istakla je da je u roku od šest dana zabeleženo više od 7.600 zaraženih gripom.
"Virus gripa je u cirkulaciji i laboratorijski je potvrđen na teritoriji 20 okruga. Međutim, virus gripa nije jedini, imamo i druge respiratorne patogene poput rinovirusa i kovida, kao i druge adenoviruse, viruse prehlade, rinoviruse. A tek na osnovu kliničke slike možemo da budemo sigurni o čemu je reč", kaže dr Dimitrijević.
Kada se oseti bilo koji od sledećih simptoma, treba se momentalno javiti lekaru, a nikako čekati da se "virus preleži na nogama".
"Simptomi poput slabosti, malaksalosti, bolova u zglobovima i mišićima koji vezuju za krevet, a ako se javi otežano disanje, plitko i površno disanje, bolovi u grudima, još ako temperatura traje dva ili tri dana, momentalno se treba javiti lekaru", ističe dr Dimitrijević, za RTS.
- Virus hara Srbijom, svi su na udaru: Pik tek sledi, ovo su simptomi
- U Srbiji haraju četiri tipa virusa, ambulante pune pacijenata sa ovim simptomima VIDEO
Obavezno je primenjivati sledeće preventivne mere
Za suzbijanje gripa preporučuju se sledeće preventivne mere:
1. Higijena ruku – Pranje ruku vodom i sapunom je izuzetno važno za prevenciju respiratornih infekcija.
2. Držanje fizičke distance – Održavanje razmaka od metar do metar i po u komunikaciji sa drugim osobama, posebno tokom sezone gripa.
3. Balansirana ishrana – Važno je održati ravnotežu u ishrani čak i tokom perioda slavlja.
4. Vakcinacija – Vakcinacija protiv gripa je preporučljiva i nije kasno da se uradi. Potrebno je dve do tri nedelje nakon vakcinacije da se razvije zaštita (antitela), pa je važno biti obazriv u tom periodu.
Saveti uključuju i konzumaciju hrane koja je dobra za imunitet, poput kiselog kupusa (rasola).
Iako je situacija stabilna, u narednom periodu možemo očekivati povećanje broja obolelih - zaključuje dr Dimitrijević za "RTS".
Grip nas bukvalno obara u krevet
Kako je nedavno za "Blic dan" govorila epidemiološkinja dr Slavica Maris, grip je bolest koja se izdvaja od drugih respiratornih bolesti, pa čak i od COVID-19, po svojoj nagloj pojavi, kaže dr Maris.
Grip vas može doslovno oboriti s nogu, a simptomi su intenzivni i često vas prikivaju za krevet, onemogućavajući da obavljate svakodnevne poslove - ističe epidemiološkinja Maris.
Simptomi gripa uključuju:
- Povišenu temperaturu
- Jaku glavobolju
- Bolove u grlu
- Kašalj
- Opštu malaksalost
- Bolove u mišićima
Ovi simptomi mogu biti toliko jaki da vam potpuno onemoguće da funkcionišete normalno.
Kada se pojave simptomi gripa, važno je znati kada je vreme za posetu lekaru. Preporučuje se poseta lekaru u sledećim slučajevima:
- Ako temperatura traje duže od 2-3 dana
- Ako ne možete da spustite temperaturu upotrebom uobičajenih lekova protiv temperature
- Ako imate otežano disanje ili kratak, plitak dah
Komplikacije koje se mogu javiti kod gripa su individualne i zavise od imunološkog statusa pojedinca i prisustva pridruženih bolesti. Najčešća komplikacija je upala pluća, koja može biti ozbiljna i zahteva medicinsku intervenciju.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar