18.01.2025.
14:17
Plivanje za Časni krst može da bude kobno, a evo kako da se pripremite VIDEO
Ovaj trend inače je rasprostranjen poslednjih nekoliko godina, pa tako često vidimo snimke ljudi, a nekada i sasvim male dece koja plivaju pored ledenica kao usred leta.
Sutra će se širom Srbije plivati za časni krst, u rekama i jezerima, gde je temperatura vode između 2 i 3 stepena.
Da li je plivanje u hladnoj vodi zdravo?
Doktor Petar Seferović, kardiolog, jasno i konkretno odgovara na nedoumicu mnogih.
"Radi se o tome da moramo da znamo ko pliva u hladnoj vodi i koliko je voda hladan. 2-4 stepena nije poželjno nikako, osim za određene grupe ljudi. Kada kažem određene grupe ljudi, mislim naravno na ruse koji po definiciji spadaju u grupu morževa, koji se kupaju tako što otvore led i uđu unutra. Oni su navikli. A druga stvar su jaki, mladi ljudi, koji mogu da izdrže sve."
Ipak, dr Seferović naglašava da Gugl nije doktor i da godine nekada mogu i da dovedu u opasnost.
"Naravno i da je potrebno pripremiti svoje telo na hladnu vodu, ali postoje i fiziološke granice, u kojima svi moramo da se krećemo. Znate, vazokonstrikcija organizma je posledica izlaganja hladnoj vodi. Tokom leta to nije strašno, ali o temperaturama o kojima mi danas govorimo, to može da bude ekstremno".
- Institut za majku i dete doneo drastičnu meru
- U Srbiji haraju četiri tipa virusa, ambulante pune pacijenata sa ovim simptomima VIDEO
- Opasan virus ponovo hara Beogradom: Raste broj obolelih
Kako doktor Seferović ističe, krvni sudovi se u ovim situacijama sužavaju iznenada, pod visokim pritiskom, srce radi jače, i to može svakoga da dovede do problema.
"Drugi, humoralni uzrok svega ovoga je da se u tim situacijama oslobađaju vrlo korisne i vrlo štetne supstance zvane kateholamini. Oni nam pomažu da preživimo, ubrzavaju srčani rad omogućavaju srcu da jače radi, aktiviraju kortizol i hormone odbrane, da bi organizam preživeo".
Kako doktr navodi, kod ydravih ljudi to nije problem, ali...
"Ali, bvi nikad ne znate ni ko je zdrav, a i ko sebe smatra mladim, jer se ta granioca pomerila. Za ljude je vrlo bitno da znaju da li su fića ili mercedes. Ako su zdravi, onda treba koristiti edukaciju, polako, umereno i sa saznanjem šta možete da izdržite. Govorimo o opštoj populaciji koja sebe ne treba da izlaže nepotrebnoj opasnosti.
Podsetimo, pre svega plivači moraju da imaju minimum 18 godina i da prođu lekarski pregled.
"Učesnici koji su zainteresovani pre plivanja moraju da urade kardiološki pregled. Kardiolog će ih poslušati, uradiće im EKG, kako bi se ustanovilo da li su rotmološki stabilni, da nemaju aritmije, kakav im je puls, da nije ubrzan ili usporen, izmerićemo pritisak, i ukoliko je potrebno, uradićemo UZ srca. Pored toga, potrebno je da urade osnovne laboratorijske analize, iz krvi", istakla je dr Tamara Urošević, kardiolog pre nekoliko izdanja u emisiji 150 minuta na Prva Tv.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar