Aktuelno 1

16.01.2025.

16:49

Opasan virus hara svetom: Novi sojevi još zarazniji

Norovirus je zbog izuzetne brzine širenja nazvan "ferari", a poznat je i pod starijim imenom "zimsko povraćanje"

Izvor: eKlinika.telegraf.rs

Opasan virus hara svetom: Novi sojevi još zarazniji
EPA-EFE/ZOLTAN BALOGH

Podeli:

"Ferari virus" je izuzetno zarazan virus koji se nekada može preneti i samo jednim dodirom. Na severnoj hemisferi beleži se ove godine povećan broj slučajeva "ferari virusa", koji je u suštini norovirus koji se lako prenosi preko kontaminirane površine, izaziva povraćanje i stomačne tegobe.

Norovirus je zbog izuzetne brzine širenja nazvan "ferari", a poznat je i pod starijim imenom "zimsko povraćanje", prenosi eklinika.

Novi sojevi norovirusa

Norovirus se izuzetno lako širi u obdaništima, školama, domovima za smeštaj starih lica. Virusolog Lisa Lindesmith sa University of North Carolina očekuje veći broj zaraženih i zbog mogućeg novog soja norovirusa sa kojim naš imuni sistem još nije stupio u kontakt. Stručnjaci ističu da ne postoji vakcina protiv ovog virusa i da je najbolja zaštita redovna i dobra higijena ruku, namirnica i radnih površina.

Napada organe za varenje

"Ferari virus" napada organe za varenje. Pacijenti se žale uglavnom na povraćanje i dijareju, koji mogu da traju nekoliko dana. Moguć je i bol u stomaku, mučnina, visoka telesna temperatura, ponekad i glavobolja.

Simptomi se obično umiruju posle trećeg dana, ali pacijent u narednih 48 sati može i dalje da širi virus, objašnjavaju stručnjaci.

Virus se prenosi dodirom; dovoljno je da dotaknemo kontaminiranu kvaku, olovku i da dođe do infekcije, koja je često i posledica neadekvatno pripremljene hrane. Posle infekcije stičemo samo privremeni imunitet, koji traje do dve godine, što znači da je moguće da više puta u životu dobijemo norovirus.

Ferari je aktivan u hladnijim danima

"Ferari virus" je aktivan i u hladnijim danima. Problem je što može dugo da opstane na zaraženim površinama. Lisa Lindesmith navodi da je otporan na mnoge vrste sredstava za dezinfekciju, a studije na odraslim dobrovoljcima pokazale su da je i najmanji trag virusa dovoljan da se razbolimo.

Jak izvor infekcije su morski plodovi; loše pripremljene školjke i dagnje takođe mogu biti izvor zaraze. Francuska je zbog izbijanja norovirusa zabranila lov na ostrige u određenim regionima.

Kada norovirus može da izazove teže tegobe?

"Ferari virus" se brzo širi, ali i brzo prolazi kod većine pacijenata. Ipak, stručnjaci upozoravaju da norovirus može da bude praćen ozbiljnijim tegobama za osobe koje imaju slabiji imuni sistem, decu i starije ljude.

"Imunokompromitovani pacijenti sa karcinomom na hemioterapiji, transplantirani pacijenti mogu da imaju produženu infekciju koja može da traje mesecima. S druge strane, zbog prirode tegoba kao što su povraćanje i dijareja, dosta osoba izostaje sa posla", kaže virusolog Mary Estes sa Baylor College of Medicine.

Najuspešniji patogen do koronavirusa

Dr Albert Kapikian sa U.S. National Institutes of Health izolovao je prvi norovirus 1972. godine. Virus je već godinama kružio, ali dr Kapikian ga je identifikovao 1972. godine, kada je pod elektronskim mikroskopom uočio virusne čestice. Današnji naziv virusa potiče od "Norvok", prema američkom gradu Norvok u Ohaju u kojem je prvi put zabeležena epidemija 1968. godine.

Naučnici su od tada otkrili više od 30 glavnih varijanti virusa koji cirkulišu u živom svetu. Virus je veoma vešt u zaobilaženju antitela, a stručnjaci navode da se dugo smatralo da je "najuspešniji patogen" dok nije otkriven koronavirus.

Vakcina

Vakcina protiv norovirusa ne postoji, jer ima mnoštvo različitih sojeva virusa, što znači da bi svaki genotip trebalo da ima drugačiji imuni odgovor kako bi obezbedio zaštitu. Slično kao i kod gripa, stručnjaci bi morali da za svaku sezonu ažuriraju moguću vakcinu. U nekim studijama, osobe vakcinisane mRNA injekcijama generisale su antitela koja su, u laboratorijskim uslovima, efikasno blokirala protein norovirusa.

Slično kao i kod vakcina protiv covid 19, vakcina koja bi delovala protiv mRNA norovirusa neće sprečiti moguću zarazu, ali mogla bi da pomogne imunokompromitovanim pacijentima i starijim osobama da spreče moguće komplikacije, istuču stručnjaci.

Kako da se zaštitimo?

Za sada, najbolja zaštita od "Ferari virusa" je pranje ruku pre jela, posle upotrebe toaleta. Virus ubija temperatura iznad 95 stepeni, pa je potrebno da se obroci spremaju na taj način u slučaju zaraze.

Virus može da opstane i nekoliko meseci u zamrznutom stanju, na zamrznutim namirnicama.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Pregovarali sa Moskvom: Ponovo dobijaju ruski gas?

Pridnjestrovlje, deo Moldavije koji se otcepio od ostatka te zemlje nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, očekuje da će uskoro ponovo dobiti ruski gas, nakon pregovora u Moskvi povodom toga što je 1. januara obustavljena isporuka gasa Moldaviji.

21:31

15.1.2025.

22 h

Svet

Ameriku čeka novi Perl Harbur; Samleće ih?

Američki aerodromi u Pacifiku su izuzetno ranjivi usled naprednog kineskog vazduhoplovstva i raketnih sposobnosti, što stvara veliki rizik od ogromnih gubitaka pre nego što potencijalni sukob Pekinga i Vašingtona uopšte i započne.

8:43

15.1.2025.

1 d

Podeli: