02.01.2025.
19:04
Da li povećani unos vode zaista poboljšava zdravlje?
Nova studija testirala je tvrdnju da je potrebno piti što više vode, i evo do kakvih su rezultata došli.
Koliko puta ste čuli da morate da pijete više vode jer je to dobro za nas? Sada je nova studija testirala tu tvrdnju, ispitujući dokaze iz prethodnih studija kako bi se utvrdilo da li povećanje količine vode koju pijete zaista donosi zdravstvene koristi.
Naša tela se sastoje od do 60 odsto vode. Ova važna tećnost doprinosi brojnim bitnim funkcijama, kao što je regulacija telesne temperature, izbacivanje "otpada", deluje kao amortizer za mozak i kičmenu moždinu, stvaranje pljuvačke i podmazivanje zglobova.
- Da li je zdravo piti vodu ujutru, čim se probudimo?
- Povećan unos vode ublažava i sprečava dva učestala oboljenja
- Šta to piju Amerikanci? Otkrivena misteriozna hemikalija u vodi
Savetuje se da svaki dan pijemo određenu količinu vode kako bismo sprečili dehidraciju, koja može ometati sposobnost tela da obavlja ove funkcije. Ipak, osim toga, kakve koristi ima voda za piće na naše celokupno zdravlje?
U novoj studiji koju je vodio Univerzitet Kalifornije u San Francisku (UCSF), istraživači su tražili odgovor na to pitanje.
"Za tako sveprisutnu i jednostavnu intervenciju, dokazi nisu bili jasni, a koristi nisu bile dobro utvrđene, pa smo želeli bolje da pogledamo", rekao je Bendžamin Brejer, jedan od autora studije.
Istraživači su sistematski pregledali podatke iz prethodnih kliničkih ispitivanja koja su razmatrala kako povećanje unosa vode utiče na zdravlje i zdravstvene probleme.
U tri studije, odrasle osobe s prekomernom težinom i gojaznošću pile su 1,5 litar vode dnevno pre jela u periodu od 12 nedelja do 12 meseci, imale su veći gubitak težine u odnosu na one u kontrolnoj grupi.
U studiji koja je uključivala 40 dijabetičara tipa 2 dijagnostifikovanih u proteklih pet godina dodatni unos vode proizveo je značajnu razliku u nivoima glukoze u krvi.
Ukratko, ispijanje više vode je povezano sa statistički značajnim rezultatima za gubitak težine i izbegavanje kamenca u bubregu.
- Da li voda zaista pomaže kod mamurluka? Nauka objasnila
- Da li je čaša ujutru na prazan stomak zaista efikasna?
- Pronađene kancerogene hemikalije u vodi za piće
Druge pojedinačne studije sugerisale su da je ispijanje više vode imalo koristi vezane za prevenciju glavobolje, infekcije urinarnog trakta i kontrolu dijabetesa, ali nisu dostigle statistički značaj.
Istraživači kažu da bi niska cena i ekstremno mala verovatnoća da će voda uzrokovati štetne efekte trebali pokrenuti bolje osmišljene studije za procenu zdravstvenih koristi predloženih u pojedinačnim studijama koje su pregledali.
"Pokazalo se da je količina rigoroznih istraživanja ograničena, ali u nekim specifičnim oblastima je postojala statistički značajna korist", rekao je Brejer.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar